CHIP Online inceledi: Windows Mobile 6.1

Windows Mobile 6.1 neler getiriyor? Microsoft bu sefer düzgün bir mobil işletim sistemi yapabildi mi

Yeni özellikler

Yeni özellikler
Görev yöneticisi: Windows-Mobile kullanıcılarının uzun zamandır bekledikleri bir özellik.

Artık hızlı açılıyor. Kullanıcıları en çok etkileyecek olan, yeni başlangıç ekranı. Takvime randevu ekleme, sms yazmak yada e-mail yollamak gibi önemli özelliklere bir tıklama ile ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede sinir bozucu alt menü seçenekleri ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Başlangıç ekranından akıllı telefonunuzun ayarlarını yapabileceğiniz "Getting Started Center" a ulaşmak için de sadece bir kaç tıklama yaterli oluyor. Burada kullanıcı arayüzünün görünümünü değiştirebilir veya kablosuz ve Bluetooth bağlantı ayarlarlarını yapabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Eklentisi
Güncel sürümde Windows Mobile uygulamaları doğru bir şekilde sonlandırılamadığında: Kullanıcı programı kapat butonuna tıklıyor ve program penceresi art alana alınıyor- uygulama halen çalışıyor ve gereksiz bir şekilde kaynakları kullanmaya devam ediyor.

Yeni versiyonda ise Microsoft ilk defa programların tamamen sonlandırılabilmesi için bir görev yöneticisi entegre edecek. Burada aynı zamanda kullanılan hafıza ve de işlemci kullanımını gösterilecek. Şimdiye kadar tüm bu işlemler için yabancı üreticilerin yazılımları yüklenmek zorundaydı.

Görev yöneticisi: Windows-Mobile kullanıcılarının uzun zamandır bekledikleri bir özellik.SMS-Chat
Windows Mobile 6.1 ile birden fazla e-mail hesabı oluşturulabiliyor. İş ve özel mailleriniz bu sayede birbirinden ayrılabiliyorlar. Outlook Mobile ayarları problemsiz bir şekilde yapılabiliyor; çünkü Mail- istemcisi Hotmail, Yahoo Mail, GMX ve diğer ücretsiz mailler için ön ayarlara sahip. Yapmanız gereken tek şey e-mail adresinizi ve şifrenizi girmek. Gelecekte SMS'ler tek tek değil birbiri ile ilişkili cevaplar olarak bağlantılı hale getirilecek- Instant Messenger'larda ki chat benzeri şekilde. Fakat bir mesajı hem SMS hemde e-mail şeklinde eş zamanlı olarak yollamak hala oldukça zahmetli bir iş: Bunun için metin kopyalama ve diğer programa yapıştırma işlemi gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İyi güzel de peki benim wm6 standarta sahip olduğum telefonumu wm6.1 i yükseltebilecekmiyim,malum telefonumdaki güncelleme kısmında güncellenecek bir şey yok diyor.Eğer güncelleme yapılamıyorsa ben her sürüm değiştirildiğinde bunun için yeni tel almam mantıksız değil mi?

Benim telefonumda windows mobile 6.1 var :) Motorola MPx200 ;)

benim g500 wm5 te kaldı wm6 desteklemiyor

windows mobilin düzGün olmadigini söyleyenlere ancak gülüyorum.
Win 2002 den basladim pocketpc ve smartphone lara sistemin hic bir sorunu yoktu diger nokia yada degisik telofon sistemlerinde olabilecek hatalari vardi ama onlara bakarak ufuklari program yelpazesi cok genis bir platformdu.
Zaten su andaki 6.1 cok harika aslinda bence burada konusulmasi gereken sadece microsoftun rekabet konusunda Htc gibi düsük butceli sirketlerle calismasi diye dusunuyorum ve en büyük hatlari 2 tusla programlar ve telofon özelliklerini ayirmamalari bir bölümde sadece sms, rehber vs vs gibi normal telle alakali seyler diger bölüm ise program klasorleri cünkü ppc yada smartphone eline alan cok kisi karisik diye korkuyor ama microsoft bunu anlamadi isin cözümü bunlari ayirmakti ama yapmadilar.
Yoksa wince gercekden harika bir platform

Merhaba oarmagan20@hotmail.com Gigabyte GSmart i 350 aldım işletim sistemi ingilizce nasıl Türkçe leştiririm.Vista ya tanıtamadım.Masaüstü bilgisayarımda WiFi yayınım var nasıl PDA mdan internete girebilirim

CHIP:
Sorularınıza Forum bölümünde cevap alabilirsiniz (www.chip.com.tr/forum).

bu mpx de ne telefonmuş, tüm 2002den beri çıkan tüm wm sürümlerini uyarladılar valla (:

Lütfen bana yardım edin Bende Toshiba G500 var ve şifreli wi-fi yi çalıştıramıyorum nasıl çalıştırılacağı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca Toshiba G500 pdf, word, ecxel, poverpoint, b.v programları bir book read nasıl ve hangi siteden yğükleyebilirim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür.
Ahmet
bahanebah@hotmail.com

CHIP Online'ın Notu:
Teknik sorularınıza Forum bölümümüzde cevap alabilirsiniz (www.chip.com.tr/forum).

Arkadaşlar ben yaklaşık 1 aydır Samsung Omnia kullanıyorum. İşletim sistemi Windows mobile 6.1 gayet kullanışlı bir arayüze sahip. daha önceki windows mobile versiyonlu bir telefon kullanmadıgım icin bu konuda yorum yapamayacagim. Tek bildigim bilgisayarınız cebinizde..

Maalesef Omnia 2 ile almak zorunda kaldım. Son derece beceriksizce ve baştan sağma yapılmış yetersiz bir program. Ofisi bile eksik ve yetersiz, mevcut dosyaları bile açamıyorsun, dökümanın mobile ile hazırlanması gerekiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir