Windows 8.1'de onarılması gereken 8 şey!

Windows 8'de çoğumuzun canını sıkan bu 8 şey, Windows 8.1'de onarılabilecek mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1'de onarılması beklenen 8 şey!

Son aylarda Windows 8'in farklı yeniliklerini savunmakla meşgul olan Microsoft, üzerinde çalıştığı Windows 8.1 ile işletim sisteminin bize görünen bölümünde bazı değişiklikler yapacak. Bu değişiklikler, masaüstünün geri dönüşü gibi köklü değişiklikler olmayacak, ancak işletim sistemindeki bazı belirgin eksiklikleri giderebilir.

Microsoft, Windows 8'den bahsettiği kadar Windows 8.1'i bizlere tanıtmadı, dolayısıyla onu sadece sızıntılardan ve sızan ekran görüntülerinden inceleyebildik. Ancak yine de onun hakkında önemli bilgilere sahibiz. Peki önümüzdeki haftalarda ön-izleme sürümü herkese açılacak olan Windows 8.1 (kod adı Windows Blue)'dan neler bekleyebiliriz? Dahası ondan hangi yenilikleri beklememeliyiz?

1. Başlat menüsü

Son zamanlardaki söylentiler, Windows 8.1'in Başlat menüsünü veya Başlat düğmesini geri getireceğini iddia ediyor. Microsoft ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada menünün geri dönmeyeceğini, masaüstüne eklenecek bir "Başlat düğmesi" ile Metro ekranına geçişin daha kolay bir hale geleceğini söyledi.

Windows 8.1'e eklenecek bir Başlat menüsü çoğumuzun işine yarayacak olsa da bu, gerçeğe dönüşecek gibi görünmüyor.

Daha iyi uygulamalar

2. Daha iyi uygulamalar

Windows 8'in uygulama mağazasında çok sayıda ücretsiz uygulama bulmanız mümkün. Ancak bu uygulamaların çoğu, masaüstündeki sürümlerine kıyasla çok kısıtlı işlevlere sahipler. Örneğin Skype'ın Windows 8 sürümü, masaüstündeki işlevlerinin çoğuna sahip değil. Windows 8'in Takvim, Posta ve Kişiler uygulamaları da aşırı sayılabilecek derecede basit. Mobil kullanıcılar için bu iyi bir şey olabilir, ancak PC kullanıcıları daha fazlasını bekliyor.

Microsoft'un son zamanlarda bu üç uygulamanın işlevlerini geliştirdiği biliniyor. Ancak hem masaüstü, hem de mobil cihazlar için uygulama geliştirme işinin zorluğu, Windows 8'de kendini gösteriyor.

3. Bir IE yeterli

Windows 8'de IE10 adını taşıyan iki web tarayıcısı bulunuyor. Masaüstü Internet Explorer'da çalışan eklentiler, dokunmatik dostu Internet Explorer'da çalışmıyor. Sekmeler de her ikisinde farklı işliyor. Dahası Chrome gibi farklı bir web tarayıcısını varsayılan olarak ayarladığınızda, artık sadece masaüstü IE10'u kullanabiliyorsunuz. Windows 8.1, bu karmaşayı düzeltmek için iyi bir fırsat olabilir.

4. Windows 8 uygulamalarını daha kolay boyutlandırma

Windows 8 uygulamaları varsayılan olarak tüm ekranınızı kaplıyor. Ancak bu, büyük masaüstü/laptop monitörünüzde boş alanın verimsiz kullanılması anlamına geliyor. Windows 8.1'in Windows 8 uygulamalarını yeniden boyutlandırmayı ve ekran içerisinde taşımayı daha kolay bir hale getirmesinden umutluyuz. Windows 8.1'de en azından ekranı tam ortadan ikiye bölerek iki uygulamayı aynı anda kullanabileceğimizi biliyoruz.

Daha esnek bir Charms çubuğu

5. Daha esnek bir Charms çubuğu

Fareyi ekranın sağ üst tarafına sürüklediğinizde beliren Charms çubuğu, sizi arama, paylaşım ve ayarlar gibi temel işlevlere ulaştırmayı amaçlıyor. Ancak onu kapatmanız veya farklı bir ekrana taşımanız mümkün değil. Windows 8.1'den Charms çubuğunu biraz daha esnek hale getirmesini umuyoruz.

6. Saat kutucuğu

Windows 8'de saati görebilmek için Charms çubuğunu açmanız ve fareyi aşağı sürüklemeniz gerekiyor. Windows 8 arayüzüne bir saat eklemeniz için ise üçüncü parti uygulamalara ihtiyacınız var. Windows Blue'nun herhangi bir harekete ihtiyaç kalmadan bize saati gösteren bir kutucuk sunmasını bekliyoruz.

7. Arayüzü seçebilelim

Microsoft eğer Windows 8.1'i kurumsal kullanıcılara daha çekici hale getirmek istiyorsa, kutucuklu arayüzü isteğe bağlı hale getirerek güncelleme işini kolaylaştırabilir. Ancak böyle bir değişiklik Windows 8'in ana planına ters düşeceğinden çok fazla ümitlenmememiz gerekiyor.

8. Daha çok donanım seçeneği

Windows 8.1, Windows 8 gibi tüm alanlarda aynı anda ilgi çekmek için çaba sarf edecek. Microsoft'tan Windows pazarlama bölümü başkanı Tami Reller, Windows 8.1'in her boyuttaki cihazlar için yenilikler getireceğini söylüyor. Reller'in bu sözlerinden bir süredir konuşulan 7-8 inç'lik Windows tabletlerinin gerçeğe dönüşeceğini çıkarabiliriz. Yeni nesil melez Windows 8 tabletleri de Windows 8.1 ile beraber ortaya çıkabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Masaüstünün geri dönüşü olmayacaksa boşuna yormasınlar kendilerini...

Başlat menüsü kesinlikle şart çünkü alışmış kullanıcıların istediği bir özelliklik

Microsoft bir akıllılık yapıp giriş ekranında metro arayüzü yada klasik masa üstü arayüzü seçimini ya da ayarlarda bu seçimi kullanıcıya kolaylık sağlayacak şekilde bulundurması gerekli....dokunmatik ekranınız varsa masa üstünde ancak çekilebilir oluyor windows 8.

Mountain Lion olması için gitmesi gereken çok yol var.

Windows 7 en iyisi. Diğer sürücümde Linux var :) kafam kulağım rahat hergün birini kullanıyorum. Windows 8 almam

çok büyük değişiklikler varmış :)

Hayatımda ilk defa para verip aldığım bir programı kullanmıyorum. Win 8 dokunmatik arayüz ve PC arayüz olmak üzere kurulumda karar verilebilir olmadıkça Win 7 ye devam.

Şu başlat menüsü sevdalılarını anlamış değilim ya biraz gelişime açık olun ya :S Metro arayüzü 10 numara istediğin gibi kişiselleştirebiliyorsun ayrıca arama çubuğuna aradığın programın ilk harfini yazdığınla o harfle başlayan programları listeliyor. Hız çok güzel.

@15 May 2013 11:25 idrak edemiyorlar boşver :)

@15 May 2013 12:49 aynen. netbookta kullanıyorum win7 kasıyor win8 pro kasmıyor :))

@15 May 2013 11:25 Ben de şu Metro arayüzü sevdalılarını anlamıyorum. Kullanıcı bir ayar ile klasik veya modern arayüzü seçebilsin diyoruz, Metro'yu kökten yok edin diyen yok. Kim hangi sürüme sevdalıysa onu kullansın. Çok mu zor bu ? Ben ne olduğu belirsiz uygulamalarla gelen değil adam gibi Windows'la gelen 15 yıldır kullandığım menüyü istiyorum. Bazı insanlar klasik şeyleri tercih eder bunu anlamayan da kaşısındakini "gelişmeye açık değil" diye suçlar. Microsoft'un bu zihniyetine göre de arabaların direksiyonları yuvarlak olmasın mesela. Kare olsun üzerinde LCD ekran olsun. Çünkü yüz yıldır arabaların direksiyonları aynı tipte artık değiştirmek gerek. "Gelişmeye açık olmak gerek"

Mağazaya girerseniz yanılmıyorsam StartW8 diye bir uygulama var, yayıncı sitesinden çekiyorsunuz. Windows 8 temasına uygun bir görünümü olduğu için ben onu tercih ediyorum -gerçi nadiren kullanıyorum ama güzel görünüyor köşede meret. Bunun dışında eski başlatın işlevlerinin birçoğunu gören yarım düzineden fazla uygulama var. Her şeyi Microsoft'tan beklemeyin...

@19 May 2013 17:21 her şeyin bir ilki ve sonu vardır. bitti o eski sistem. ayrıca seçenek falan yapmazlar çünkü amaç sadeleştirmek, daha az ayar, görsellik ve performans. ayrıca senin windows 8'i 2 gün bile kullandığını düşünmüyorum çünkü win7 ye göre daha çabuk erişilebilir her şey. tek sorun kapatma tuşunu bulmak için bin takla atıyoruz ama 8.1 ile düzeleceğini umuyorum. vakit olarak kaybımız yok 5 6 saniyede kapanıyor. ayrıca geçen hafta gelen güncellemeyle hazır beklettikten sonra tekrar pc yi açmak, 5 6 sn. süren kapatmaktan daha kısa sürüyor ve masaüstü geldiği an her şey çok hızlı, 0 kasma, donma ve yüklenme. inanılmaz derecede iyi.

@24 May 2013 17:52 Benim ne kadar Win8 kullandığımı nasıl çözdün ya tebrikler valla. Merakın gitsin diye söylüyorum 30 tl para basıp yükselttim ve 2 ay anca dayanabildim. Metro arayüzü bug içinde, live tile'lar kafasına göre güncelleniyor. Ayrıca bilgisayar çalışırken disk kullanımı sürekli 100% seviyede. İnanmıyorsan yabancı forumlarda bunları yazan bir sürü insan var onları aç oku. Bu daha bitmemiş bir ürün, apaçık ortada. Yoksa apar topar win 8.1 çıkacak diye kasmazlardı.

@Ant Colony Yazıyı okumadan atıyorsunuz. Ben onun bunun yaptığı menüyü değil Microsoft'un adam gibi çalışan orjinal menüsünü istiyorum diyorum. Her şey Microsoft'tan bekleme ne demek? Para vermiyor muyuz buna, neden beklemeyeyim?

@15 May 2013 11:25 başlat menüsünü de özelleştirebiliyorsun ayrıca ilk harfini yazdığında demişsin neden klavyeye yazmak zorunda kalayım daha zahmetli şu bi gerçek genel işlemler olarak win 8 de tık sayısı win 7 den çok daha fazla metroya gelince bence çok çirkin bütün ekranı kaplayan kısayollar bi metroya gir bi dönüp masaüstüne geri dön bazen oradan işlem yapmak zorunda kalıyorsun bazen öbür taraftan tam bir karmaşa dokunmatik ve telefon için metro süper ama masaüstü için işkence

Olsun orda ne zararı varki size?

bu win8 in 2 sürümü yok mu standart ve pro diye.. standart dokunmatik odaklı, bireysel müşteriler için olsun pro kurumsal için.. o başlat oraya gelecek.. ayrıca hdd takınca işlem işin dokunun diyor :s sanki pc lerin %90 ı dokunmatikmiş gibi düşünüyor bu microsoft..

Microsoft başlat menüsü yerine Internet Explorer'ı kaldırsaydı çok daha iyi olurdu. Çok ağır çalışıyor.

@15 May 2013 20:41 Windows 8 de en hızlı çalışan İnternet Explorer... Nasıl oluyor da sizde yavaş çalışıyor...

@20 May 2013 16:32 aynen öyle abicim bende şaştım şimdi win8 de en hızlı çalışan intrnt explorr..

ekran zaten 2ye bölünüyor ya bu yazıyı yazan arkadaşın windows 8 kullanım olmasından şüpheliyim :S

Ya bi başlat tutturmuşsunuz allah allah windows 8 süper 5 saniyede acılıo yavaşta kapanmıo 2 saniyede kapanıo bilgisayarım acık oldugu halde hem bende windows 7 de var girdim ona başlatı görünce gıcıklık oldu alıştım başlattan bile kapatmıom bilgisayarı artık başlatı kullanmıom alışınca sizde alışın :)

Crysis Oyunum 8de programı kapat ile oyundan çıkıyor Neden acaba

Sen de yorum yaz