Windows 10 nasıl baştan yüklenir?

Windows 10'unuzda sorunlar çıkmaya başladığında onu nasıl baştan yükleyebilirsiniz? İşte bunun 4 yolu...

Windows 10'u baştan yüklemenin 4 yolu!

Windows 10, Microsoft'un işletim sisteminin zaman içinde "şişerek" yavaşlama sorununu ortadan kaldırmıyor. SSD'ye ve modern donanımlara sahip bir PC'niz varsa, PC'niz uzun süre ilk günkü gibi hızlı çalışacaktır, ancak aradan geçen aylar ve yıllar, Windows'u baştan yükleyerek, onu tazelemenizi gerektirebilir.

Peki herhangi bir sebeple Windows'u baştan yüklemek istediğinizde, bu işi en hızlı ve kolay biçimde nasıl halledebilirsiniz?

1. Sıfırlayın: Windows 10'daki sistem sıfırlama işlevi, herhangi bir dosya indirmeye kalmadan veya Windows kurulum diskine gerek olmadan Windows'u baştan yüklemenize izin veriyor. Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma yolunu izleyin ve Bu PC'yi sıfırla altındaki Başlayın düğmesine tıklayın.

Bu seçeneği kullandığınızda kişisel dosyalarınızı saklamayı isteyip istemediğiniz size sorulacak.

2. Yenileyin: Windows 8'deki yenileme işlevi, aslında dosyalarınızı saklayan bir sıfırlama işleviydi. Windows 10'daki yenileme işlevi ise internet bağlantısı gerektiriyor, çünkü Windows 10'un son sürümünü internetten indiriyor. Böylece yeni yükleyeceğiniz Windows 10, üreticinizin gereksiz yazılımlarından tamamen arınmış oluyor.

Yenileme işlevinin uygulamalarınızı ve sürücülerinizi tekrar yüklemeyeceğini hatırlattıktan sonra başlamak için yenileme aracını buradan indirin.

Not: Yenileme aracı, bu yazıyı yayına hazırladığımızda sadece son Insider yapısı ile çalışıyordu. Aracın Temmuz sonunda gelecek Anniversary Update güncellemesiyle tam anlamıyla çalışır hale gelmesi bekleniyor.

Yükleme medyasını kullanın

3. Yükleme medyasını kullanın: Windows 10'un belirli bir sürümünü yüklemek istiyorsanız, ISO dosyasını Microsoft üzerinden indirip kendi kurulum diskinizi hazırlayabilirsiniz.

4. Sistem imajı hazırlayın: Şimdiye kadarki tüm adımlarda kişisel dosyalarınızı kaybediyordunuz. Ancak Macrium Reflect gibi bir üçüncü parti araçla tüm sisteminizi yedekleyebilir ve gerektiğinde sisteminizi olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Merhabalar , sadece meraktan sorma gereyi duydum bu aralar bazı oyunlarda fps düşmesi yaşıyorum.Normal şartlarda sistemim bu oyunlar için fazlasıyla yeterli.Bahsettiğim sistem i7 6700k gtx 980 ti ve ssd li bir sistem.Sorun yaşadığım oyunlar Cs Go ve Company of heroes 2 oyunlarıdır.İşletim sistemim win10 x64 oyunlar steam versiyonudur.Cs go da bazı raund lar 300 fpsde oynuyorum bazende 10-20 (genelde çatışma anlarında)düşmekte.Benzer koşullarda bu oyunları oynayıp aynı sorunları yaşayan varmıdır.

@13 Temmuz 2016 10:53 Eğer laptop ise prize takıp oynamayı dene. Şarjdan oynadığında bazen bende de ani düşmeler oluyor. =)

@15 Temmuz 2016 21:41 6700k laptop işlemcisi mi

Techbench den gerekli iso yu indirip rufusla yazdırıp temiz kurulumumu yaparım keyfime bakarım

Benimde bi sorum var pc im 3 haftadir falan kendi kendi ne kitleniyor görüntu donuyor mouse falan hic birseyde tepki yok kasanin hdd isigida sonuyor neden olabilir hdd ile alakalimi sizce genellikle oyunlarda yapiyor hdd 7200 rpm 160mb falan okuma var 64mb de önbellegi heralde kaligeli bi hdd lütfen cevaplarmisiniz

@13 Temmuz 2016 15:23 Forum sayfası mı burası git forumda yaz problemini!

@14 Temmuz 2016 10:38 Foruma kayıt olmak işkence gibi olduğundan insanların devayı yorumlarda araması doğal. Belki üyeliksiz kullanım imkanı sağlanırsa insanlar forumu kullanabilirler.

4. millenium faciasını kim yine baştan yüklesin ki?

@grezimonk kullanma o zaman merak etme kervan senin sesinle duracak değil

@grezimonk gort cort

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir