Vista'nın ekstraları Win 7'de olmayacak

Vista Ultimate ile gelmesi gereken ekstra özelliklerden ağzı yanan MS Win7'de aynı hataya düşmeyecek

  • Ümit Öncel
Vista'nın ekstaları Win 7'de olmayacak
Windows 7 Ultimate'de ekstralar yer alamaycak.

Windows Vista'nın Ultimate sürümü, sunduğu pek çok özelliğin yanı sıra bir de heyecan verici bir yeniliğe sahipti. Microsoft'un duyurmuş olduğu bu yenilik, Ultimate sürümüne özel olarak geliştirilecek olan ekstralardı. Fakat Vista'nın ekstraları Microsoft'un oldukça canını sıktı. Çünkü geliştirici ekip bir yandan güvenlik açıklarıyla uğraşırken, diğer yandan da yeni işletim sistemi Windows 7'yi hazırlamakla fazlasıyla meşguldü. Durum böyle olunca bahsi geçen ekstralar da bir türlü gelmek bilmedi.

Bu yüzden bazı kullanıcılar Vista Ultimate'in hiçbir özelliğinin kalmadığını söyleyecek kadar ileri gitseler de, işin açıkçası hiçbir kullanıcı Ultimate'i bu ekstralar yüzünden satın almamıştı. Yine de Microsoft'un verdiği sözü tutamamasının rahatsızlığını yaşadığı kesin. Çünkü firmadan yapılan bir açıklama ile Windows 7 Ultimate sürümlerimde bu ekstra uygulamasının sürdürülmeyeceği söylendi. Bu haberle beraber Windows 7 Ultimate'in, Vista Ultimate'den daha düşük fiyata satılacağı söylentileri de ortalarda dolaşmaya başladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bakın bunu bilmiyordum. Vista gerçekten fiyaskoymuş...

birkaç arkaplan resmi ve bir poker oyunu extra demek ise iyi iş çıkardı microsoft:) gerçekten komik duruma düşürdü kendini koskoca firma..

http://www.chip.com.tr/konu/Hangi-Windows-7-size-gore-6-Windows-7-surumu-Hangisinde-ne-var_10822_2.html#yorumlar

Burada yer alan tablodan görüldüğü üzere, Enterprise ve Ultimate sürümleri aynı özelliklere sahip. Ultimate ekstraları olmayacaksa Microsoft'a şunu sormalı: "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?"!!!

Bu iki sürüm aynı ise ve Ultimate sürümünü kullanacak olanlar ekstralar edinemeyeceklerse, Microsoft nasıl bir pazarlama uyanıklığı içerisindedir? Yoksa yazılım literatürüne "Tek Yumurta İkizi Edition" diye birşey mi ekleyecekler?

Zaten şu "extras" ı hiç sevmedim, ayrıca babasını da sevmezdim... :)

12:54 arkadaşımıza aynen katılıyorum...

vay be poker oyunu yok diye dahamı ucuz olacak şimdi.
ben beleş kullanacam oyüzden sürüm farketmiyor orj aldıkta noldu keriz durumuna düştük. bundansonra yazılıma para ayırmıyorum ,donanım alırım daha iyi işe yarar hiçyoktan.
türkler yazılım üretirse ancak para veririm.

"Burada yer alan tablodan görüldüğü üzere, Enterprise ve Ultimate sürümleri aynı özelliklere sahip. Ultimate ekstraları olmayacaksa Microsoft'a şunu sormalı: "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?"!!!

Bu iki sürüm aynı ise ve Ultimate sürümünü kullanacak olanlar ekstralar edinemeyeceklerse, Microsoft nasıl bir pazarlama uyanıklığı içerisindedir? Yoksa yazılım literatürüne "Tek Yumurta İkizi Edition" diye birşey mi ekleyecekler?"
--------------

Şu an Enterprise ile Ultimate arasındaki tek fark, Ultimate sürümün tekli lisans olarak satılacakken Enterprise sadece çoklu lisans olarak muhtemelen şirketlere verilecek. Eğer başka bir fark oluşturulmayacaksa iki sürümün sadece pazarlaması farklı olmuş olacak.

kaç kişilik bir kadro yapıyor ki sanki 10 kişilik bir yazılım ekibi var :)

o zaman dreamscene falan direk kurulumda gelecek dimi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play