Windows 10 Fluent Design Yenilikleri Ortaya Çıktı

Windows 10'u etkisi altına alan yeni tasarım sistemi Fluent Design'ın yenilikleri, Build 2018'de ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Fluent Design'ın Yenilikleri Ortaya Çıktı!
Görsel: Neowin.net

Microsoft, devam eden Build 2018 geliştirici konferansında "Fluent Design" tasarım sistemiyle ilgili bir oturum düzenledi. Bu oturumda Windows 10'da yer verilmeye başlanan Fluent Design'a yıl boyunca gelecek yenilikler ortaya çıktı.

Görsel: Neowin.net

Fluent Design'ın amacı hatırlayacağınız üzere havalı geçiş efektleri sunmak değil, PC'lerden HoloLense, VR'dan her tür cihaza tutarlı bir tasarım sistemi sunmak.

Konferanta tanıtılan yeniliklerden bir tanesi, "açılır komut çubuğu" oldu. Bu çubuk, size şu an çalıştığınız şeyle ilgili seçenekler gösteriyor. Çubuk ekranın üstünde değil, çalıştığınız pencere üzerinde görüntüleniyor. Açılır komut çubuğunu kullanacak ilk uygulama ise OneNote olacak.

Görsel: Neowin.net

Bir başka yenilik ise z-depth ve gölge efektleri. Bu sayede geliştiriciler düz ve kısıtlı renk paletlerinin dışına çıkıp daha zengin seçeneklere sahip olacaklar. Geliştiriciler her denetimin rengini tek tek değiştirmek yerine, renk yönetimini kullanabilecekler.

Görsel: Neowin.net

Yeni Acrylic işlevi, açılır menülerin saydam olmasına izin verecek. Bu elle kapatılması gereken açılır kutuları kapsamayacak. Gezinti öğelerinde de değişiklikler var. Microsoft, geri düğmesinin görüntülerdeki gibi olmasını istiyor.

Görsel: Neowin.net

Belki de en önemli değişiklik ise boyutlandırmada. Universal Windows Platform ilk ortaya çıktığında dokunmatik ekranlar odak noktasındaydı ve bunun için büyük denetimler sunuluyordu. Şimdi ise Microsoft, standart ve kompakt görünümler sunacak. Bu sayede görünüm, kullandığınız cihaza uyum gösterecek.

Gördüğünüz üzere Fluent Design geçen senenin üzerine birçok yenilik ekleyecek...

Görsel: Neowin.net
Görsel: Neowin.net

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çok harika tasarımlar bunlar. fakat, efektleri yapabilecek misin MS? Yoksa yine onca bug içeren ve çalışmayan efektler mi yapacaksın? Konsept yapmak kolay olabilir fakat, bunları gerçekten yapacaksan tanıt. Yoksa hiçbir anlamı kalmıyor.

Sen de yorum yaz