Windows 10, Secure Boot'u kapattırmayabilir!

Windows 10'la ilgili yeni keşfedilen bir bilgi, alternatif işletim sistemlerinin canını sıkabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Secure Boot'u kapattırmayabilir!

Microsoft'un Çin'de düzenlediği WinHEC konferansında yaz aylarında çıkması beklenen Windows 10 hakkında yeni bilgiler veriliyor. Ancak haberlerden bir tanesi, Linux ve Windows'u birlikte kullananları sevindirmeyecek türden.

Ars Technica'nın etkinlikteki slaytlardan birinde yaptığı keşfe göre Windows Secure Boot, Windows 10'da kapatılmayacak. Windows 8'de ortaya çıkan bu işlev, PC'lerin üzerine yapıştırılan "Windows 8 için üretildi" etiketini ilgilendiriyor. Etikete sahip olmak için Windows 8'li makinelerin, her başlangıçta sistemin belirli noktalarını kontrol edip, bir dizi eşsiz kodla karşılaştıran UEFI Secure Boot'u desteklemesi gerekiyordu. Microsoft, Windows 8'de kullanıcının Secure Boot'u devre dışı bırakmasına izin veriyordu - böylece alternatif işletim sistemleri yükleyebilmek mümkün hale geliyordu.

Ancak görünüşe bakılırsa firma, aynı izni Windows 10'da tanımayacak. Bu durumda Linux ve diğer işletim sistemlerinin geliştiricilerini sıkıntılı günler bekliyor olabilir. Aşağıdaki slaytta görebileceğiniz gibi Microsoft, Secure Boot'un "etkinleştirilmiş olmasının gerektiğini", onu kapatıp kapatmama kararını OEM'lerin vereceğini söylüyor. Dolayısıyla OEM'ler, dilediklerinde makinelerine Linux yüklenmesine engel olabilecek veya en azından bunu çok zorlaştırabilecekler.

Bu slaytın gerçekliği ve konunun açıklığa kavuşması açısından, Microsoft'tan bir açıklama bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

abibu Linux başka şeye benzemez .. sorun morun olmaz bunlar

Bu durum sanal makine üzerinde kullanılmasını engellemez. Diğer taraftan işletim sistemi olarak Linux kullanacak adamında içinde Windows olan bir bilgisayarı alması pek mantıklı değil.

@23 Mar 2015 00:47 windos olmayan bilgisayar buldunda...

Bir yandan yaparken, bir yandan sıvamak böyle bir şey olsa gerek.

panik yok :) oemlerin izin vermemesi gibi bir durum olamaz.

Onu da kırarlar. Microsofta kalsaydı dünya, ne açık kaynak dünyası ne de diğer teknoloji firmaları varolurdu...

@23 Mart 2015 05:08 Çok haklısın, aynısı apple içinde geçerli.

Zaten görünen kadarıyla Windows 10 gibi harika bir işletim sisteminden sonra Linux kullanmama gerek kalmayacak. Benim için sıfır sıkıntı.

@23 Mar 2015 05:43 harika anlayışın süper :D bilgisayarın B !sinden anlasan Linux a ileri geri laf edemezsin.. sen devam et böyle..

Daha dün MS, opensource'u destekliyor diye bir haber okudum. Bu nasıl destekmiş böyle? MS'in böyle uygulamalara başvurmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Herkes mücadelesini centilmence sürdürmek zorundadır. Diğer taraftan bu durum insanları belli donanım markalarına yönlendirecektir. Sonuçta bu uygulama Linux'u durduramaz. Linux'u bilen, seven ve kullanmak isteyen insanlar mutlaka kendilerine uygun bir donanım bulacaklardır. Ayrıca Linux'un sadece işletim sistemi olarak kullanılmadığını da unutmamak gerekir. Örneğin en basitinden pek çok antivirüs üreticisinin kurtarma CD/DVD'leri Linux temellidir, pek çok Backup&Restoration firmasının CD/DVD'leri Linux temellidir, StarFace, Asterisk, FreeNAS gibi pek çok server yazılımı Linux temellidir, pek çok Linux temelli bakım, onarım, hardware diagnostics, network diagnostics, güvenlik araçları, dosya kurtarma, HDD/SSD silici... ürünü vardır. Bunların hepsini dünya çöpe mi atmalıdır?..

İyi yapmışsın Microsoft.Artık Apple fanboyları ve Linux fanboyları yükleyemeyecekler.Sonra sap gibi Windows'da kalıp feryat etcekler.

@23 Mar 2015 07:02 böyle körü körüne bir düşünce olamaz yaa. ms nin yaptığı tekelcilik çabası başka birşey değil. beynini nerede bıraktın sen.

artık linux tabanlı işletim sistemleri de uefi destekliyor. haber yapmadan önce araştır chip.

Zaten şuan Secure Boot kapatılınca Windows Etkinleştirme istiyor. Yeni bir şey yok gibi.

@23 Mar 2015 08:48 Secure Boot kapatılmadan nasıl başka bir OS kurmayı düşünüyorsun

OEM'lere Microsoft baskı yapmazsa onlar kapatmazlar. Ama kapatılsa bile yükleyecek insan bir yolunu bulup yine yükler.

Merak ediyorum anti-tekel yasaları ne işe yarıyor ve o yasaları çıkaranlar şimdi niye boş boş oturuyor... şun an tekelleşmeye doğru gidiliyor, windows (microsoft) zaten işletim sistemi piyasasının çoğunu elinde tutuyor...

farklı işletim sistemleriyle boot edilemeyen bilgisayarı kimse almak istemez, buradaki kasıt şudur windows 8 ve sonrası için bir crack yoktur insanlar bu bilgisayarları aldığında hep lisanslı kullanmak zorunda kalacak,her şey lisans için anlayın yani

Sıkıntı yok :) Linuxun tek sorunu para kaynağının olmaması. Bilgisayarlara kurulu halde zorla satamıyorlar.

Linux tabanlı sistemler mobilde zaten %80 e ulaştı herkes kendi kulvarında lider winde masaüstünde ama win uygulamalarını çalıştıran bir linux olurda yapıyılırsa windows o zaman sallanır

Freedos......

@23 Mar 2015 12:09 sizi şöyle topluca alıp marsa götürseler de kurtulsak...

yaşasın Linux.. bu tür haberler manasız.. Linux un çözemeyeceği sorun ben bilmiyorum..

ubuntu 9.10 x64 + compiz+ emerald :)

iatkos v7 yi deneyin bide :)

Anlamadığım tek konu is microsoft olunca herkes bişey diyorsa Apple olunca nesne nu kadar kapalısın demiyor. Şimdi bişey soracam ula bu microsoft Size ne yaptı cebinizden para falan mı çaldı anlamadım ben

Sallandiracaksin bir kac tane Windows 10 taksim meydaninda bak bakalim bi daha yapiyolar mi hahaha

Forever Window Os

hackleriz olur biter

FreeDos Sistem al istediğini kur. Sana verilmiş bir özgürlüktür FreeDos. Ayrıca pc alırken fiyata dahil olan İşletim Sistemi ücretinide vermemiş olursun FreeDos alarak.

Windows'un efi bölümüne ulaşmak çok zor değil bir şekilde kırarlar. Microsft'a davalarda peşi sıra gelir. Microsoft zamanında anti tekel davası ile nasıl terlediğini çabuk unutmuş gözüküyor. Ayrıca bunun için donanım üreticilerini nasıl ikna ederler göreceğiz.

al bi freedos pc kafan rahat etsin arkadas

Microsoft dunya uzerinde tek sistem windows sistemi windows 10 olsun istiyor buda bir ornegi. Bundan sonra da yukseltme ile ozellik verip sistem yayinlar heralde. Bkz windows 10 tp nin guncelleme olarak verilmesi ornek.

Slide'in gercek oldugunu sanmam, Microsoft genelde Win10 gibi kullanimlar pek yapmaz, Windows 10, Windows 8.1 gibi sistemin tam adini kullanir. Su ana kadar katildigim onlarca etkinliginin hicbirinde Windows yerine Win veya Windows Server 2012 yerine WS2K12, WS2012 gibi kullanimlarla karsilasmadim.

Üreticilerin aynı model ve teknik özelliklerdeki fdos ve win10 bilgisayarları için farklı bios güncellemesi hazırlamaya çalışacağını pek zannetmiyorum. Üreticilerin büyük bir kısmı kullanıcılar için açık kapı bırakacaktır. Secureboot olayına sadece dualboot tarafından bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Secureboot sayesinde imzasız işletim sistemi açılışının önüne geçilerek parola ile korunan bilgisayardan winpe ya da live usb os ler aracılığıyla parolayı bypasss etme ya da veri çalma gibi işlemlerden korunuyor. İkinci işletim sistemi konusuna gelince gerekli imzayı biosta ilgili bölüme göstererek ikinci bir işletim sistemi açılması da sağlanabilir.

Linux android sayesinde 15 sene yaşaması garanti

microsoft tekel olduğunu haykırıyor...

''hızlıal'' gibi online alışveriş sitelerinden güvenli bir şekilde freedos işletim sistemli bilgisayar alabilirsiniz yada tüketici haklarınızı savunup, satın aldıgınız bilgisayardaki işletim sistemini geri iade ederek paranızı geri alabilirsiniz. ''mecburdegilsiniz'' isimli site bilgisayarla birlikte satılan işletim sitesine karşı tutumu amaç edinmiş oluşum. herşeyin bir çaresi var.

Sen de yorum yaz