Windows RT ölmemiş olabilir!

Microsoft, Windows 10'un sürpriz bir sürümü üzerinde çalışıyor olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un Win32 destekli ARM sürümünden ipucu!

2012'de Windows 8 ile birlikte tanıtılan, ARM işlemcili tabletlere özel Windows RT, sadece Microsoft'un sunduğu yazılımları çalıştırabiliyordu. İşletim sistemi geleneksel 32-bit Windows programlarını çalıştıramadığı için yeteri kadar ilgi çekememişti. Microsoft'un RT'li son cihazı ise 2013'te çıkan Surface 2'ydi.

Şimdi ise yeni ortaya çıkan bir dokümantasyon, Microsoft'un ARM işlemcilerine yönelik 32-bit destekli Windows 10 üzerinde çalıştığını gösteriyor. Belgelerde x86 mobil cihazlarda Windows 10 çalıştırmaktan da bahsediliyor. Bahsettiğimiz bilgiler, Microsoft'un geliştirici ağı MSDN'nin altında "Audio Engine Core Test" adlı sayfada yer alıyor. İlk maddedeki "Windows 10 for desktop editions (Home, Pro, Enterprise, and Education) ARM", firmanın ARM yongalarını bir kenara bırakmadığının ipucunu veriyor.

Microsoft'un kullanıcı topluluğu, Windows RT'yi daha önce Win32 programlarını çalıştıracak biçimde modifiye etmeyi başarmıştı. Microsoft'un çalışmaları ise ARM için daha iyi bir destek getirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Universal App Platform sayesinde hep bunlar. Yaz bir tane uwp hem telefonda çalışsın hem bilgisayarda geniş ekranda. İşlemci farketmiyor.

çoktan çürüdü bile... WP RT windows mobile hepsi tarih oldu...

Yıllarca bu düşünüldü PC bin küçüğü ama telefon wp falan hikaye bu yapılmalı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost