Uzayda bir büyük keşif daha!

Astronomlar, sadece 7.2 ışık yılı uzağımızda, önemli bir keşfe daha imza atmayı başardı!

  • Levent Öztürk
Uzayda bir büyük keşif daha!

Aastronomlar, Güneş Sistemi'mizin dışında su bulutlarının kanıtını bulmuş durumda. Ancak bu bulutlar, tahmin edebileceğiniz gibi bir gezegenin çevresinde dolaşmıyor.

US Santa Cruz liderliğindeki araştırmacılar, 7.2 ışık yılı ile göreceli olarak oldukça yakın olan WISE 0855 adlı bir "kahverengi cüce"nin çevresinde su buharı olduğunun işaretlerini buldular. Ancak kahverengi cüceler, kısaca, bir yıldız olmayı başaramamış gaz ve toz bulutları olarak tanımlanabilir. Ekip, zorlu bir kızılötesi spektrum analizi ile cücenin çevresinde su emişine yönelik işaretler aramaktaydı.

Ancak bu sonucun, belirli bir ölçüde beklenen sonuç olduğu söylenebilir. WISE 0855, su veya buz bulutlarının oluşması için tam olarak gerekli ısıya sahip; yani eğer bu bulutlar görülmeselerdi o zaman şaşırtıcı olabilirdi. Ancak yine de bu bulgunun önemi küçümsenemez. Artık bilim adamlarının Güneş Sistemi dışında su bulutları bulmak için belli bir yöntemleri bulunmakta ve bu yöntem, kahverengi cücelerin örnek olarak kullanılmaları ile uzaydaki su buharı yaygınlığını belirlemek için kullanılabilir. Bu buluş, bir dış gezegende su buharı bulmak kadar etkileyici olmasa da, bir başlangıç olduğu kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yav sadece bizim galakside ortalama 9 Milyar gezegen varken, zırt pırt gezegen keşfettik deyip, ortaya çıkanların haberlerini milyarlarca kez duymak zorunda mı kalacaz yav... El İnsaf...

@28 Temmuz 2016 00:48 okuma kardeş zahmet edip yorum da yazmışsın

Bilim adamı ? Bilim insanı olmasın o *_*

9milyar gezegen varsa kaldı 8milyar 999milyon 999bin 999 gezegen ??

Bence bu yıldızları bulmanın yanında aktif hale getirmenin de yolları aranmalı. Mesela Jüpiter helyum ve hidrojenden oluşmakta. Acaba bir çakmak atsak ne olur? Belki de Jüpiter yanmaya başlar ve oluşturduğu ısıyla çevresinde dolanan uydularda yaşam koşulları meydana gelebilir ;)

@28 Temmuz 2016 10:45 Türk aklı bu olsa gerek :)

@28 Temmuz 2016 10:45 Aman Allah'ım buralarda harcanıyorsun dostum :D

Uzay büyük olduğu için keşifler de büyük oluyor. Gerçekten büyükmüş. Helal olsun...

Sen de yorum yaz