Windows 8.1 ücretsiz bir "güncelleme" olacak!

Windows 8.1'e yükseltmek isteyen Windows 8 kullanıcıları, onun için para ödeyecekler mi?

Windows 8.1 ücretsiz bir "güncelleme" olacak!

Windows 8.1, Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre hizmet paketinden ziyade bir "güncelleme" olacak. Windows bölümü başkan Tami Reller'in açıklamalarından güncellemeleri son kullanıcı için kolaylaştırmak isteyen Microsoft'un "hizmet paketi" yayınlamayı Windows 8'le birlikte bir kenara bırakacağını anlıyoruz.

Reller, açıklamasında Windows 8.1'in platform için büyük bir güncelleme olacağını, son kullanıcıya birçok geliştirme sunacağını söylese de Windows 8.2 ve ilerisine değinmedi. Windows 8.1 güncellemesinin herkese açık bir ön izleme sürümü, 26 Haziran'da indirmeye sunulacak.

Windows Store'un uygulama sayısının 70.000'i aştığından bahseden Reller, "Windows Blue" güncellemesinin Microsoft tarafından "Windows 8.1" ismiyle anılacağını ve ücretsiz olacağını da onayladı. Böylece güncellemenin ücretli olacağına dair endişeler de sona ermiş oldu.

Reller, güncellemenin final sürümünün takvim yılının sonuna doğru kullanıcılara sunulacağını söyledi. Windows 8.1, Windows 8 ile aynı planı izlerse güncellemenin Ağustos ayında RTM aşamasına ulaşmasını, Ekim ayında ise kullanıma sunulmasını bekleyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Windows 8 bırakın ücret ödeyip almayı korsan olarak bedava bile kullanılmayacak kadar berbat bir sistemdir. Windows 7 den şaşmayın.

@Coskun.Abi Hangi sebepten Windows 8'i kötülüyosun.

@Coskun.Abi Windows 8, korsanında bile YAZILIMSAL hata çıkarmayan, Vista döneminde aldığım doğarken ölmüş laptopumu canlandıran, son derece gelişmiş bir Windows Defender bulunduran (yüklediğimden beri anti-virüs programı kurmadım hala virus yok), Metro ile (BENCE) kullanımı kolaylaştıran, Windows Phone 8 ile kullanıyorsanız hayatı daha da güzel yapan, sadece küçük eksiklikleri olan bir sistemdir. Windows 8>Eski Windows'lar. AÇIK VE NET!

@Coskun.Abi Aynen kullanmıyorum. "Korsancı"

Bune rezilliktir, Apple olmasa yanmisiz..

@Resurrection Ace 9 kişi beğenmemiş ne gariptir ama yine aynı gönderiyi 0 kişi beğenmiş :)

@15 May 2013 20:16 Site'de 9 tane 'geri'' düşünceli arkadaş var demekki.

Bence microsoft para talep edemez, çünkü windows 8 henüz rayına oturmuş bir işletim sistemi değil. Bu sebepten dolayı ücretsiz olarak sunulur diye düşünüyorum.

Bence Windows 8 kadar iyi sistem yok beğenmeyenler kullanmasın 8.1 güncellemesi de daha da iyi olacaktır kullanamayıp da burda kötülemeyin sistemi

Ne çok win8 fanı varmış? Oyun harici profosyonel uygulamalar ile hiç denedinizmi? Arkadaş apple ile kıyas yapmış! basmışlar eksiyi, sanki hayatlarında apple kullanmışlar gibi. Win8 pc için uygun değildir, profosyonel kullanımda beş para etmez. .

Yok birde para isteselerdi bari. Sanki cok bir yenilik geliyormus gibi. Sen kalk Windows 7'de standart olamn ozellikleri kaldir sonrada Windows 8.1 ile bir kismini geri getir yeni diye millete yuttur.

bu güncelleme Windows 8 aceleye getirildiğini gosteriyor

@15 May 2013 21:29 katılmıyorum. Şu an benim gördüğüm microsoft test sürecine milyonlarca kullanıcıyı dahil edip daha hızlı bir gelişim sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca Win8 kullananlar Win8.1 e yükseltecektir fakat güncelleme yerine win9 çıkarsa birileri yine bir şeyler atıp tutacak ve win9 a geçiş zorlaşacaktır...

Para vermemek lazım. Win 8 'i satın aldıktan sonra artık Win8'e ait ne varsa bütün hepsini kullanabilmeliyim. Her şeye para vereceksek işin tadı kaçar zaten.

@ertancetin Öyle bir şey yok. Adam gibi para vereceksiniz, umarım bir gün sizin emeklerinizde çalınır. Kimse size zorla Windows satmıyor. Save us Apple

@Resurrection Ace içine ettin yorumun ya başka bi yerde konuş hadi.

o tarihten sonra 9 için günsayıyo build deniyo olacaz, 7 to 9.

bu biz windows8 de vistada olduğu gibi hata yaptık anlamına geliyor

windows 8 ilk çıktığında para verip pro sürümünü aldım. yalnız eskiden kullandığım bir çok uygulamayı ne denediysem çalıştırmadı, hata verdi. açılış-kapanış hızı ve kopyalama konusunda çok başarılı bir sistem yalnız hala çok büyük eksiklikleri var. şuan en iyi sistem WİNDOWS 7 dir. hem görsel olarak hem de uyumluluk olarak tüm ihtiyaçları karşılıyor...

Windows Millenium Edition'dan şaşmıcan abi

W8' w7 çalıştırdığı programları çalıştırıyor zaten w7 tel farkı bulut özelliği çok zorluk çekmedim alışmakta

Eskiden corel için böyle bir gelenek vardı, çift yada tek rakamlı sürümler hangisi olduğunu hatırlamıyorum stabil olmazdı ve yeni teknolojileri tam olarak barındırmazdı, bir nevi ara sürüm gibi yayınlanırdı. Sanırım şimdi bu geleneği microsoft windows ürünüyle devam ettiriyor. Windows 8'i her ne kadar beğenmiş olsam ve desteklesem de çok eksik olduğu aşikar... Sanırım en iyisi Linux demeye devam edeceğim :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir