Windows Live Messenger Plus!

Windows Live Messenger için geliştirilen Messenger Plus! ile Messenger'ınızı farklılaştırın!

Windows Live Messenger
Plus!: Daha güçülü bir Messenger isteyenler için kusursuz bir ek yazılım.

Microsoft'un Windows Live Messenger'ı, her geçen gün dünyanın dört bir yanından yeni kullanıcıları bünyesine katarak milyonlara ulaşmayı başarmış bir hızlı mesajlaşma yazılımı. Windows Live Messenger ile günün 24 saati arkadaşlarınızla iletişimde kalabilir, onlarla kolaylıkla dosya paylaşımı yapabilir, oyunlar oynayabilir ve daha pek çok aktiviteleri beraber gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Windows Live Messenger sisteminize kurulu değilse ya da son sürümüne sahip değilseniz Windows Live Messenger'ın son sürümü 8.5 Türkçe'yi buradan indirebilirsiniz.

Windows Live Messenger ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz ilgili makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Messenger Plus!

Microsoft Windows Live Messenger'ın dünya genelinde, özellikle ülkemizde çok yaygın bir kullanım ağının olduğunu söylemek sanırız yanlış olmaz. Bugün hemen her yaşta kullanıcının bir MSN hesabı bulunuyor. Kitlesi bu kadar geniş olan bir yazılım söz konusu olduğunda elbette bu yazılıma özel bazı programların da ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz Messenger Plus! Live eklentisi. Bu eklenti ile Windows Live Messenger'a sayısız özellik katabilir, çehrenizi tamamiyle değiştirebilirsiniz. Messenger Plus!'ın sunduğu pek çok opsiyon var ve biz makalemizde özellikle işinize yarayacağını düşündüğümüz opsiyonlardan bahsetmeye çalışacağız.

Messenger Plus! Live'in Türkçe son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Messenger Plus! ile Messenger'ınız daha farklı

Messenger Plus!'ı kurduktan sonra Windows Live Messenger'ı tekrar başlatmanız gerekecek. Bunun için eğer açıksa Live Messenger yazılımını tamamen kapatın ve tekrar açın. Hesabınızı açtıktan sonra Windows Live Messenger penceresinin tepesinde yer alan seçeneklerin arasına Plus!'ın eklendiğini göreceksiniz. Bu bölümden Plus!'ın tüm ayarlarına ulaşabilirsiniz. Olay görüntüleyici, günlük görüntüleyici, Messenger'ı kilitle, kişi listesi temizle gibi pek çok opsiyonun yanında, üzerinde daha çok duracağımız 'Tercihler...' seçeneği bulunuyor. Ancak önce 'Olay görüntüleyici' ile makalemize devam edelim...

Olay Görüntüleyici ile Messenger'ınız açıkken siz dahil listenizdeki arkadaşlarınızın sizin Messenger'da olduğunuz süre boyunca hangi aktiviteleri gerçekleştirdiğini öğrenebilirsiniz. Örneğin kimlerin çevrimiçi olduğunu, hangi müzikleri dinlediğini, iletilerine neler yazdıklarını ve bunun gibi aktivitelerden bu özellik sayesinde haberdar olma şansınız var.

Plus! konuşma kayıtları opsiyonu

Sohbet Günlüğü ise Plus!'ın arkadaşlarınızla yaptığınız konuşmaları tamamen isteğiniz üzere kayıt altına almasıyla beraber bu kayıtları görmenizi sağlayan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Normalde Windows Live Messenger'ın zaten 'History' yani kayıt özelliği bulunuyor. Ancak Plus! ile bu konuşmalar yazı tipleri, smileyler dahil tamamiyle orijinal şekilde kaydediliyor, yani bir text dosyası gibi değil, kendi formatında... Bunun yanında kaydedilen konuşmalarınızı Plus! ile şifreleyebilir, yabancı gözlerin özel konuşmalarınıza ulaşmasının her türlü önüne geçebilirsiniz.

Plus'da konuşma kayıtlarını şifrelemeyi ilerleyen sayfalarda inceleyeceğiz.

Kişi bilgisi

Kişi Bilgisi ile listenizdeki bir arkadaşınızın profilindeki resim dahil bazı kısa bilgilerine ulaşabilirsiniz. Son çevrimiçi ve son sohbet kısımlarında en son hangi gün ve saat çevrimiçi olduğunu ve en son bu arkadaşınızla ne zaman konuştuğunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bunun dışında arkadaşınızın Messenger'daki olay günlüğüne de bu bölümden ulaşabileceğiniz gibi 'Bu kişinin listesindesiniz' ifadesi ise bu arkadaşınızın Messenger listesinde ekli olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz. Yani eğer bu arkadaşınız sizi listesinden silmemişse bu ifadeyi görmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu kişinin listesinde olmadığınıza dair bir ifadeyle karşılaşabilirsiniz.

Ancak hatırlatmak isteriz ki engellenip engellenmediğinizi buradaki ifadeden anlamanız söz konusu değil. Bu kısımdan sadece arkadaşınızın listesinde olup olmadığınızı öğrenme şansınız var.

Eğer engellenip engellenmediğinizi öğrenmek istiyorsanız ilgili makaleye göz atmanızı öneriyoruz: www.chip.com.tr/haber/A-dan-Z-ye-Live-Messenger_5904.html

Plus! konuşma kayıtlarını şifreleme

Günlüklerinizi yani konuşma geçmişinizi şifrelemek istiyorsanız Plus! seçeneğinden 'Tercihler...'e tıklayın. Ardından tepeki sekmelerden 'Konuşmalar'ı ve soldaki sekmelerden 'Günlük şifreleme'yi seçin. Şimdi karşınıza gelen ekranda 'Yeni şifreleme parolası'nı göreceksiniz. Bu bölümde belirlediğiniz bir şifreyi girerek ve onaylayarak (doğrulayarak) Uygula butonuna basın. 'Sohbet günlüklerimi parola ile koru' seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Bu taktirde artık konuşmalarınız kayıt altına şifreli olarak alınacaktır ve sizden başka kimsenin bu konuşmalara ulaşması mümkün olmayacaktır.

Sekmeli sohbetler

Sekmeli Sohbetler özelliği Plus!'ın takdire şayan bir diğer önemli özelliği olarak öne çıkıyor. Sekmeli sohbetler opsiyonu, sizin aynı pencerede birden fazla kişiyle konuşma yapabilmenize olanak tanır. Bu sayede Windows altında örneğin 10 ayrı arkadaşınızla konuşurken 10 farklı pencereyle uğraşmaz, bir tek Messenger penceresinden sekmeler yardımıyla 10 kişiyle de rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Bunun için Plus! > Tercihler...'e girin ve üst kısımdan Konuşmalar'ı, sol kısımdan ise 'Sekmeli Sohbetler' sekmesini seçin. Ardından Sekmeli Sohbetleri etkinleştir ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Tamam'a basın. Bundan sonra artık aynı pencere altında birden fazla kişiyle sohbet edebileceksiniz.

Sohbet günlükleme

Plus!'ın konuşma kayıtlarını alabildiğini artık biliyoruz. Şimdi de kayıt opsiyonunun ayrıntısına inelim. Bunun için Plus!>Tercihler...'e girin ve sonraki adımda, tepedeki seçeneklerden 'Konuşmalar'ı ve ardından soldaki seçeneklerden 'Sohbet Günlükleme'yi seçin.

