Yahoo'dan Internet Explorer 10 işlevine tekme

Microsoft'un IE10'da yaptığı bu tercihe kızan Yahoo, bakın nasıl bir karar aldı...

  • Zeynel A. Öztürk
Yahoo, IE10'daki beni izleme işlevini yok sayacak

Microsoft'un "beni izleme" işlevini Internet Explorer 10'da varsayılan olarak açık sunması, Yahoo'nun işlevi yok saymasıyla sonuçlandı. Yahoo yaptığı açıklamada IE10'un beni izleme (DNT) üstbilgisini dikkate almayacağını söyledi.

Bir Yahoo yetkilisi, Cuma günü yaptığı açıklamada IE10'daki DNT'nin kullanıcının yönlendirmesi olmadan varsayılan olarak açık sunulmasının Yahoo'nun kullanıcılara sunduğu deneyimi zorlaştırdığını söyledi. W3C, web tarayıcısı geliştiricileri ve endüstrinin diğer söz sahipleri, çeşitli web sitelerinin ve reklam ağlarının kullanıcının etkinliğinin izlenmemeseini tercih edebildiği DNT üzerinde çalışıyorlar. Ancak DNT üzerinde tam bir anlaşmaya varılamadığından bu tür sorunlar meydana gelebiliyor. Microsoft, IE'de DNT'yi kullanıcı kapatmadıkça açık olarak sunuyor ve bu durum, çevrimiçi reklam şirketlerini oldukça kızdırmış bulunuyor.

Microsoft'a tek kızan, reklam şirketleri de değil. W3C de DNT standardının isteğe bağlı olarak açılmasını öneriyor. Geçtiğimiz ay Apache web sunucusunun geliştiricileri de IE10'un DNT ayarını yok sayacağını açıklamışlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

microsoft güvenliği sağlamak zorundaki istediği gibi rest cekebilir ;)

@02 Kas 2012 17:38 aynen Microsoft ne çekiyorsa zaten hep 3. parti uygulama ve yazılımlardaki güvenlik açıklarından kaynaklanıyor gerçek anlamda saf bir windowsun içindeki açık miktarı 3. parti yazılımlar ile donatılan sistemden çok daha zdır.

Bakın Microsoft bişeyleri değiştirince bizi takip edemez oldu diğer şirketler resmen kudurdular.

Microsofttan kullanıcılara yönelik kırk yılda iyi bir hareket. Milletin naptığı ne ettiği ile ilgilenen amma bilgi hırsızı varmış.

Güvenlik için gerekli. Üc kağıtcıların işine gelmediğinden karşı çıkıyorlar.

"beni izleme" özelliği çok güzel bir özellik, bazen reklamlarda bulunduğum şehrin yazdığını görüyorum, insan diyor ki "nası la? nasıl biliyorlar bağlandığım yeri" diye. girdiğim siteleri görüyorlar, yaptığım işlemlere bakabiliyorlar. internet explorer 10 sitelerin sizi izlemesini engelliyor ki bu çok iyi bir özellik, gizliliğinizi koruyor.

Yahooda uyuyor yani. 6 aydir bagiriyor diger sirketler onlar yeni uyandi. Microsoft cesaret isteyen bir hamle yapti, Sadece bu sirketlere giciklik olsun diye IE10 kullanabilirim

İşte bu !....

Kan emiciler kızıyor nedense :) BU cesur hareketi Microsoft'tan baikası başlatamazdı.

@02 Kas 2012 21:04 Microsoft kan emmiyor sanki:)

Kardeşim iyi, hoş, güzel de, birileri de ekmeğini kazanıyor bu sektörden. DNT olması güzel bir şey ama kullanıcı kendi etkin kılmalı bu güzelliği. Microsoft, varsayılan olarak dolaylı olarak internetin gelişmesine az miktar da olsa katkıda bulunan insanların ocağına incir ağacı dikti.

Ne microsoft sevdalısı varmış hep düşmanlık beslerdiniz n'oldu işinize yarar bir şey yapınca ne güzelsin microsoft çok iyisin microsoft yağcılarda inecek var olmadı istikamet bağcılar haydeee..

microsoft,tu beğenmiyorsan kullanma zorlana kimse kimseyi tutamaz beğenmeyenler yandek,e...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play