Uzaydaki İlk Ülke Resmi Olarak Dünyadan Ayrıldı!

Uzaydaki ilk ülke olma iddiasını taşıyan Asgardia, resmi olarak Dünyamızdan ayrıldı ve uzaydaki "mekanına" yerleşti.

  • H. Hüseyin Öztürk
Uzaydaki ilk ülke resmi olarak dünyadan ayrıldı!

Teknoloji, diplomasi, yönetim ve uzay araştırmasında garip ve ilginç bir deney olan Asgardia, yeni bir boyuta ulaştı. Bir gün gecikmesinin ardından Pazar günü, NASA'nın Virginia'daki Wallops Flight Facility'sinden Asgardia-1 isminde bir küp uydu taşıyan bir Orbital ATK Antares roketi fırlatıldı. Süt kutusu boyutundaki uydu, kapladığı bölgeye "Asgardia Uzay Krallığı" diyor.

Çevrim içi bir açıklamada şöyle yazıyor: "Asgardia uzay krallığı, an itibariyle uzayda bağımsız bir bölge kurmuştur."

300.000'in üzerinde insan, geçen sene boyunca bu "ülkenin vatandaşı" olmak için çevrim içi kayıt yaptı. Vatandaşlığın bilinen en büyük ayrıcalığı şimdilik sadece Asgardia-1'e saklaması için veri göndermek, böylece bu veriler, yine yapılan açıklamaya göre, sinir bozucu hükumetlerden ve dünya kanunlarından bağımsız olabilecek.

Ama Asgardia'nın şartları ve koşullarına iyice bakarsanız, ayrıcalıkların dünyalı telif hakkı yasalarına bağlı olduğunu görürsünüz. Avusturya'nın kanunları altında düzenlenmişler. Ayrıca Asgardia'ya bir insan sığdırmak mümkün olmadığı için aslında bir "ülke" tanımına da uymuyor. En azından şimdilik. Asgardia'nın uzak gelecek planları arasında uzaya insan yerleştirmek ve uzak koloniler de var. Bunun yanında, Asgardia şu an için hiçbir "gerçek" ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız bir ülke olarak tanınmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Eskiden Dünyanın en uç coğrafyası olarak kimsenin gitmediği değer vermediği için -burası Sibirya'mı, politik olarakda burası Patagonya mı (burda yazılı kanun ve kurallar geçerlidir) denilirdi! Artık anlamadığımız şeyleri ağzında geveleyen insanlar için olaya ''Fransız'' kaldım demek yerine birader ''Asgordiyalı'' mısın demek yerinde olacaktır. TDK, Asgordiyalı= (Uzaya gönüllü göçmüş veya sürgün edilmiş Ecnebi Ademoğulları) diye sözlüklere geçmelidir. :-))

Duyduğuma göre biz Türklere Asgordiya için çok katı Vize varmış. Şartlar 1) 3 adet biyometrik foto yeni çekilmiş 2) Askerlik tecil muafiyet kağıdı 3) Muhtarlıktan ilmühaber 4) İcra Mahkemesinden borcu yoktur yazısı 5) Dünya Sağlık Örgütü onaylı sağlık belgesi 6) Anti Abaza testinden negatif çıkmak, bu çok önemli gemide kız mürettebata yazılmaması gerekiyor 7) En az 3 Yabancı dili anadili düzeyinde konuşuyor olmak 8) 3 Üniversite bitirmiş olmak 9) NASA'dan Psikotest sağlık belgesi....

Elimizi çabuk tutup, Asgardia'yı ilk tanıyan ülke olduğumuzu söylemek bu alanda fenâ bir tanıtım olmazdı. ;-) Bilge Baykuş

bıktım bu kavanoz dipli Dünyadan hemen başvuracam. Şimdiye kader mavi boncuk takışına öldükte elimize ne geçti, yeni şarkımda hazır belkimde hit olur "göktaşının kayışına ölürüm asgardiam"

Bu Dünyanın içine ettiniz şimdi sıra Asgardiya'ya mı geldi! Olmayan Gezegenin olmayan toprağının vatandaşı olmaya meraklı amma da insan varmış. Dünyanın yaşanabilir bir gezegen olması için çaba harcanmalı. Bu Dünya herkese yeter yeter ki kaynakları doğru kullanalım, ekolojik dengeleri gözeten üretenlerin yönettiği bir üretim ve paylaşma modelini Dünya ölçeğinde yaşasak Uzaylılar bize vize başvurusunda bulunur!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost