Windows 7: Çözülmeyen tek bilmece

Artık Windows 7 ile ilgili her şeyi biliyoruz; ama bir sürüm var ki, halen soru işaretleriyle dolu.

  • Ali Güngör
Windows 7: Çözülmeyen tek bilmece
Intel gibi üreticiler Microsoft'a baskı yapıyor

Üzerinde en çok konuşulan Windows 7 sürümü, hiç kuşkusuz netbook'lar için özel olarak sunulacak olan "kısıtlı sürüm". Ancak bu "kısıtlı" terimi yakında ortadan kalkabilir; zira Windows 7'nin netbooklar için çıkacak olan sürümünün özelliklerinin, önceden düşünüldüğü gibi işletim sisteminden çıkartılmayacağı iddiaları resmi olarak, Microsoft tarafından doğrulandı.

Bu Windows 7'nin "özel bir netbook sürümü" olmayacak anlamına geliyor. Böylece donanım camiası da rahat bir nefes almış oluyor. Çünkü bu senenin başında ortaya çıkan haberler, Microsoft'un netbooklar için olan Windows 7 sürümündeki özelliklerin çoğunu devre dışı bırakacağı yönündeydi. Bunun sebebi Windows 7'nin fiyatının netbook için uygun hale getirilmesi olarak açıklanıyordu.

Peki ama fiyatlandırma sorunu nasıl aşılacak?

Intel ve netbook satışlarından memnun olan donanım üreticilerinin Microsoft'a baskı yaptıkları ve netbookların küçük görülmesinden hoşlanmadıkları da konuşulanlar arasında.

Şimdi merak edilen, daha doğrusu bulmacanın eksik kalan tek noktası, Microsoft'un fiyatlandırma işinin içinden nasıl çıkacağı ve sonuçta ne yapacağı. Netbook fiyatlarının düşük olması ve Microsoft'un da Windows için ortalama yüzde 5 alması, netbookta yer alacak Windows 7'nin özelliklerinin ne derece kısılacağı sorusunu tazeliğini koruyor. Önümüzdeki günlerde durumun kesinlik kazanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Hiç netbook'a Windows 7 kurulur mu? Tamam, Vista kadar yavaç ve RAM canavarı olmasa da Windows XP kadar performanslı değil. Netbookların ekran kartının canını çıkartacak efektler kullanıyor. Bence netbook almayı düşünenler acele etsinler - piyasadan kalkmadan Windows XP yüklü bir netbook alsınlar...

Microsoft günahını kısıtlı kullanımla bile vermez :) Belki de sermayeyi kediye (!) yüklerler.

notebook için kısıtlama olduğunu düşünmüyorum çünkü kendi notebook'um da windows yediyi hiçbir kısıtlama olmadan kullanmaktayım.

sanırım windows 7 starter dan bahsediyorlar.öyle birşeyin olmaması gerçekten iyi olmuş.

Ms Kafa Karıştırmaya Devam Ediyo Ne Bu Cocuk Oyuncağımı Kocaman Bir Şirket Yalan Söylemekden Cekinmeden Kullanıcı Kandırıyor.

"Hiç netbook'a Windows 7 kurulur mu? Tamam, Vista kadar yavaç ve RAM canavarı olmasa da Windows XP kadar performanslı değil. Netbookların ekran kartının canını çıkartacak efektler kullanıyor. Bence netbook almayı düşünenler acele etsinler - piyasadan kalkmadan Windows XP yüklü bir netbook alsınlar..."

bu yoruma asla katılmıyorum. arkadaşlar hiç sıkıntınız olmasın. şu zamanda notebook lar vista yüklü olarak geliyor biliyorsunuz. vistayı taşıyan bir notebook 7'yi çok çok rahat taşır. xp, vista, şimdi de 7 kullanıyorum, kasma konusunda vista, 7'yi ikiye katlar.

bu arkadaşımıza bir noktada hak verebilirim xp en az kasıyor ve en yüksek performansı veriyor. fakat görsellik 7'nin yanında hiç kalır.

Microsoft'un niyeti aslında netbooklarla hiç uğraşmamak zaten netbooklar için sattığı işletim sistemindende bir şey kazanmıyor ama intel yüzünden bu işin içinde aslında netbook için en uygunu linux zaten sadece internet ve ofis uygulamaları için netbook kullanılıyor bu iş için linux fazlasıyla yeterli

Notebook ile netbook kavramlarını karıştırmayın lütfen. Netbook daha hd film oynatamıyor ama yakında işlemciyi güçlendirecekler.

Nvidia Ion çipsetli netbooklar Windows 7'yi rahatlıkla kaldırabilir. (Vista ile yüklü gelenleri mevcut)

türkler niye daha güzelini yapacak kabiliyette bütün dünya türklerden adam alıyo ama bi işletim sistemi yapamıyolar hemen linuxun pardusa çeviriyolar vindows nasıl bil gate i temsil ediyosa tübitakta yaptırsın türkleri gururlandırsın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play