Windows 10 Görev çubuğunu onarın!

Windows 10'lu PC'nizin Görev çubuğu garip mi davranıyor? Gelin, onu onaralım!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 Görev çubuğunu onarın!

Görev çubuğu, Microsoft'un Windows 10'u geliştirirken üzerinde durduğu önemli işlevlerden biriydi. Görev çubuğu Windows 10 ile birlikte bir dizi kullanışlı yenilik getirdi, ancak her yazılımda olduğu gibi bu karşımıza bir takım yeni hatalar ve sorunlar çıkardı. Sorun yaşadıysanız ve denemelerinize rağmen sorunu gideremediyseniz, canınızı sıkmayın. Aşağıdaki ipuçları, Görev çubuğuyla ilgili sorunların çoğunu ortadan kaldırmanızı sağlayacak.

1. Komut satırıyla onarmaya çalışın

Görev çubuğundaki simgelerde eksikler varsa, sağ tarafta saat gibi işlevler görünmüyorsa, onarım için komut satırına başvurmanız gerekebilir. Ancak bunda korkacak bir şey yok.

Windows + X tuşlarına basın ve açılan menüden "Komut İstemi (Yönetici)" öğesine tıklayın. Yönetici izinlerine DSIM (Disk Image Servicing and Management) aracı için ihtiyacımız var.

Komut satırı ekrana geldikten sonra şu komutu kopyalayıp yapıştırın:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Komutu verdikten sonra Görev çubuğunuzun eski haline dönmesi gerekiyor.

2. Tıklanmayan Görev çubuğunu onarın

Görev çubuğunuz görünüyor, ancak üzerindeki simgelere tıklayamıyorsanız, çözüm yolu biraz canınızı sıkabilir.

Aslında sorunu gideren kolay bir yol var ancak bu yol, Mağaza dahil tüm Windows 10 uygulamalarını sisteminizden kaldırıyor. Buna razı iseniz, yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açın ve şu komutları girin:

Get-AppxPackage " Remove-AppxPackage
Get-AppxProvisionedPackage -Online " Remove-AppxProvisionedPackage -online

Sisteminizi baştan başlattığınızda her şey normale dönmüş olacak. Mağaza'yı geri istiyorsanız, buradaki kılavuza bakabilirsiniz.

3. Otomatik gizleme sorunlarını giderme

Bazı kullanıcılar, görev çubuğunun otomatik gizleme işlevini bazen yitirdiğini söylüyor. Sorunun kaynağı ise tam olarak bilinmiyor. Microsoft, sorunu çözmek için çalışıyor ancak çözüm gelene kadar sorunu kendiniz de çözebilirsiniz.

CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basarak Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesine gidin. Burada Windows Gezgini'ni seçin ve Yeniden Başlat düğmesine basın.

Görev çubuğunun açık kalması, bazen sizden cevap bekleyen bir uygulamadan da kaynaklanabilir. Emin olmak için uygulamalar arasında dolaşın ve herhangi bir hata mesajının gösterilmediğinden emin olun.

4. Sürücülerinizi kontrol edin

Bu önerimizin kapsamı daha geniş ancak çoğu PC sorununu çözdüğü gibi bazı kullanıcıların Görev çubuğu sorunlarını çözdüğü biliniyor. Eski grafik sürücüleri, ses sürücüleri her tür soruna yol açabileceği gibi, Görev çubuğunuzu da etkilemiş olabilir. Sürücülerinizi güncellemekten zarar da gelmeyeceğinden, bu noktadan başlamanızda fayda var.

5. Son deneme: Yeni kullanıcı hesabı oluşturun

Her şeyi denemenize rağmen Görev çubuğunu normalde döndüremiyorsanız, dezavantajlı ancak neredeyse kesin bir çözüm var. Yeni bir yerel kullanıcı hesabı oluşturduğunuzda Görev çubuğunuz eski haline dönecek. Bunun için Ayarlar uygulamasını açın ve Hesaplar > Aile ve Diğer kullanıcılar yolunu izleyin. Diğer Kullanıcılar bölümünün altında Bu bilgisayara başka birini ekle seçeneğine tıklayın.