Karşınıza kayıt opsiyonuyla ilgili pek çok ayar gelecektir. Örneğin kayıt dosyalarının aylara göre mi yoksa kişilere göre mi tutulacağına bu bölümden karar verebilirsiniz. Bunun yanında kayıt dosyalarının düz metin dosyasına ya da HTML dosyalarına kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Olay bildirimleri

Olay Bildirimleri özelliği, kişiye özel haber almanızı sağlar. Bir diğer deyişle her hareketinden haberdar olmak istediğiniz bir kişi çevrimiçi olduğunda, meşkul konumuna geldiğinde, iletisini değiştirdiğinde, dinlediği şarkıyı değiştirdiğinde ya da çevrim dışı olduğundan anında haberdar olabiliyorsunuz. Örneğin, böyle bir kişi çevirmiçi olduğunda siz farklı bir melodi ya da bir sesle haberdar ediliyorsunuz.

Bunun için Plus!>Tercihler...'den sonra yukarıdaki seçeneklerden Özelleştir!'i ve soldaki kısımdan 'Olay Bildirimleri'ni seçin. Ekle butonu ile istediğiniz kişiyi belirleyin ve ona özel ayarları manuel olarak tamamlayın.

Konuşma seçenekleri

Konuşma Seçenekleri'ne Plus!>Tercihler...'den ulaşabilirsiniz. Bu kısımda Plus!'ın temel ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin Plus!'ın Windows Live Messenger penceresinde görünmesini istemiyorsanız 'Araç çubuğuna Messenger Plus! düğmeleri ekle'nin yanındaki kutucuktaki işareti kaldırabilirsiniz. Bunun yanına Messenger'ın tipik bir özelliği olan 'Kullanıcı ileti yazıyor' özelliğini dahi buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Bunun dışında sohbet pencerelerinin saydamlığını artırarak daha silik bir konuşma penceresiyle yazışabilmeniz de mümkün.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ben PLus'ı Keşfettiğim andan itibaren benim için Sanal ortamda 1.ihtiyac gibi bir şey oldu kendisi ve ondan sonra Kendisinden asla kopamadım :) Msn plus'sız msn,Msn değildir Bence.Aynı Şekersiz Cay gibi :) Hiç bir anlamı yok siz siz olun :) Plus'sız msn kullanmayın derim.Keşfedilmeyi beklenen büssürü özelliği var.

msne özelliğine 100 desek plus özelliği bunun yanında 5 bile etmez....b

cok eskiden beri kullanırım güzel bir yazılımdır

hesabınızı çaldırabilirsiniz , izlenebilirsiniz, bu gibi ek yazılımlar bazı amaçlara hizmet etmek için çıkar banka şifrelerinizi bile kaptırabilirsiniz
birazcık dikat

Aslında Plus!'daki pek çok özellik Messenger'ın kendinde olması zorunlu özellikler olmasına rağmen, Messenger'da bu özelliklere yer verilmemiş ve ekstra programlara (Plus!, Discovery gibi) duyulmuştur.

Şahsi fikrim, zorunlu özellikler tümleştirilip, Messenger'ın o şekilde piyasaya sunulması.

Öneri: Bir de, Messenger'ın resmi tema değişikliği olsa çok daha güzel olacak. (Başka programlara ihtiyaç duymadan, sistem dosyalarını değiştirmeden tema değiştirmek)

messenger plus live ın sitesinde mc afee site advisor kırmızı uyarı veriyor bu sitede casus yazılım bulduk diyor aman dikkat!

Messenger Plus ile gelen Script desteği unutulmuş herhalde :) Bence en işe yarar özelliklerinden biride bu.
Ben kişilere özel hoşgeldin mesajları için kullanmıştım :)
Kendi sitesindede bir sürü hazır scriptler var...
http://www.msgplus.net/scripts/

Bunları çok önceden biliyordum ama yinede teşekkürler bilmeyenler var tabi ki ;)

arkadaşlar konumuzun biraz dışında ama belirtmek istiyorum

bu reklam mesajları hakkında; orjinal msninizi yazmayın sahte bir mail adresi açın ve oraya üyelik hesap onaymala mailleri gelsin. siz bazı sitelere (meclisten dışarı :)) üye olurken şifre giriyorsunuz onlar sizin şifrenizi alıp sizin msninize giriyorlar ve reklam mesajları yolluyorlar.

ben şahsen böyle yapıyorum ve 2,5 senedir msnime bişey olmadı :)

ayrıca şu sevgili ayarlamak için yabancılarla konuşma merakınızı öldürün derim. sanal arkadaştan fayda olmaz. genede siz bilirsiniz

İyi olmuş böyle bir makale yapılması sekmeli konuşma özelliği olduğunu unutmuşum bir şans verip kurmam için yeterli bir sebep bu aralar çok pencere canımı sıkar oldu:)

discovery daha sağlam bir duruş sağlıyor

Bir casus yazılımın böyle her derde deva gibi "tanıtılması" ... Daha neler göreceğiz kimbilir...

Virüs veya casus yazılım yoktur yanlış yönlendirmeyelim. Programı yüklerken sponsor reklamlarını kabul etmeyin olsun bitsin bazı anti virüsler o reklamları adware olarak gördüğü için virüs gibi algılıyor acemi kullanıcıda programı kötülüyor bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayınız...

Makalede okusanız görürsünüz MSN paralı olmayacak, hotmail bir ara TR uzantısı için para talep etti ben de kullandım adaminbiri@hotmail.com.tr adresini sonra verimli olmadı bıraktılar hala bu tür maillere inanan arkadaşlar varsa şaşarım?

Lütfen HERHANGİ bir konu hakkında az seviyede dahi bilgisi olmayıp da yorum yapmaya kalkışmayın. Virüs mü dedi antivirüsünüz; virüs çeşidini araştırın, birisi size birşey mi kötüledi? gidin onun ne olduğunu araştırın, yok paralı olacakmış falan da MANTIKLI olun. Paralı olursa Microsoft neyden kazancak? Hele ki milyonlarca msn kullanıcısından birisi dahi para vermeyecekken.

Vista yüklü benim pc de plus çalışmadı hata verdi. plus! sekmesi gelmesine rağmen orada yazılım yüklenemedi yazıyor.

Program kurulurken spyware ve malware ekliyor sponsor adi altinda.
Msn plus yaptigini yapan tonla patch var. Tamam bilen kisi isareti kaldirir burada bile sorun su ticari amac icin o pislikleri programa atan gizli birseylerde atmadigi kesin degil. Arti normal bir kullanici yaptigi sey ileri ileridir baska seye bakmaz. Benim yada bir kac kisinin bunu biliyor olmasi demek programi iyi yapmiyor cünKü cogu kullanici gercekden bilmiyor.
Bu yüzden bu tarz programlari chip yayinlarken en bastan iyi anlasilacak sekilde kullaniciyi uyarmasi gerekiyor.

Ben bu programa inanmıyorum, bakın ilerde çıkacak foyası

Messenger Plus'ı Microsoft'un Live Messenger'a bir ek yaması gibi sunmuşsunuz. Halbuki bu virüslü ve trojanlı program çok saçma ve gereksiz. Sisteminizi alt-üst edebilir ve casusluk yapabilir ve bence yapıyordur da. Kesinlikle yüklemeyin derim, zaten iyi bir antivirüs yazılımınız varsa bunu engelleyecektir. Dikkat! Trojan deposu bu yazılımı yüklemeyin... Bu konuda Chip'le yarışabilirim.

özelliği çok ancak içinde trojan var
mcafee adlı sitede tehlikeli olduğunu söylüyor
dikkat!!!

Bu programda virus falan yok
Reklam programını kurarsanız anti-virusler heralde trojan diyecek bugün adawarelerin bir çoğunda bu var aslında trojan amaçlı yapılmamış olsada lamerler tarafından bu amaçla kullanılıyor.
ayrıca hangi scripti indirdiğine dikkat etmeyen kullanıcılarda Messenger plus scriptleri vasıtasıyla trojenlerine kavuşabilirler.
Ne norton ne Trend Micro ınternet Security ( 12 yıldır vazgeçemediğim antivirus ) ne karspersky sponsor programsız kullanılan plus eklentisine virus yada trojan demez.
ayrıca adam gibi firewall ve internet security yazılımları olanların adaware yada spyware lerden korkmalarına gerek yok.
çok faydalı ve süper gelişmiş bir yazılım.
açık kaynaklı ve scriptlerle geliştiriliyor.
birileri sizin için ücretsiz birşey yaptığında sadece teşekür etmek onlar için inanın para kadar değerli.
Chip gibi, pclabs gibi, toms hardware gibi siteler örnek verilebilir...

Bu programda virus falan yok
Reklam programını kurarsanız anti-virusler heralde trojan diyecek bugün adawarelerin bir çoğunda bu var aslında trojan amaçlı yapılmamış olsada lamerler tarafından bu amaçla kullanılıyor.
ayrıca hangi scripti indirdiğine dikkat etmeyen kullanıcılarda Messenger plus scriptleri vasıtasıyla trojenlerine kavuşabilirler.
Ne norton ne Trend Micro ınternet Security ( 12 yıldır vazgeçemediğim antivirus ) ne karspersky sponsor programsız kullanılan plus eklentisine virus yada trojan demez.
ayrıca adam gibi firewall ve internet security yazılımları olanların adaware yada spyware lerden korkmalarına gerek yok.
çok faydalı ve süper gelişmiş bir yazılım.
açık kaynaklı ve scriptlerle geliştiriliyor.
birileri sizin için ücretsiz birşey yaptığında sadece teşekür etmek onlar için inanın para kadar değerli.
Chip gibi, pclabs gibi, toms hardware gibi siteler örnek verilebilir...

Bazı arkadaşlar Casus yazılım,Trojan Vb. gibi şeyler söylemiş. Arkadaşlar , siz bunu tam olarak yükleyip kullandınızmı? Ben 8 yıldır kullanıyorum şimdiye kadar hiçbir uyarı almadım. Ayrıca kullanmadığım Security suite kalmadı. Siz çoklu msn açmak için uyduruk yamalar indirip kuruyorsunuz bence asıl trojan ve spyware casus yazılımları onlardır. Bence siz dikkatli olun derim. Çoklu msn yazılımı diyip siz bir güzel yüklüyorsunuz, nerden biliyorsunuz yazılımın içinde kendi mail adreslerini koymadıklarını?

msbe sitesi plus live sitesine göre çok daha tehlikelidir.
Kısaca bu yazılım temiz ve kullanışlıdır.

her arkadaşa farklı fotoğraf niye gösteremiyoruz ki? Sohbet ortamında bir arkadaşınız muzik gönderi işte o anda o müziğin çalınabilir formatta olmadığı için değiştirme işlemini msn yapabilse ne iyi olurdu. Dinlediğimiz müziği herkes dinletmek zorunda değiliz ama görülüyor bunun önlenmesini sağlasalar.Özel arkadaş listemizdeki 5 kişinin web kamerası açılsaydı ne iyi olurdu.

geçmişteki sohpet günlüklerini bulamıyorum lütfen yardım

ya bişey sormak istiyorum..ben sekmeli sohbetleri kullanıyorum ama dün sekmeli sohbetlerde esc yaptıktan sonra alttakı menu cubuguna takılıyor ve bıdaha acılmıyor..bunun sebebını ve çözümünü anlatırsanız sevirim..sürekli mouse olmuyor kısayollar varken :)

güzel müzik te olsa iyi daha iyi olurdu

ya bengünlük sifrelenmiş dosyayı şifreledim şimdi dosyada sorun var hata veriyo şifreyide kaldırmadım şifreli doydaki yazılarıda acamıyorum yazrdımcı olabilecek varmı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir