UFO hacker'ının ABD'den kurtulma umudu...

UFO hacker'ı olarak ünlenen McKinnon'ın davası yılan hikayesine döndü. İşte son gelişmeler...

  • Ümit Öncel
UFO hacker'ının hastalık umudu
McKinnon "şimdilik" ABD'ye teslim edilmekten kurtuldu.

Dünya dışı hayatın delillerini, bu konuda en güvenilir kaynak olarak kabul edilen NASA ve Pentagon'un bilgisayarlarında aramak olan İngiliz Gary McKinnon'ın davasında yeni bir gelişme var. 2001 ve 2002 yılları arasında ABD hükümetine ait yüze yakın bilgisayara sızmayı başaran hacker'ın hikayesini ve 60 yıl hapisle yüzleşmek zorunda kalacağı ABD'ye iadesi tartışmalarını size daha önce aktarmıştık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden de umduğunu bulamayan McKinnon'ın son umduğu, hastalığı. Asperger Sendromundan muzdarip olan McKinnon için uzmanlar ABD'de 60 yıl hapis yatmasının yaratacağı stres ile başa çıkmasının mümkün olmadığını söylüyorlar.

Asperger Sendromu, kişilerin detaylara aşırı bir ilgi duyması ve engel olmadıkları bir merak ile adeta daha fazla araştırmaktan kendilerini alı oyamıyorlar. Eğer hastanın ilgilendiği konu bilgisayar olursa, daha önce bir haberimizde tanıştığınız Yeni Zelanda'nın milli kahramanına dönüşen genç adam gibi bir hacker olması hiç de zor değil. Bu konuda bir uzman olan Profesör Simon Baron-Cohen, McKinnon'ın işlediği suça Asperger Sendromu'nun neden olduğunu bu yüzden eylemlerinin bir suçlu gibi değil, engelli biri gibi değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor ve "ilgilendikleri konuyla ilgili gerçeklere ulaşmak onlar için o derece göz alıcı bir uğraş ki, eylemlerinin sosyal sonuçlarını görememeleri çok normal" şeklinde konuşuyor. 4 yol boyunca McKinnon'ın kız arkadaşı olan Lucy Clarke ise hapiste McKinnon'ın intihar edebileceği endişesi taşıdığını itiraf etti.

Ve dün, bu konudaki son gelişme yaşandı: Mahkeme, McKinnon'ın ABD'ye iadesini, hastalığı nedeniyle 1 ay erteledi. Ancak bu erteleme teslimin olmayacağı anlamını taşımıyor. Asıl karar, önümüzdeki 2 ay içerisinde netleşecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

60 yıl cidden fazla, adamın en fazla yaşayacağı 30 yıldır yani.

vay be hackerin sevgiliside varmış
hackerin sevgilisi, kız arkadaşlarıyla kavga edince hemen mckinnon'a
gidip şu kızın msnsini hacklesene diyodur heralde ^_^

"ilgilendikleri konuyla ilgili gerçeklere ulaşmak onlar için o derece göz alıcı bir uğraş ki, eylemlerinin sosyal sonuçlarını görememeleri çok normal" demek, olayın ciddiyetini şiddetli bir şekilde yansıtır!

abd bu kişileri yararına kullana bileceği yerde onları köreltiyor

hackerlar her zaman yaşayacak bir gerçek olmalı, savaşmalı.

Ne saçma iş asıl şuçlu abd ozaman herkez firewall felan kullanmasın
benim pc me sizdi ver 50 yıl hapis böyle olsun hatta sokakta bile dükkanların kapılarını açık bıraklaım kamera yerleştirelim niye oturuyoruzki orda adam sorsun mikrofonda biz 2 dolar diyelim biraksın oraya pc hesaplasın ohh mis gibi demi bence bu davaya cuk oturuyor.Abd iyi bir savunma ağı oluştursaydı giremezdi denilebilir.

aslında bunları hapisle cezalandıracağına onları devlet yararına kullanabilir....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play