Kendi hesabınızı değiştirmek istiyorsanız, karışıklık olmaması için 'Microsoft hesabına bağlı olmayan bir kullanıcı ekle' seçeneğini kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Süper bir yazı olmuş sinirim bozuluyordu. Ben de kısa süreli de olsa çözüm için Explorer ı sonlandırıyordum

@02 Mayıs 2016 08:29 Bir kez aynısını yaşadım, Explorer ı sonlandırıp bilgisayarı yeniden başlattım şansıma tekrarlamadı.

Güzel bir anlatım olmuş fakat bu adımları yapmaya ve bu kadar zahmete girmeye hiç gerek yok. Öncelikle denetim masasına girin/ Güç seçenekleri sekmesine ilerleyin/ güç düğmesinin yapacaklarını seçin diyerek / hızlı başlatmayı kapatın . Bu anlatımdaki tüm sorunlarınız ortadan kalkacaktır. Şu ana kadar en az 10 Pc de denedim hepsinde de olumlu sonuç aldım

hepsini kendim yapmak zorunda kaldıktan sonra, ne anladım mikrosoft un işletim sisteminden, win10 sorunları bitmek bilmiyor, internetten zaman zaman bakıyorum ve mikrosoft yakın zamanda win10 u parayla satmaya başlayacak... o zaman ne kadar satabilecek görecez... Sonu vista gibi olmaz umarım.

@02 Mayıs 2016 11:25 Linux ta daha çok kodlarla uğraşıyorsunuz

@03 Mayıs 2016 16:40 hayret yaw linuxseverler zıplamamış :)

@03 Mayıs 2016 16:40 10 senedir bir çok farklı Linux dağıtımı kullandım hala da kullanmaktayım. 3 senedir Ubuntu yüklü laptop'ta, 3 senede 2 kez yükseltme için terminal'e girdim. Ya sizde problem ya da kullandığınız bilgisayarda! Beceremeyince sistemi kötülemek yerine neyi beceremedim diye sorgulamak lazım. Windows olsun Linux dağıtımları olsun, doğru kullanılırsa problem yaşanma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Kapatıp açmak daha kolay

Windows 7 de görev çubuğunun donduğunu hiç hatırlamıyorum 10da arda oluyor.

Bu kadar şeye hiç ama hiç gerek yok bilgisayarı YENİDEN BASLAT seçeneği ile kapatırsanız sistemler kendini tekrar başlatarak sorunu ortadan kaldırır

Çok güzel bir yardımcı yorum olmuş çok teşekkür ederim özellikle windows görev çubuğu hakkında olan bilgileriniz çok yardımcı oldu!

teşekkür ederim gerçekten de düzeldi.

Bilgisayarı kapata basınca değilde , yeniden başlat deyince düzeliyor. En azından bende böyle düzelmişti

beyler benim sorunum mesela bi uygulama açıyorum üzerine gelince gidiyor kapanmıyor görevçubuğuna gidiyor tekrar basıyorum açılıyor üzerine geliyorum tekrar görev çubuğuna geri çekiliyor.

Merhaba. Lütfen yardımcı olun. Ayarları açamıyorum. Görev çubuğunda açık gözüküyor tıklıyorum açılmıyor!!

Çok teşekkürler yeniden başlat yaparak sorunu çözdüm.Uzun zamandır uğraştığım ve çözümünü bulamadığım bi sorundu.Teşekkürler!

3ncü seçenek benim işime yaradı emeğinize sağlık teşekkürler

Teşekkürler işe yaradı.

teşekkür ederim kafam patlicaktı tam zamanında yetiştin

harbiden film izleme zevkimin içine sıçıyordu sonunda film izleyebileceğim çok yararlı oldu bu yazı sagolun

Görev çubuğundaki uygulamalara sağ tıklayınca biraz geç geliyor çözümü var mı ?

Sen de yorum yaz

Turhost