XP'ye devam etmek isterken...

Microsoft'tan, Windows XP kullanmaya inatla devam edenlere bir yeni uyarı daha!

XP'ye devam etmek isterken...

Hindistan banka endüstrisi, Microsoft'un yeni araştırmasının iddiasına göre, 34.115 banka şubesinin halen Windows XP kullanıyor olması sebebi ile parçalı bir çöküş yaşayabilir.

Ascentius Consulting'in raporuna göre, banka sektöründeki XP etkisi, yüzde 40-70 oranında. 34.115 şube özellikle diğerlerinden ayrılarak, geçişe 100 iş gününden az bir zaman kalması sebebi ile risk altında olarak belirlendi.

Ascentius'un tahminlerine göre, bankaların Windows'un yeni bir sürümüne geçmesi dört ile altı ay arasında bir zaman alacak. Bu da, 8 Nisan 2014 gibi bir tarihteki geçişin öncesi çok sıkı bir çalışma yapılması gerektiği anlamına geliyor. Microsoft, özellikle kırsal alanlardaki, pek çok şubenin müşterilere hizmet veremez hâle gelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Daha önemlisi ise, sektör için günlük kaybın 108.6 milyon pound olabileceği söyleniyor. Ayrıca bunlara ek olarak, Microsoft, yeni bir sisteme geçişin yapılamamasının bedelinin, biyometrik okuyucuların desteklenmemesi, çalışma masrafının artması, daha uzun bekleme süreleri şeklinde olacağını söylüyor.

Microsoft Hindistan'dan Amrish Goyal'ın açıklamasına göre; uzun bir süredir müşterilerine XP'den yeni bir sürüme geçmelerini öneriyorlar. Windows 8.1 gibi modern bir işletim sistemine geçilmesi, sadece kullanıcıların güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmakla kalmayacak, bunun yanı sıra modern sistemlerin kullanılmasına da olanak tanıyacak.

Redmond'un son güvenlik raporuna göre, eski işletim sistemi kullanan kişiler, Vista, Windows 7 ve Windows 8 kullananlara göre altı kat daha fazla riskten etkilenme tehlikesi taşıyor. Ancak söylemek lazım ki yavaş hareket edenler sadece Hindistan bankaları değil. HP'nin tahminine göre, birkaç ay öncesine kadar Birleşik Krallık işyerlerinin yüzde 40'ı halen XP kullanmaktaydı. The Channel'ın "duyduğuna" göre, en azından 10 büyük firma, geçiş zamanına yetişemeyecek durumda.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Bankalar Linux sisteme geçebilirler.

@18 Kas 2013 12:53 evet katılıyorum.

@18 Kas 2013 12:53 bitek sen zekisin zaten.

@18 Kas 2013 12:53 Ya sizde takmışsınız bir Linux açık kaynak kodlu bir sistem o şu anda dünya çapında %2 kullanılıyor. Bankalar kullanmaya geçse onun için virüs yazmaya başlarlar. Açık kaynak daha basit gider. Sonra bankalar birde virüslerle uğraşsın. Koskoca banka alamıyormu Windows 7 veya daha iyi bir sistem boş boş konuşmayın.

@18 Kas 2013 14:34 linux ta virüs olabilse microsoft çoktan yapmıştı...nasa ne kullanıyor bir araştır...londra borsası ne kullanıyor...aç gözünü E.D.

@18 Kas 2013 14:34 %2 masastünde arkadaş...... sunucularda %95 bilmeden konuşma E.D.

@18 Kas 2013 12:53 linux ilk önce doğru düzgün stabil hafıza desteği versin ondan sonra kuru gürültü yapın burda....

iyi de xp de gelmiş geçmiş en iyi windows yani xp gibi yapın kullanmayalım xp

@Nazif10 XP gibi derken. Adamlar 7 ve 8 de nasıl bir sistem çıkarttı acaba. Tasarım olarak XP gibi diyorsan onu unut öyle bir şey olmaz. Performans olarak diyorsan zaten 7 ve 8 XP'nin verdiği performansın 10 katını veriyor. Son olarak XP gibi yapsınlar kullanmazsın neden çünkü eğer sen hala XP kullanıyorsan donanım özelliklerin yetmediğindendir. Yoksa 4 ve üstü ram e sahip olupta XP kullanan görmedim.

win 8 sattırmak için ne yapacağınızı şaşırdınız..... linux kullan lsans ve virüs derdin olmaz E:D:

İnsanlar gibi diğer şeyler de ölmek zorunda. Windows XP gönlümde farklı yerde fakat bence zamanı geldi.

zaten bankaların xp kullanmasının sebebi bilgisayarın max 1gb rami olması yüzünden eski sistem pc leri var 1 gb daha ram takviyesi ile bu iş hallolur w7 starter kurarlar sorun çozülür yada w8 düşük versiyonu sorun pc lerin donanımı kesinlikle

Ne yaparsanız yapın inadına XP kullanacağım.

Devlet Windows 7 ye geçmeye baslamıs :) Ziraattın sisteminde ve SSK da kullanılan PC ler Windows 7 gördüm Ciddi anlamda ölmeye basladı artık XP

@18 Kas 2013 13:55 Tamam herkes geçmiştir şimdiye onlar geçtiyse hele :-)

@18 Kas 2013 13:55 adamlar yeni bilgisayar satın alıyor yanında windows 7 geliyor, bir işletim güncelemesi diye birşey yok, adamlara windows xp - 7 nedir diye bir sor; endonezya`ya da bir yanardağ ismi zannederler, gelmiş sizin burada yazdığınıza bak. ayrıca devletin parası ile intel sistemli windows lisanslı bilgisayar kullanıyoruz, neden via işlemcili linux sistemler kullanmıyoruz (red hat gibi paralı linux dağıtılar mevcut), neden ülke olarak sağa sola boşa fazladan savuracak çokmu paramız var? adamın crysis 3 oynayabileceği bilgisayarla bankacılık yapmasını bekliyoruz ondan sonra da "müşteriyi oyun oynamak için bekletiyor" skandallı videolara şaşırırız! ne açıdan bakarsan bak bunlar; boşa para akıtmak zarar ziyan. bankacılık için öyle güçlü bilgisayarlara windows işletim sistemine gerek yok!

Kesinlikle büyük hata olur. Windows 7 belki ama 8 kesinlikle çok sakıncalı...

Ücretsiz ve güvenli Linux varken, Windows'a takılı kalmayın.

@18 Kas 2013 14:44 Ücretsiz olması artı olabilir ama kesinlikle güvenli değil. Bugüne kadar açıklarının bildirilmemesinin sebebi Hacker'ların Linux Distrolarının %15'i geçmesini beklemeleridir. Hem teknoloji hem kullanım kolaylığı hem de güvenlik olarak Linux distroları, Mac OS ve Windows'un çok çok gerisinde. Ayrıca her sistemin açığı vardır, hele ki Linux distrolarında bunları bulmak daha da kolay ama yazılımcı olanlar bu açıkları kendileri kapatabiliyor. Banka'larda ve şirketlerde ise kullanıcılar sistemdeki bütün verileri çalsalar haberleri olmaz.

@18 Kas 2013 16:55 Microsoft Bile Bir Dönem Serverlerinde Dağıtım Kullandı Bilmiyorsan Söyleyeyim,Açık Kaynağın Bir Avantajı Da Adı Üstünde Açık Olmasından Bulunan Bug'lar Kişiler Tarafından Fixlenebilir Ve Bildirildiği Taktirde Geliştiriciler Tarafından Da Fixlenebilir.He Bulan Kişi Kendine Saklayabilir Bu Açığı Ama Hiç Merak Etme Çok Kısa Zaman İçinde O Bug Bir Şekilde Geliştiriciler Tarafından Bulunur Ve Fixlenir

dokunmatik cihazların arttığı , tablet/notebook hybrid cihazların piyasayı ele geçirdiği bir dönemde hala Xp taraftarlığı yapmak fanatiklikten başka bir şey değil. Ha sisteminiz eskidir o ayrı mesele...

yetişirler parayı bastırılarsa

İnsanları neden sınıflandırma yönlendirme peşindesiniz. Bırakın ister xp kullansın ister 95 ister linux ister 7 ister 8. Ben anlamıyorum yok direniyor yok bitmiyor yok öldmedi. Ben hala cm03/04 oynuyorum fm 2014 daha iyi değil bana göre o yüzden oynarım illa bırakmam mı lazım? Arkadaşlar istediğinizi kullanın kime ne.

xpden sonra çıkan sistemlere ben işletim sistemi demiyorum

@18 Kas 2013 16:21 ne diyorsun?

xp den vazgeçmem asla forever xp :D

xpden vazgeçemeyen, 6 ayda bir format attıran çömezlere tavsiyem: burada okuduklarınız doğru, okuduklarınızı anlamaya çalışın.

@18 Kas 2013 17:29 o dediğin windows 7 oluyor hatta 6 ayda bir değil ayda bir hatta haftada bir format atanı bile var , sıradan kullanımda windows xp`de senede 1 kez format atarsın. yaptığınız alenen trollük, memlekette bilip bilmeden tarafını tuttuğu takım gibi kafadan senaryo sallayarak kötüleyen yada savunanlar yüzünden millet dünyanın zararını görüyor. lütfen trollük yapmayın diyeceğim ama hatanızı anlayıp beni dinleyecek olsaydın zaten bu yaptığını yapmazdın! windows xp ile 135 bilgisayarla hiç format atmadan 5 seneden fazla sorunsuz kullanan internet kafe biliyorum.

günümüzün cünüp işletim sistemi... ikspi....

xp ne kadar iyi olursa olsun, zaman onuda yok edecektir.

Windows 8 varken xp kullanmak? Saçmalık

Microsoftun para ile tutup forumalrda yazı yazdırdıkalrı var birde hiçbir sebep yokken tamamen egoist yaklaşıp babasından çok microsoftu savunanlar var. Yalan içlerine sirayet edince bazen kendi kendilerine bile inanmıyorlar ama yalana yine de devam ediyorlar. Sadece yazık...

Xp'nin çok hataları var, en ufak şeyde bir bakmışsınız işletim sistemi çökmüş. Bankalar belediyeler ve bunun gibi kurumlar donanım olarak sistem özellikleri az olduğu için Windows Xp kullanmak zorunda.. Belediyede staj yapmıştım. Ram 1 GB işlemci AMD'nin sıradan eski işlemcilerinden. Eee nasıl olurda bu sistemlere 8 yüklenir.. İmkansız yüklenmez. Yeni sistem almaya kalksalar bir o kadar masraf çıkar. Arkadaşlar sanki belediye gibi kurumlarda çok ağır işler yapılıyor da yeni sistem alıp 8 kursunlar..

Korku salarak Xp'den vazgeçirmeye çalışıyorlar. Sanki yeni işletim sistemleri bedava. Dileyen dilediği süre kullanır kime ne? Eski sistemlerde işe yarıyor Xp.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost