Windows 10'da pil ömrünü uzatın!

Windows 10'lu laptop'unuzun veya tabletinizin pil ömrünü uzatmanın en pratik yolları...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'da pil ömrünü uzatın!

Laptop'unuzu Windows 10'a yeni yükselttiyseniz veya yeni bir laptop satın aldıysanız, pil ömrünüzün mümkün olduğunca uzun olmasını isteyeceksinizdir. Laptop'unuzla çalışırken priz aramak zorunda kalmak istemiyorsanız, bilmeniz gereken birkaç ipucu var.

Pil Tasarrufu

En temel ayarla başlayalım. Windows 10'la birlikte gelen Pil Tasarrufu aracı, pil seviyesi yüzde 20'nin altına düştüğünde devreye giriyor. Bu seviyeyi değiştirmek isterseniz, Başlat menüsünde Pil Tasarrufu Ayarları sözcüklerini aratın ve çıkan sonuca tıklayın.

Bu pencerede pil tasarrufu kurallarının dışında kalacak uygulamaları da seçebilir, bir önceki sayfaya gidip "Pil Kullanımı" üzerine tıklayarak hangi uygulamaların en çok pil harcadığını kontrol edebilirsiniz.

Güç planınızı kontrol edin

Microsoft'un eski ancak güvenilir güç tasarrufu işlevi, Windows 10'da yerini koruyor. Başlat menüsünde Güç ve Uyku Ayarları öğesini bulun ve çalıştırın. Burada boş kaldığında monitörünüzün ve bilgisayarınızın ne kadar süre içerisinde kapanacağını seçebilirsiniz. Altta yer alan Ek güç ayarları üzerine tıklayarak eski Windows'lardaki güç planı arayüzüne ulaşabilirsiniz. Burada sabit diskiniz gibi farklı bileşenler için de güç tasarrufu ayarlamaları yapabilirsiniz.

Wi-Fi, Bluetooth ve diğer ayarlar

Telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları kapatarak pil tasarrufu sağlayabildiğiniz gibi, aynısını Windows 10'da da yapabilirsiniz (elbette kablosuz internete ihtiyacınız yoksa). İkisini birden kapatmanın en kolay yolu, sağ alttaki Bildirim simgesine tıklayarak, açılan panelin alt kısmından Uçak modu'na tıklamak (seçenekleri görmek için Genişlet'e tıklamanız gerekebilir).

Şarj sırasında güncelleyin

Güncellemeleri pildeyken yüklemek, pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olabilir. Bu yüzden Windows'unuz güncelleme yüklemeye başladıysa, bunu cihazınız prize bağlıyken yapmasına izin verin.

Sesi kısın

Laptop'unuzun veya tabletinizin ses seviyesi, pilinize sandığınızdan daha çok etki eder. Daha uzun bir pil ömrü için video seyrederken veya müzik izlerken sesi kısmayı deneyin veya kulaklık kullanın.

Gereksiz çevre birimlerini çıkartın

Pilden tasarruf etmeniz için kullanmadığınız cihazları bilgisayarınızdan sökmenizi Microsoft'un kendisi öneriyor. USB bellekler, yazıcılar ve hatta bellek kartları, pilinizin biraz daha hızlı tükenmesine yol açabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Windows mu kaldı akıllı tel varken pc evde yatar 2 yıldır laptap açmıyorum esinizden Di Windows çok eskiden

@24 Ocak 2016 03:02 Sen kullanmıyorsun diye başkaları da mı kullanmıyor sanıyorsun ben düzenli kullanıyorum.

@24 Ocak 2016 03:02 Şimdi sen git biraz sosyal medyaya takıl. Teknolojinin gelişmemesinden, internetin yavaşlığından da şikayetin varsa git ekşiye falan ağla. O telefonları yapan aletler de bilgisayar değilde limon presiyle falan çalışıyorlar zaten. Ateşle... Kazık fiyata cepten internet için ateşle... Senin verdiğin mobil internet parasıyla hem internete bağlanıp hem bilgisayarının vs bakımını zor sağlamıyor zaten ülkenin çoğunluğu değil mi ? " Bugün bir mersedese herkes binebiliyor ! RT*" :-)

Windows 10 süper be, Beğenmeyen gitsin Linux denilen kötü işletim sistemini kullansın.

Windows kullanan var mı hala ya? Yıl olmuş 2016. Ne ayıp!

@24 Ocak 2016 09:00 Kendini herkes zannetme,bu da ayıp!

4. millenium faciası her yönden defolu çıktı LinuXMint 17.3 Mate kurun çok daha performanslı kullanırsınız...

Windows mu? allahda sizi güldürsün :)

Bilgisayarı hiç açmayalım bence. :)

Uçak moduna al sesi kıs güç tasarufunu aç parlaklığı kıs wifi yı kapat atalım pc yi çöpe gitsin o zaman

Chip yararli bir sitesin ama Windows 10 resimleri koyuyosun makalelerine ama çoğu w10 resimleri ingilizce. Türkçe w10 resimleri koy. Koyarsan sevinirim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir