Windows 10, 192MB RAM ile Çalışır mı?

Eğlence amaçlı yapılan bir deneyde Windows 10'un 192MB gibi çok düşük miktarda RAM'le "çalışabildiği" ispatlandı.

Windows 10, 192MB RAM ile Çalıştırıldı

Windows 10'un çok düşük miktarda RAM ile çalışabildiği, sıkı bir çalışmanın ardından anlaşıldı. Ancak işletim sisteminin çalışması, onu kullanabildiğiniz anlamına gelmiyor.

Eğlence amaçlı yapılan bir deneyde Twitter kullanıcısı Nori, sistem belleğini 32-bit Windows 10'un 1GB'lık gereksiniminin altına düşürdü (64-bit Windows'un minimum bellek ihtiyacı 2GB). Windows 10 Kasım 2019 güncellemesini kullanan Nori, deneyi Arch Linux üzerinde kurulu bir VirtualBox sanal ortamında gerçekleştirdi.

Bunun ardından diğer Twitter kullanıcıları da devreye girerek, işletim sistemini 136MB RAM ile çalıştırdıklarını söylediler.

Nori, işletim sistemini 140MB ile açmayı başarsa da masaüstünün ve arayüzün bu kadar az RAM ile çalışmadığı gözlendi.

Windows 10, 192MB bellek ile açıldı ve çalıştı, ancak işletim sistemi aşırı derecede yavaştı. Bu durumda çalışan programların Görev Yöneticisi ve Dosya Gezgini olduğu anlaşılıyor. Bu sırada kullanılan sayfa dosyasının 2,8GB'a ulaştığını, yani laptopun sabit diskinin bir kısmının RAM gibi kullanıldığını söylemekte de fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

netuhaf bizde 16gb ram var daha doğru dürüst çalıştığını görmedim nasıl bir sistemse

Yaoutuba'a: Microsoft Windows 7 Ultimate Running on 128MB of RAM yazarak daha düşük sistemlerde daha hızlı çalışabilen Windows 7'nin 10 ile farkını daha rahat anlayabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play