Türkiye'nin en kapsamlı oyun yasağı geldi!

Artık Türkiye'nin de bir "yasaklı oyunlar" listesi var! Alınan karar ve yasaklanan oyunlar, içeride.

Türkiye'nin en kapsamlı oyun yasağı geldi!

Yurt dışında sıklıkla gördüğümüz, belli bir yaşın altındakiler için uygulanan "oyun yasağı" uygulaması, Antalya Valiliği tarafından alınan karar gereği ülkemizde de hayata geçirildi. Antalya Valiliği, 18 yaşından küçüklerin gelişimine olumsuz etkisi yapabilecek oyunların, internet kafelerde ve oyun oynatılan kafelerde oynanmasını, Antalya ili genelinde yasakladı.

Yasaklanan oyun listesi şu şekilde:

Bloodrayne ve Bloodrayne 2
Grand Theft Auto serisi
Hitman serisi
Global Operations
Sniper Elite
Battlefield serisi
Wolfenstein serisi
The Godfather ve The Godfather II
Metin2
Knight Online
Call Of Duty serisi
Half Life serisi

Yasak kararının, 23 Mayıs 2007 tarihli, 26530 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkında kanun gereğince alındığı belirtiliyor. Yasaklanan oyunların uyuşturucu madde kullanımı, intihar, cinsel istismar, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, kumar gibi alışkanlıkları teşvik edebileceği iddia ediliyor.

Yapılan açıklama şu şekilde: "İncelenen 55 oyundan 12'sinin 18 yaşından küçükler tarafından oynanmasının sakıncalı olabileceği yönünde kanaat oluşmuştur. Bilgisayar (video) oyunları Sınıflandırma - Derecelendirme Raporu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunulduğu, bu bağlamda şiddet ve benzeri kötü alışkanlıklara teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olması sebebiyle oyunların oynanmasının yasaklanmasına karar verildi."

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Mantıklı bir durum düşününce

la demekki yılar önce knıght online yasaklandı dediklerinde doğru diyorlarmış şaka gibi ülke ya yazık gerçekten yazık

Wolfteam neden yasaklanan oyun listesinde yok?

@20 Ocak 2016 20:33 dandik bi oyun

@20 Ocak 2016 20:33 çünkü soyguncu bir oyun bizim ülke soyanı sever soyunmuş şiddet olmuş onlar bahane

@20 Ocak 2016 20:33 gerek duymamislardir gereksiz bir oyun

güzel bir karar yayılmalı tüm illere

Çok yerinde bir karar olmuş... Küçük çocuklar çok etkileniyor bu tür oyunlardan...

Türkiye sonra neden gelişmiyor oyun oynama sokakta top oynama akıllı telefon al tablet al asosyal ol ders çalış T.C hükümeti nerelere gidiyor böyle?

@21 Ocak 2016 00:33 Oyun oynayarak mı gelişcen :D

@21 Ocak 2016 00:33 Her şeye tamam da "ders çalış" demişsin kötü bir şey mi ders çalışmak? Yazık cidden hep derim bu yeni nesil bozuk nesil.

@21 Ocak 2016 12:10 Bu tiplerin söylediklerini bile yayınlamamak gerekli. Yayınlandıkça sadece saçma düşüncelere sahip diğer insanlar kendilerine dayanak noktası bulduğunu zannediyorlar.

@21 Ocak 2016 12:10 Yani çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Fakat bu nesilin saçmalıklarla dolu bir hafızayla bu sözleri söylemelerinin de nedeni ülkemizin yönetim sisteminin kötü olmasındandır.

Tüm Türkiye de uygulansın. Bir gün alışveriş merkezinde gezerken küçücük çocuğun elinde gta 5 (ps3 için) vardı. Bu çocukların aileleri böyle oyunlara nasıl izin veriyor anlamış değilim.

Kurban zamanı çocuklarının gözü önünde çatır çatır gırtlak kesen ülkemin erdemli yasağı.

@21 Ocak 2016 01:18 yilmasi hindi kesip bide utanmadan çam ağacı kesen kestiği ağacın en ufak bir faydası dahi olmayan icki içip ayilamayan devlet düşünsun

@21 Ocak 2016 01:18 kurbanın konu ile ne alakası var ibadetle diğer şeyleri neden karıştırıyorsunuz anlamış değilim!

@21 Ocak 2016 01:18 yılbaşı vakdi hindi içine pilav doldur sen

@21 Ocak 2016 01:18 Siz boş verin öbür yazılanları. Siz sadece başka bir sorunun da olduğunu, bu sorun gibi onun da düzeltilmesi gerektiğini söylemeye çalışmışsınız ama diğerlerine dokunduğundan onlar da diğer sorunları dile getireceğine hataları savunma yoluna gitmekten geri durmamışlar sadece.

@21 Ocak 2016 01:18 Siz boş verin öbür yazılanları. Siz sadece başka bir sorunun da olduğunu, bu sorun gibi onun da düzeltilmesi gerektiğini söylemeye çalışmışsınız (Yani benim temennim bu) ama diğerlerine dokunduğundan onlar da diğer sorunları dile getireceğine hataları savunma yoluna gitmekten geri durmamışlar yine !

zaten bu oyunların üzerinde +18 ibaresi var çok geç kalınmış bir karar umarım tüm türkiyeye örnek olur. Araştırmaya falan gerek yok oyunun üzerinde +18 +16 gibi ibareler varsa yasak olmalı.

oyunlar 18 yaşından küçüklere yasak. Zaten kutusunun üstünde de yazar 18 yaş ve üzeri diye. Gelişmiş ülkelerde zaten bu yaştan küçüklere bu oyunlar satılmaz. Battlefield serisi de aynıdır.

ciddilermi lan bunlar torrent diye bir şey var KURTARICIMIZ ss

@kenpazhi97 İşte bu oyunların satılmaması gereken birini bulduk arkadaşlar ! Gördüğünüz gibi bu oyunları oynayan ve yaşı küçük olanlar böyle etkilenebiliyorlar. Bakınız henüz nasıl yazı yazılacağını - cümle kurulacağını bile kavrayamamış kişiler yetişiyor. Bu tip bir nesil insanlığın gelişmesinin sonu demektir ! Yani torunlarınız ve çocuklarınız bunlar yüzünden yaşanabilecek bir Dünya bulamayacaklar. Sokaklar bunların büyümüş halleriyle dolacak. Umarım bu gidişe bir son verebiliriz.

Oyun bağımlılığı ile ilgili sempozyumlar düzenleniyor. Avustralyalı bir kadının dediğine göre oyun oynayan beyinlerin prtaik zekası daha gelişmiş oluyor. Bu sonuca da rüyalarında gördükleri zorlukların türünün çok daha komplike ve bunlarla mücadele edebilme yetesini geliştirdiği bulgusundan ulaşmış. Ama insanlara şiddetin olması gerekenden daha makul hale getirdikleri de kesindir. Bence zamanını verimli kullanmayı öğretmeli saygı değer türk cumhuriyeti.

insanın psikolojisini etkilyecek bir çok psiko - gerilim korku oynları dururken sen git cod serisini hitman serisini battlefield serisini - sniper eliti listeye ekle bu listeye bakıp bakıp kendimi gülmekten alı koyamıyorum bir türlü...

ülkemizdeki en soyguncu oyun olan wolfteam listede yok içerisinde cinsel karekterden tutun şiddetin alası var ama nedense yok çoğu çocuk ailesini bu oyun yüzünden zor durumda bırakıyor anne babasından habersiz ödeme yapabilsin diye her yol deneniyor bu oyunda 2 sene önce aylık 2000 lira harcayanı bile vardı bu oyuna nereye gidiyoruz anlamış değilim

@21 Ocak 2016 12:08 Bir tek "Wolfteam" mi ? Türkiyede küçük çocukların paralarını almaya yönelik bir sürü çevrimiçi oyun var. Özellikle ülkemize Kore den getirilen oyun formatlarının neredeyse tamamı bunun üzerine. Ya para ver yada oyunun başında saatlerce kal ! tekniği ile yapılmış oyunlar bunlar. Hatta Türk yapımı oyunlarda bile "Kore tarzı" ibaresini görüyoruz. Zula Online vs. Malesef bizimkiler çocuklar için iyi şeyleri değil , kolay parayı hedeflemekten geri kalmıyorlar çoğunlukla...

Bence isabetli bir karar.Ama yaş sınırlamarı doğrudan uzmanların görüşleri doğrultusunda belirlenmeli.

Ne kaldı geriye o zaman mine craft açıp oynayalım :)

sniper elite yasak seniper elite 2-3 serbest mi şimdi :)

Yaş sınırı gelse hani neyse de, il genelinde oyun yasaklamak ne? Para cezası vs. falan. Duyduğum en salakça kararlardan birisi. Bide insanlar nasıl hala sıkılmıyor bu "oyunlar çocukları adam öldürmeye sürüklüyor" saçmalığından? Çocuğun salaksa, sen anne/baba rolünün ne olduğunu hayatında duymamışsan bu oyunun suçu değil. Senin suçun.

Yahu Allah aşkına şu berbat oyunların, toplumun ahlakını bozan, vaktin israfına yol açan, ömrün en güzel yıllarını/gençliği boş işlerle heba eden bu şeytan işi oyunların neslimizi ne hale getirdiğini ve daha neler yapabileceğini düşünmeyip de yok efendim kurbanmış yok oyunmuş diyebilmek... Hakikaten insanlık için insaf, vicdan ve biraz da akıl fikir dilemekten başka çaremiz kalmadı!

Önce Kurtlar Vadisi'ini yasaklasınlar, sonra gelsinler... Ya da hiç birini yasaklamasınlar...

Destekliyorum bir yandan da neden bu kadar gec kalindi diye sitemde etmiyor degilim. Kucucuk cocuklar cafelerde veya evlerde gec saatlere kadar sanal olarak insan olduruyor sonrasinda "bunun adi oyun" deyip geciyorlar. Halbuki henuz korpe sayilacak beyinlerde biraktigi izler cok cok sonralari farkediliyor. Umarim ulke geneline yayilir bu uygulama.

gtaserisi hitman sirisikeşke yasaklanasaydı odadar üzündümki 1saat aladım

Bu oyunlara +18 yaş sınırını kimse koyamaz, türkiyede bu oyunlar yurtdışından geliyor madem yasak satışınıda yasaklayın, satışını yasaklamadığınız her oyunun kutusu üzerinde dünyada kabul görmüş yaş sınırı vardır, bu yaş sınırı dışında elinizde telif hakkı olmadan hiç bir kurum yaş sınırı getiremez uygulayamaz. eğer uygulamak isterse tek yapılacak türkiyede bu tür oyunların satışını ithalini yasaklamak başka de çözümü yoktur, bu oyunlar heryerde marketlerde bile yaş sınırına uygun olmayan çocuk

Ben diyom ki fps oyunları yasaklansın silah yerine eline kitap al bir düşün oynattığınız insan gözü dönmüşmü bir sorun call of duty de ne için savaşıyolar insan sakin kalmak ister Hangi insan kendini böyle riske sokar hayatını 10dk. Mı yaparsın büyüdüğünde ne işe yarar ülkemizde demokrasi var silah ile hiç bir şey çözmiyeceksinin.

Steam diye bişey var kutulu almasakda olur

saçma sonuçta altı üstü oyun bizlerede keyfini çıkartmak düşer benim özgürlüğümü kimse elimden alamaz

Silah kullanmayı Battlefield serisinden öğrenmiştim :D .Araba kullanmayı EURO TRUCK tan öğrendim.Ama 18 yaş altı için karar doğru.Hayatımda ilk Battlefield 3 ü oynadığımda 19 yaşındaydım originden almıştım.Multiplayer okadar hareketliki ses efektleri okadar gerçekçiydi ki sokağa çıktığımda farkında olmadan evlerin köşe diperinden gidiyodum aniden sniper mermisi yemiyim diye hızlı yürüyordum :D

Kardeşim adamlar, yapacaklarını yaparken önlemini alarak yapıyor. Yayımlayacağı yayının üzerine uyarı işaretlerine kadar koyuyor. Ha, koyuyor da, kendilerinin uyguluyor ya da uygulamıyor olması değil, bizi ilgilendirmesi gereken biz de neden gereken önlemler, incelemeler gerektiği yerde gerektiğince önemsenmeksizin paldır küldür, başıboş tavır tutum, yönetim, sistem içerisinde bulunuluyor oluşu? Yani adam +18 işareti koyduysa, buradan bile belli işin rengi zaten. Şimdiye çoktan yasaklanmalıydı..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost