Windows 10 Varsayılan Uygulamaları Silinebilecek!

Windows 10, yeni güncellemede işletim sistemini çoğu insanın şikayet ettiği "ağırlıklardan" kurtaracak.

 • Doğan Kürşat Aktaş
Windows 10 Varsayılan Uygulamaları Silinebilecek!

Bloatware (varsayılan yazılım) adı verilen programlar, işletim sistemlerinin içerisinde varsayılan olarak önceden yüklenen ve çoğunlukla kullanılmasa bile kaldırılmayan yazılımlar her zaman için işletim sistemlerinin istenmeyen parçası olmuştur. Görünüşe göre Windows bu konuda olumlu adımlar atmaya kararlı.

Microsoft'un açıklamasına göre Insider yapı numarası 18262 olan Windows 10 sürümünde Başlangıç menüsünden bazı varsayılan uygulamaların kaldırılması mümkün olacak. Söz konusu yapı numarası, maalesef "Redstone 5" olarak bilinen Ekim 2018 güncellemesinin değil, 2019'un ilk yarısında gelmesi beklenen Windows 10 "19H1" güncellemesinin bir parçası.

Bu yeni yapıda kullanıcılar Başlangıç menüsünde varsayılan uygulamalara sağ tıklayarak onları bilgisayarlarından kaldırabiliyorlar.

Kaldırılabilen yeni uygulamaların listesi şu şekilde:

 • 3D Görüntüleyici (eski ismiyle Karma Gerçeklik Görüntüleyicisi)
 • Hesap Makinesi
 • Takvim
 • Groove Music
 • Posta
 • Filmler & TV
 • Paint 3D
 • Ekran Alıntısı Aracı
 • Yapışkan Notlar
 • Ses Kaydedicisi

Bu uygulamalardan Ekran Alıntısı Aracı gibi birkaç aracın fonksiyonları halihazırda Office programlarında dahili olarak bulunuyor, bu açıdan bu yazılımların kaldırılabilecek olması Microsoft açısından mantıklı olabilir. Bunun yanı sıra Ekim 2018 güncellemesinden önce de Microsoft, bazı varsayılan yazılımları kaldırmayı mümkün kılmıştı. Bu yazılımların arasında Skype, İpuçları, Print3D, Hava Durumu gibi programlar da var.

Bununla birlikte Microsoft, Windows 10'un ilk aylarında daha önce önyüklü programlar nedeniyle eleştirilmişti. Candy Crush gibi oyunlar iş bilgisayarlarına yüklenen Windows dağıtımlarında bile önyüklü olarak bulunuyordu. Bunun Microsoft açısından neden mantıklı bulunduğundan tam olarak emin olamasak da kullanıcıların bu durumdan oldukça şikayetçi olduğu bilinen bir gerçek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İlk günden beri olması gereken "zorunluluk," bugün "yenilik" diye duyuruluyor. Söz konusu yzılım para verip, alınan bir ürünse, üzerinde tamamen özgür kullanım sağlanması gerekir.

Sürüm 1809 ne zaman gelecek acaba bilgisi olan var mı?

1803 (build 18262) kullanan bir insider olarak şunu söyleyebilirim. Bu uygulamalar kaldırıldığında sadece mevcut kullanıcıdan kaldırılıyor. Dosyaları bilgisayarda kalmaya devam ediyor ve yeni bir kullanıcı açtığınızda yüklü olarak gözüküyor. Şimdilik tamamen kaldırmak mümkün değil, ilerleyen geliştirme sürümlerinde tamamen kaldırmak mümkün olur mu bilemiyorum. Kullanılmayan, gereksiz yer işgal eden uygulamalar sonradan kaldırmak yerine kurulumda seçim yapılarak kurulsa (Windows 95-98 gibi).

@22 Ekim 2018 13:17 Anlattığınıza göre (Örneğin Win/'de başlat menüsündeki arama kutucuğuna) bileşenleri ekle ve kaldır yazarak aratıltığında gelen menünün kapsamı geliştirilmiş sadece. Bilge Baykuş

1809 (Build 18267) sürümü yayınlandı. Çok değişen birşey yok. Başlat menüsünde bazı uygulamaların üzerine sağ tıkladığınızda "kaldır" seçeneği gözüküyor ve tıkladığınızda program kaldırılıyor. En azından başlat menüsünde gözükmüyor. Fakat yeni kullanıcı açtığınızda, yeni kullanıcıda o program gözükmeye ve çalışmaya devam ediyor. Sadece görünüşte kalabalıktan kurtulmuş oluyorsunuz.

Sen de yorum yaz