Vodafone'dan 300 milyon TL'lik fiber imza!

Vodafone, Türkiye'nin fiber bağlantı altyapısını katlayacak projede önemli bir aşama kaydetti!

"Ses ve veri ağına köprü olacak"

"Ses ve veri ağına köprü olacak"

"Türkiye, Avrupa'dan Hindistan'a ses ve veri ağına köprü olacak"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, konu hakkında şu değerlendirmede bulundu:

"Vodafone Türkiye olarak ülkemizi genişbant mobil iletişim ve dijital dönüşümünde dünya ligine çıkarma hedefiyle faaliyet gösteriyoruz. Bu geleceği gerçek kılacak dönüşümün lideri olarak, sürekli teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımlarımızla şekillendireceğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi'ni ilan ettik. Dijital bağlantılı dünyanın yeni merkezi Türkiye'yi bilgi ve iletişim teknolojilerinde bölgenin doğal liderine dönüştürmek ve abonelerimize "küçük mucizeleri" yaşatmak hedefiyle son 4,5 yılda altyapımıza toplam 3,7 milyar TL yatırım yaptık ve altyapı ekipman sayımızı üç katına çıkardık. Türkiye'yi dünyanın en ileri 3G teknolojisi HSPA+ ile buluşturduk.

Artan veri ihtiyacını karşılamak ve mobil interneti herkes için erişilebilir kılmak adına fiber ağımızı güçlendirecek yeni projemizi başlatıyoruz. Bütünleşik telekomünikasyondan mobil ihtiyaçlara kadar, Türkiye'yi dijitalleşmeye götürecek ve yeni dünyanın merkezindeki en önemli aktörlerden biri kılacak fiber şebekemizi, TEİAŞ'tan kullanım hakkını aldığımız fibet hatlarla güçlendiriyoruz. Ayrıca iki yıl içinde bu ana hatları şebekemize eklemek üzere yepyeni fiber ağlar inşa edeceğiz. Yaklaşık 300 milyon TL'lik altyapı yatırımıyla oluşturacağımız bu yeni ağımızla, Vodafone Türkiye'nin fiber şebekesini 2,5 katı büyüklüğe eriştirmeyi planlıyoruz. Mevcut 1 milyon kilometrelik Vodafone global fiber şebekesine entegre olacak ağımız sayesinde ülkemiz, Avrupa'dan Hindistan'a ulaşan ses ve veri ağının köprüsü görevini üstlenecek. Vodafone Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdürme kararlılığında olduğumuzu, faaliyetlerimize bu bilinçle her zamankinden daha güçlü ve güvenle devam ettiğimizi ifade etmek isterim."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Guzel. Devamini da bekliyoruz

transmisyon nedir? aplikasyon gibi.. ingilizce kelimeler bu şekilde türkçe olmuyor sayın editörler..

@24 Ara 2013 20:02 yarı cahillik ve ukalalığın sonucu

Fiber olsa ne olacak.gecen bi arkadas internet paleti aldi facebook yok girmiyor. Gül gül olduk. ertesi gün numarayi degistirdi.freezone falan nedir demeyin. Acikca yazmaz sunlar yok diye internet su fiyat der. Engelliymis meğer.

Helal Vodafone sana... Kurtar bizi şu tekelci netten...(adı lazım degil baş harfi "T" ..:) )

bu operatör bunu yaparken Türkcell de armut toplamayacak herhalde Onun da bunun üstüne projeleri olacaktır. Mesela Uydu internet veya Wimax(dar alanlı ağ hizmeti) olabilir.

TURKCELL 3 yıl önceden başladı vodafone uyusun...

3x100 gbps kapasite nedir ki, bu bir sehire yetmez. Kaldi ki 4g ile hizlar zaten 10-20 katna cikacagindan, bu altyapiyla hic birsey yapamazlar.

Peki ya 15 yıl sonra ne olacak? Sonuç itibariyle fiber altyapı sadece 15 yıl kiralık ve 4.5G ihalesinde en kötü paketleri Vodafone Türkiye aldı. Kısacası Vodafone Türkiye kullanılmaz.

Vodafone Türkiye ülkemize geldiği zaman eski şebekeleri devre dışı bırakıp yeni istasyonları (2G-3G) aktive etmesi gerekirdi. Ancak sadece eski istasyonlara ufak bir güncelleme gereği duydular. Genelleme olarak bakarsak Vodafone dünyanın en iyi operatörlerinden biri ama bu tablo ülkemize maalesef ki yansıyamadı. İşte bu yüzden fahiş fiyatlara sahip olan Turkcell'i kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
"Ses ve veri ağına köprü olacak"
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir