Windows 8'i kaç kişi kullanıyor?

Piyasaya çıkışının ardından 1 yıl geçen Windows 8, şu anda kaç bilgisayarda kurulu? İşte cevap!

  • Cem Şancı
Windows 8'i kaç kişi kullanıyor?

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'i piyasaya sürmesinin üzerinden sadece bir yıl geçti. Ancak büyük umutların bağlandığı bu yeni işletim sistemi, Microsoft'u şimdilik memnun etmiş gibi görünmüyor. Dünyadaki kullanım oranı yüzde 5.4'te kalan işletim sistemi, bu oranla Microsoft'un ez az satan işletim sistemi Windows Vista'nın sadece yüzde 1,6 üzerine çıkabildi.

Microsoft'un başkanı Steve Ballmer, dünyada toplam kaç Windows 8 kullanıcısı olduğunu tespit edilmesini istediğinde çıkan sonuç ise 88,5 milyon oldu.

Microsoft'un sattığı toplam Windows 8 lisansı sayısı ise 100 milyon. Ancak bu 100 milyon lisansın bazıları toplu olarak PC üreticilerine satıldı ve henüz bilgisayarlara yüklenmemiş Windows 8'ler de bulunuyor.

Microsoft dünyada 1,5 milyar PC olduğunu hesaplıyor ve bunların yaklaşık yüzde 5,4'ünde Windows 8 yüklü olduğunu tahmin ediyorlar. Bu rakam da 80-85 milyon arasında bir rakama denk geliyor.

Windows 8'in yüzde 5,4'lük oranı, NetApllications isimli araştırma şirketi tarafından hesaplanmış. Ancak, StatCounter web sitelerinin günlük görünürlüklerini ölçüyor ve onun elde ettiği veriler, bu oranın daha fazla olabileceğini gösteriyor. En iyi senaryoda, 88,5 milyon Windows 8 kullanıcısı olduğu hesaplanıyor.

Fakat her şekilde, Windows 8'in öncülü Windows 7 kadar tutulmadığı açık. Windows 7, aynı süre içerisinde dünyadaki bilgisayarların yaklaşık yüzde 15'ine kurulmuştu.

Microsoft, istedikleri başarıyı elde edemediklerinin farkında ve Windows 8'i iyileştirmek için güncelleme hazırlığına devam ediyorlar. Windows 8.1 güncellemesi ile işletim sisteminin daha fazla sayıda insana ulaşması ve daha çok beğenilmesi bekleniyor.

Windows 8.1 bu yılın sonunda yayınlanacak. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Stabillitesi artmalı ve hayla bazı oyun ve programlarda uyumsuzluk yaşanıyor. Lisanslı Windows 8 i kaldırıp win7 kurdum fakat win 8 in hızını aramıyor değilim. Win7 çok hantal 50-60 snde açılıyor windows Windows 8 ise 15-20snde açılıyor idi. Sistemiminde oldukça iyi olmasına rahmen . sistemim ; Asus N56vz-S4283h İ7 3630QM 16GB 1TB (5400rpm) 4gb Gt 650m Bu sistemin uçması gerekmezmi ? Şeytan diyor git Linux kur yada al mackbook u rahat et.

@07 Ağu 2013 10:42 Sorun senin sisteme has tahminimce Belalı bir driver var. Uyumsuzluklar genellikle korsanlarda oluyor. Orjinal ise muhakkak güncelleme çıkmıştır. Korsansa Windows 8 çıktıktan sonraki crack ile dene. Çünkü normalde Windows 8 daha fazla otamatik driver indiriyor.

@07 Ağu 2013 10:42 Şu anda oyunları yavaşta olsa açıyorsun öbür türlü açmayı bile başaramayacaksın..

@07 Ağu 2013 10:42 sistemini sorduk mu? rahatsız....

MS düşük olmasının nedeni Win8 de yatıyor destek ve uygulama vasat ayrıca MS Win8.1 den sonra bir artış yakalayabilir. O da bakın daha yıl sonu gelecekmiş 8.1 bu araya kadar MS yine müşteri kaybedecek.

@07 Ağu 2013 10:51 8 fiyaskosu güncelleme ile 8.1 olsada satmaz...

artık tutmaz.

Ben "Windows 8" demedim. Onlar bana "Windows 8 satın almak zorundasın" dedi.

ne oldu chip ilk günden bu yana Windows 8 senpatizanlığını bırakmış gibisin :)

Hayatımda bu kadar kötü bir işletim sistemi görmedim. Zaten deneme amaçlı bile yükleyen, başlat seçeneğini göremeyince, bilgisayarı kapatmak için biraz uğraşıp kapatamayınca, hemen kaldırıyor. Bu gidişle linux'e geçecez sanırım.

@07 Ağu 2013 11:25 kendi adına konuş.....

@07 Ağu 2013 11:25 hafız sen bilgisayar kullanmayı biliyorum diye geçiniyorsundur birde he birsey diycem simdi ayıp olucak

Win7 gibisi var mı yaa win8 o başarıyı yakalamış MC öpsünde başına koysun :c" Forever Windows 7 Ultimate 64 Bit <3

Bir yorum yazıyoruz saatler geçiyor , haber eskiyor ondan sonra yayınlanıyor bune ? Chip

bu 88 milyon sadece kurulu orjinal windows sayısı sanırım :D

Çok bile daha 1 hafta sonra internete bağlanmayan, klasik windows arızaları çıkaran, kapatmak için kırk takla atmak gereken bir sistem için.

@PeacuxDragon Sadece sende oluşan sorunları neden genel sorunlarmış gibi gösteriyorsun? Söylediklerinin hiçbiri bende olmadı...

@PeacuxDragon Ben de hiç bu sorunları görmedim? korsan aldıysan bilemicen tabii...

@PeacuxDragon düğmeye kapat olarak ayarla düğmeden kapat...

Windows 8 bence çok hızlı, şık ve güzel bir sistem. Ama yukarıdaki durumu yadırgamamak lazım. Windows Xp eskimiş(en azından x64 olayında çok verimsiz), Vista istenileni verememişti Windows 7 gibi iyi bir sistem çıkınca akın oldu. Şimdi insanlar Windows 8'e geçmek için çok da iyi bir sebep bulamıyorlar. Yani yeniliği takip etmeyi sevenlerin ve yeni pc alanların kullanması gayet normal. Windows 7 desteği bitince oran hızla artacaktır.

Kullanıcılarla inatlaşmak yerine Başlat menüsünü tekrar getirin bakın kullanım oranı nasıl artıyor.

@07 Ağu 2013 12:41 artık sana bişi derdimde neyse.....

@07 Ağu 2013 12:41 Kardeşim Başlat'ın olduğu zamanlarda Duvarında başlar posteri mi vardı? ben aylardır kullanıyorum hiç ihtiyacım olmadı... ...Bide başlatçılar dışında korsan alıp eleştirenler var onlar zaten sorunlu.

windows 7 den çok çok iyi daha hızlı açılan bilgisayar bir dolu güncelleme yapmak yok.Yani W8 gibisi yok

hergün verilen 8.1 haberlerinde kullanıcıların beğenisini çeken bitane bile haber okumadık..metro zımbırtısına takılıp kaldı microsoft daha geniş bakabilse at gözlüğünü bırakıp bi nebze ilerler ama nafile..herkese istediğini ver..metroyu zorunlu yapma seçmeli yap..yüklerken adam saf windows 8 yükleyebilsin..isteyen metrolu yüklesin..isteyen metrosuz....sonuçta herkesi memnun edemezsin belki ama herkesin tercihine göre özelleştirlebilir hale getirebilirsin...metro öyle abartılacakta bir özellik değil...Bütün muhabbet para windows mağazayı tutturup oradan para kazanma derdinde.

şu windows'u makinelere zorunlu yüklemeseler alırken freedos yada windowslu olmasına kararı müşteri verse ya zorla windows8 satılıyor..Hani nerde Avrupa birliği ie için haksız rekabete neden oluyor diye diğer tarayıcılarıda ekleyip seçme menüsü koydurttu neden bu konuyada el atmıyorlar ..:) arkadaş windowsun cdsini koy cihazın yanına almak isteyen cd siyle alsın..makineyi almak isteyen makineyi alsın..bakıyım o zaman satışı ne alemde görürüz.

@07 Ağu 2013 13:33 o zaman pc satışı yapan firmalar bütün işletim sistemlerine yazılımsal destek vermek zorunda kalır ve bu ekstra maliyet olur. Yani ms te memnun firmalarda memnun. Windows kullanım oranı çok yüksek olduğuna göre kullanıcılarında büyük bir çoğunluğu memnun. Bilgisayarlar işletim sistemi konusunda daha özgürler. Esas kısıtlama telefonda. Ben bir htc one ya da s4 alıp içinde wp yüklemek istiyorum.

İşletim sistemi amaç değildir, araçtır. Bu yüzden XP SP3 ve Linux diyorum! Bir tomar para Microsoft'a bayılmak da değil mesele, Windows 8'i çalıştıracak bir de sistem lazım. Ne gerek var ki!...

Yanlış anlamalar olabilir. Microsoft'a bir tomar para dökmek de mesele benim için! Ben besleme teşkilatçılar gibi havadan para kazanan biri değilim. Onlar uyşturucu ticareti yaparlar, çalarlar çırparlar gene de devletleri ses çıkarmaz. Üstüne üstlük besleme teşkilatçılara bir de holding kurarlar. Kusura kalmayın emi!

son paragraf beni benden aldı "Windows 8.1 bu yılın sonunda yayınlanacak."

Bence MS tıpkı WV'da olduğu gibi W8'i bir ara sürüm gibi kullanıp asıl planlarını W9 için saklı tutuyor. Lisanslı W7 kullanıyorum ama W8'in fiyatının pahalı olmasından ve yükseltmek için bir nedenimin olmamasından dolayı şu an yola W7 ile devam ediyorum. İlerisini bilemem.

@07 Ağu 2013 16:13 evet yeni bir işletim sistemi geliyor ama bu sefer win8 i olanlara bedava ve ismi 8.1

Windows 7 nin karşısında Vista vardı. Windows 8 in karşısında ise Windows 7 var. Sanırım bu win8 in neden daha yavaş yükseldiğini açıklar. Ama eninde sonunda pazarı alacak yani Microsoft un yapması gereken sadece win8 e destek verip geliştirmek.

Ne Metroymuş arkadaş çoğulluk masaüstünde kullanmadığı için istemiyor. İsteyen varsa Metro aryüzünü Mağazanda para ile sat bak sana gelir kapısı, galiba tam tersi olcak Başlat butonu mağazasında satacak :D SSD daya bakalım Win7 kaç saniyede açılıyor Win8 özdü değil paraya bakıyor. Kuzen geçen geldi "Abi internet'deFeys bakem" dedi PCnin powera bastı koltuğa oturmadan 10 sec. sürmedi şapadanak Win7 açıldı Kuzen "daha oturcakdık ne bu acele" diyor:D Win8 hızlı neymiş oyun perfomansında Win7 vs Win8 google'da araştırın "W8 gibisi yok" varmı görün :D

@07 Ağu 2013 17:34 win8 in hızlı açılış özelliği hdd içindir. ssd kullanıyorsanız devre dışı bırakılabilir. çok fark etmiyor. Oyun performansında hiç fark hissetmedim bu yüzden neden daha yeni Windows u kullanmak varken win7 kullanayım.

@07 Ağu 2013 17:34 Bak arkadaş SSD'siz Windows 7'nin programların falan kurulmuş halde bendeki 7Senelik HDD'de Masaüstüne gelmesi 1 - 1.5 Dkkayı buluyodur. Windows 8 kurdum. Bak yalan söylemiyorum. Metro'ya gelene kadar Tam 8 sn. Geçti. Öyle uykuda falanda değildi sistem. Sistem açıkken fişi çektim garanti olsun diye. Öyle denedim. 8Sn.'de pat sistem hazır. Ama işte sizin gibiler hala tabiri caizse "At Gözlüğüyle" bakıyor 8'e. Yok başlat yokmuş ta yok metroda başlıyomuşta, yok sistemi kapatmak için te denetim masasından güce giriyonsun fln.da filanda. 8'i kurduğum andan itibaren hiç başlat menüsünü aramadım, Charms çubuklarına direk alıştım. Metro menüsü ise çok rahat herşey elinin altında. Haberse haber, finanssa finans, e-postaya kaç mail gelmiş ona bakmak için ille tarayıcıya girmeme gerek yok. Daha ne istiyon ? sonra metroda o uygulamayı bulcanda diyon. Ordan Widget'ları kaldırabiliyosun bunuda bil ;)

Windows 8 e at gözlüğü ile bakıp metroya takılı kalan Microsoft değil kullanıcılar. Buna sebep olanda Microsoft un önüne taş koymaya çalışan rakip firmalar. Önce Gabe Newell yuttu win8 hakkında dediği lafları. Sonra sıra diğerlerine de gelecek. Şurada kısa süre sonra bilgisayarlarda dokunmatik ekran standart olacak. Microsoft ise bunu gördü ve işletim sistemi güncellenmelerinin yıllar almasından dolayı erken davrandı. Fakat anı yaşayan kullanıcılar ve bazı firma çalışanları bunu o an için gereksiz gördü.

metro ya laf atanların ne kadarı metro yu denedi merak ediyorum

@07 Ağu 2013 18:29 denemesek beğenmedik demeyiz bizi senin gibi yalancı sandın sen...

İşletim sistemi amaç değildir, araçtır. Bu yüzden XP SP3 ve Linux diyorum! Bir tomar para Microsoft'a bayılmak da değil mesele, Windows 8'i çalıştıracak bir de sistem lazım. Ne gerek var ki!. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- haklısın ne gerek varki senin gibi boş boş oturup yatmak varken boşa uğraşıyorlar

CHIP yorumumu neden yayınlamadın?

Şu metro arayüz olmasaydı win8 daha başarılı olabilirdi sanırım. Anlatmak istediğim şu radyo uygulamasını mı açmak istiyorsunuz sırasıyla; Win7 de 1 madaüstündeki radyo ikonunu tıkla 2 açılan programdan radyonı seç 3 küçült tuşuna tıkla işine devam et Win8 de 1 Masaüstündeysen Windows tuşuna bas 2 radyo uygulamasını ekranın sağına giderek bul 3 uygulamayı çalıştır 4 masa üstündeki işine dönmek istiyorsan ekranın üstünden tut sağa kaydır 5 sol tarafta küçük bir pencere açılacak( metro arayüzde) 6 masaüstü ikonunu tıkla 7 madaüstündeki işine yarım ekranla devam et

Windows 8 i beğenmedim hele ki windows 8.1 cok cok kötü

bende 29 tl ye lisans aldım ve kurmadım win7 daha stabil üstelik microsoftun beni izlemesini engelleyebiliyorum.ama win 8 adam istese vebcamınızı bile açabiliyor

Geçen bir windows 7nin başına oturdum unutmuşum vallahi kullanmayı. Windows 8 gözünüzü korkutmasın. Ayrıca twitter gibi uygulamalardan doğrudan bildirim alıyorum ve kullanıyorum. Metrodan da faydalanıyorum. Windows 7 de tarayıcılara bağımlı hissettim kendimi

zorla satılmasa oranlar çok düşük olurdu... MS dayatması ile satıyor gibi gözüküyor...

Windows 8 açık kapı dolu ve Amerika'dan her an kontrol edilebilir şekilde ayarlıyken hala kullanacak var mı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play