Vista SP2 sabit diski hafifletiyor mu?

Microsoft'un yayınladığı Vista SP2'yi kuranlar çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor. İşte detaylar...

  • Ümit Öncel
Vista SP2 sabit diski "hafifletiyor"
Vista SP2 sabit diski "hafifletiyor"

Microsoft'un yakın zamanda Windows Vista işletim sistemi için yayınladığı Service Pack 2 pek çok faydalı özelliği beraberinde getiriyor. Ama en ilginci herhalde sabit disk alanı konusunda yaşanıyor. Kullanıcıların büyük kısmı SP2'den sonra sistemlerinin daha performanslı çalıştığından dolayı memnunlar. Fakat Vista SP2'nin ilginç bir yan etkisi daha gözlemlenmeye başladı. SP2 kuranların sabit disklerindeki boş alan artıyor!

Kimsenin daha fazla boş sabit disk alanına itiraz edeceğini sanmıyoruz ama yeni bir servis paketi kurduktan sonra sabit diskin boşalması da sık karşılaştığımız bir durum değil. İnternet üzeride konuyu tartışan kullanıcıların bazıları sabit disklerinde 40 GB'a kadar yer boş aldığını söylüyorlar. Boşalan alan miktarı kullanıcılar arasında farklılık gösterse de, genel olarak çoğu kullanıcının aynı durumu fark etmiş olduğu bir gerçek.

Microsoft bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı fakat tahminler Vista SP2'nin compcln.exe adlı uygulamayı otomatik olarak çalıştırdığı ve bu uygulamanın sabit diskteki gereksiz Windows dosyalarını ve eski yedek dosyaları otomatik olarak temizlediği için bu sonucun ortaya çıktığı yönünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

işte vistayı kurmamam için bi neden daha

40 gb olur mu yalan yanlış atmışlar. Ya da o adam 3 senedir hiç temporary internet filesini silmemiştir

hadi artık nerde kaldı bu sp2 microsoft biz üvey evlatmıyız neden herşeyi en son biz kullanıyoruz eğer ben lisanslı ürününe para verip aldıysam sende bu paketi bir an önce bana sunmak zorundasın sabrımız kalmadı

benim bi arkadaş vista service pack 1 i kurduktan sonra 3gb ram olan laptop ı 5 gb ram olarak görmeye başladı.

iyi bir gelişme ama win 7 ile yola devam :)

EEE güzel abi işte temizlesin silsin ohhhh birde ek olarak SP2 gerçekten feci hızlandırdı vistayı yani bu kadarını beklemiyordum şaşırdım kaldım.

iyi gelişme..

Sistem geri yükleme noktalarını da silmiş olabilir.

Yiyecem vistasını sp2sini hala türkçesi çıkmadı neyi bekliyolar kaç gün oldu ingilizce çıkalı biz hala türkçesini bekliyoz 2.sınıf muamele mi yapıyolar :((

biran önce türkçe vista sp2 çıksada bizim sistemde hafiflese

ah birde Türkçesi çıksa bekliyoruz

Sp2 için daha çok sabırsızlanmaya başladım.çıksa da kursak.1 hafta oldu çıkalı hala Türkçe si yok.

Ne güzel işte :D ne zaman türkçe'si çıkacak bu sp2'nin ???

bu güzel bir haber işte windows 7 vistanın pabucunu dama atmadan önceki son çabaları olarak tabir edilebilir....

bilgisayar kullanıcıları ilk vista çıktığında aşırı bellek yorgunluğundan vistayı pek sevmemişlerdi ama sanırım sp2 ile çok şey değişecek...

bir de artık eski işlemciler bu sistemleri yeterince karşılayamayabilir

diger güncelemerle olusan atıklar siliniyor oyüzden kapasiteniz artıyor.
vistadan ginede birçey olmaz ms bile vistadan vageçti win7 bakalım busaatten sonra ms nin aöıklaması bu yöndeydi.

Daha Türkçesi çıkmadımı bunun yahuu

windows xp en güzel işletim sistemi, daha doğrusu windows 98 kullanmıyorsanız şu an bilgisayarınız için nt tabanlı en hafif işletim sistemi (win2k hariç). vista çıktı satabildi mi hayır, neden, çünkü bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarını daha yeni değiştirmişti, microsoft vista satabilmek için ne yaptı, gitti xp için sp3 ü çıkardı, sp3 ile xp nin içinden neler gitti? gpedit.msc (group policy editor), ne işe yarar? usb flash belleklerle bulaşan virüslerin sisteme geçmemesini sağlar, hemde antivirüssüz, şimdi vista sp2 çıkıyor, windows 7 çıkınca satamayınca vista sp3 çıkıcak bu iş böyle sürüp gidecek!

bir hata olma ihtimali olabilir. normal bir pc de gereksiz veri olabilmesi normal fakat bu kadar yer açması gercekten şaşırtıcı. acaba diğer partitionlar ilgili bir daralma söz konusu ise arşiv verileri ile gilgili bir sıkıntımız olabilir. microsoft ne diyecek bakalım.

:) vista sistem geri yükleme dosyalarını barındırıyor o 40 gb içinde.
sp2 de bunu çözmüşler hepsi abartmaya gerek yok...

Türkçe sp2 yi sabırsızlıkla bekliyoruz

Türkçesi çıksaydı bi hayırlısıyla

gpedit.msc nin içinde internet ile ilgili ayarlar var

bir sorum olcaktı ben vista ultimate x64 ingilizce kullanıyorum.
update bölümünden türkçeyi kurdum sisteme sp2 yükleyebilirmiyim.
ve ya bölge ve dil ayarlarını full ingilizce yapsam kurduktan sonra tekrar türkçe yapmamın bi zararı olurmu.

Bence sabit diskin boşalması sadece sistem geri yükleme noktalarının silinmesiyle oluyor. Sonuçta sistem yenilenince geri yükleme noktası olmayacak. Böyle olunca da sabit disk boşalıyor. Ben bir çok arkadaşımın bilgisayarından bu şekilde çok sabit disk temizledim. Bölüm boyutu büyük olunca daha çok alan olduğundan daha çok alan açılıyor.

sistem geri yükleme servisini kapattığımdan olsa gerek bende hiç bir azalma olmadı.Ayrıca Service Pack 2 Türkçeyi beklemeğe gerek yok eğer işletim sisteminiz Windows Vista SP 1 Türkçe ise SP2 nin RTM versionunu bulup kurarsanız Hem sp2 nin getirdiği düzenlemelerden türkçe olarak faydalanabilirsiniz.

RTM versionları ile final versionları arasında hiçbir fark yoktur onuda belirteyim.

----alıntı----
"Bence sabit diskin boşalması sadece sistem geri yükleme noktalarının silinmesiyle oluyor. Sonuçta sistem yenilenince geri yükleme noktası olmayacak. Böyle olunca da sabit disk boşalıyor. Ben bir çok arkadaşımın bilgisayarından bu şekilde çok sabit disk temizledim. Bölüm boyutu büyük olunca daha çok alan olduğundan daha çok alan açılıyor."
----------------
Kesinlikle katılıyorum.. Sp1de de oldu aynısı. hizmet paketi yüklenince sistem geri yükleme noktaları tamamen siliniyor.

Bir şeyi anlamış değilim bu vista servis paketi çıktıktan sonra mı türkçeleştiriliyor yoksa eş zamanlımı olarak yapılıyor.Eğer eş zamanlı olarak türkçeleştiriliyorsa neden en son biz indiriyoz.Yok hayır çıktıktan sonra yapılıyorsa Microsoft türkiye sadece tercümanlık şirketinden başka bir iş yapmıyor mu bu memlekette?

Arkadaşlar vista saçma sapan kendine kendine geri yükleme noktası oluşturuyor.Vebu oluşturduğu alan 30-40 gb olabiliyor eğer en az 200 gb hardiskiniz varsa.....size öneririm şu olacak...TUNEUP programını kurun ve o size geri yükleme noktalarını silsin....korkmayın..the program ödül manyağıdır...sağlamdır ama 30 gün deneme süresi var...torrentten haldersiniz

Burda Kimse Bilgi SahiBİ Değilmi ,Hergün Chip Takip EDİYorsun Hergün Teknoloji İle İc İcesin Ama Hala Sp2 Nin Türkçe Cıktığını Ve Ms Nin Bunu Yayınlamadığını Torrent'den indirebileceğini Bilmiyorsun.Hadi Bu Zor Olanıydı Peki Sp2 İle Gelen Güncelleme Artıkları Temizleyicisinin Sp1 İle Geleninden Daha Kapsamlı Daha Gelişmiş Ve İyi Olduğunu Okumadınmı ? Şuan Sp2 İle Birlikde 64 Bit Sistemim Bir Sürü Program 18GB Yer Kaplıyor...
Ayrıca Sp2 Türkçe Linklerini Torrentden İndirin.

adamlar win 7 den sonra sp1 sp2 diye daha hızlıca cıkaracaklar neden butun istenen özellıkler bır arada koymuyorlar neden sp ler le kademe kademe yuklenıyor sısteme neyse fazla derın konu galıba

Bilgi sahibi olmayanlar kendilerini gerçekten bilgili zannedenlerdir. Ayrıca torrentten verilene nekadar güvenebileeğimizin garantisi yoktur.Bunu microsoftun kendisi söylüyor.Ben şahsen torrent yerine kendi sitesinden indirmeyi daha güvenli buluyorum.Ayrıca madem bukadar bilgilisin microsoftun neden torrent olmasına karşın bunu daha sitesine koymadığı hakkında da yorum yapta tam anlayalım nekadar bilgili olduğunu.(Ayrıca senin dedeğin RTM olan SP2).

Sadece geri yüklemeleri siliyo zaten bunu ellede yapıyodum bem neyse sp 2 Türkçe çıkmasını beklicem torrentlere pek güvenmiyorum malum trojen falan vista gayet stabil çalışıyo zaten x3 710 işlemci 4 gb 800 mhz ram 4830 ekran kartı vistadan memnunum darısı xp cilerinin başına

Sp2 den Sp1 dönüş bitiyor ve Sp1 öyle çok şeyler üretiyormuş ki bunu fark etmişler ve Sp2 yi çıkarmışlar ve hdd nizde önemli ölçüde yer açılıyormuş. Merak ettiniz mi Xp de de böyle bir şey oluyormuydu SP3 ten sonra yer açıldığını fark edenler oldu mu.....

son kullanıcı ne istiyor internet tarayıcı çok az ram yesin hızlı çalışsın virtual ram de hızlı olsun ve benim için en uygun olanını hazırlasın bana kullandırsın bunun yanında ekran kartımı güçlendirsin yani önceki işletim sistemlerinden alamadığım randımanı verebilsin beni mutlu ederse bende onları sevindireyim diyor.HDD mi korusun bana rapor versin ki ona göre bütçemi düzenleyeyim diyor.Hatta işletim sistemim bana üç seçenek sunsun şunu seçersen internetten indirme hızın artar ancak şunları koruyamam desin tarayıcı hızın şunları yaparsan artar ancak seni koruyamam diyebilsin.Ancak bazı internet imkanlarını tanıyan local area connectin kısmandaki imkanları kullanıcı özellikle kaldıramasın ve oraya iki tane ikon koysunlar işyeri bağlantısı ve ev bağlantısı olmadı bir tane de public area connection ikonu bunlardan biri çalışırken kendini belli edebilsin ki kullanıcı pc sindeki gelişmeler den haberdar olabilsin.

zaten vistada hiç bişey yuklemesemde hafıza şişip duruyodu sıstem gerı yukleme ve gereksız dosyalır sıldıgım halde. demkkı bu hatayı duzeltmıs olmalılar.

bu service pack 2 türkcesi ne zaman cıkar bizlere ikinci sınıf görüyorlar

evet durup dururken alan artıyor sistem geri yüklemeyle 40gb falan kazanılıyor inşallah bu sp2 deki alan artışı farklı bişeyden dolayıdır çünkü sistem geri yükleme dosyalarını sildikten sonra bile hala bi yerlerde bi fazlalık dosyalar olduğunu hissediyorum sp1 de ve merak ediyorum sp2 türkçe ne zaman çıkacak sonunda ingilizce windows kullanmaya başlıyacam yeter artık.

Service Pack 2 36 Dil'de Msdn'den orjinal olarak indirilmiş şekilde elimde mevcut. İsteyenler mail adreslerini bıraksın. Rapidshare yükleyip atayım linkini. Msdn'dende anlayan hash kontorulu yapar. Onunda linkini atarım.

NOT: Yasal olmayan hiçbir durum yok burada.

CHIP Online Notu:
Yorumlarda e-posta adresi yayınlayamıyoruz. Bu tip konuları forumda tartışmanız daha faydalı olacaktır.

sp2 yi yuklemeden once 18 gb lık bos alanım 45 gb a cıktı! umarm ileride bir sorun yaratcak bir durum olusmaz. suan performans acısından da oldukca memnunum. umarım klasorlerdeki gorunumlerin zırt pırt degismesi duzeltilmistir. sp2 yi bence herkesin mutlaka yuklemesi gerekiyor...

Bnde yükledim ama hiç boş alanım artmadı nie acaba arkadslar.

ben de bugün yükledim ama boş alanım 28den 32ye çıktı:S 40 GB yükselecek diye ne kadar sevinmiştim:(

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir