XP'nizi özelleştirin

Bilgisayar yaşantımızda git gide vazgeçilmez bir hal aldıkça anlıyoruz ki, Windows XP gerçekten de hayatımızda diğer Windows versiyonlarına göre daha fazla iz bırakacak gibi görünüyor.

Wındows 95 çıktığında 3.1’e göre farklı bir görünüm ve çok görevlilik sunmuştu, ancak çok fazla problemi vardı.W indows 98, geliştirilmiş bir Windows 95 idi, onun da sorunları az değildi, bu yüzden çok stabil ve sağlam bir işletim sistemi sayılmazdı. W indows NT sağlam olmasına sağlamdı ama multimedya özellikleri çok sınırlıydı, dolayısıyla sadece bir sunucu işletim sistemi olarak kaldı.W indows Millenium, Windows 98'in makyajlanmış bir haliydi.W indows 2000’de ise her şey var gibi görünmesine rağmen işletim sistemi hantaldı ve gerek dış görünüş olarak gerekse de fonksiyonellik açısından eksik gibiydi.A ma en sonunda beklenen oldu ve Windows XP doğdu. Gerçekten de eksiksiz işletim sistemini sanırız sonunda bulduk.Sağlam, şık, fazlasıyla özelleştirilebilir, bol özellikli ve en hızlısı.B ununla beraber herhalde en çok karıştırılan ve özelleştirilen işletim sistemi olmasının da etkisiyle, fazla bilinmeyen özellikleri giderek su yüzüne çıkmaya devam ediyor.B u yazımızda çok faydalı Windows XP püf noktalarından bazılarına değineceğiz.

Bir Explorer hatasında tüm Explorer'ları kaybetmeyin

Windows XP ile beraber azalsa da, Explorer hataları mutlaka sizin de başınıza gelmiştir veya geliyordur.Di yelim ki birkaç adet Bilgisayarım penceresi açtınız, birinde Başlat menüsünü düzenliyorsunuz, diğerinde CD-ROM’dan resimlere bakıyorsunuz, bir diğerinde ise Denetim Masası açık, kısacası bir çalışma düzeniniz var ve diğer açık programlarla beraber masaüstünüz bayağı dolu bir görüntüde. H erhangi bir programdan, sistemin zorlanmasından ya da bir sebepten dolayı Explorer hata verip kapandığı zaman Explorer'la ilgili tüm pencereler de aynı anda kapanır, masaüstü yok olur, görev çubuğundaki simgeler açılış pozisyonuna gelir ve güncel durumu yansıtmazlar. Eğer Windows XP kullandığınız bilgisayarda 128 MB gibi nispeten yeterli sayılabilecek miktarda belleğiniz varsa, sadece deyim yerindeyse "göçen" Explorer penceresinin kapanmasını ve diğerlerini etkilememesini sağlayabilirsiniz. Eğer hafıza miktarı düşükse buna kalkışmayın, zaten zayıf olan bilgisayarınız daha da zorlanacaktır.

Bilgisayarım’a girin, Araçlar menüsünden Klasör Seçenekleri’ne tıklayın, Görünüm sekmesine tıkladığınıza aşağı tarafta çıkan Gelişmiş Ayarlar’ın içinden Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat seçeneğini aktif hale getirin. Böylece bilgisayarınız daha stabil bir hale gelecek, Explorer kapanacaksa bile pencerelerden sadece biri gidecektir. Bunun sonucunda az da olsa hafızadan ödün vermeniz gerekebilir ama bilgisayarınızın hızına ve hafıza miktarına göre bunu kendiniz test edebilir, kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kullanmanız yönünde.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir