Yarım Tonluk İşlemci Müzeye Kuruldu!

1 milyon elle yapılmış lehim, harcanan 40 bin sterlin... İşte size el yapımı, yarım ton ağırlığa sahip işlemci!

Yarım Tonluk İşlemci Müzeye Kuruldu!
Megaprocessor'ün kartlarından biri

Yaklaşık yarım ton ağırlığında, 42.000 transistörden oluşan el yapımı işlemci, İngiltere'nin Bilgi Çağı'nı anlatan müzesi Centre for Computing History'ye yerleştirildi. Hayır, 40 sene öncesinin işlemcilerinden bahsetmiyoruz.

James Newsman'ın içinde dolaşabileceğiniz büyüklükteki işlemcisi, 2012'deki bir iş konuşması sonucunda doğdu. Geçen hafta Centre for Computing History'ye konuşan Newman, "Tüm bunlar transistörleri öğrenme isteğiyle başladı. Ancak işin ucu elimizden kaçıverdi!"

Newsman'ın hedefi, işlemciyi kendisi inşa edip, onu çalıştırıp, bu işiyle gurur duymaktan ve işlemcilerin insanların görebileceği ölçeklerde nasıl çalıştığını göstermekten ibaretti. Newsman bunun için 42.300 modern transistörden ve 10.548 LED'den faydalandı. Böylece çekirdek kısmı 15 metre kare alana sığan bir işlemci ortaya çıktı. RAM ve programlanabilir ROM'un her biri 256 bayt kapasiteye sahipken, 500 watt'lık enerjinin çoğu LED'leri yakmak için kullanılıyor.

Newsman, işlemcinin saat hızının 20kHz civarında olduğunu söylüyor. Bu işlemci için program yazmak isteyenler, resmi Megaprocessor sayfasına bakabilirler. Newsman'ın işlemciyi dört senede inşa ederken karşılaştığı sorunlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Buna overclock yapsan heralde 100 tane fana ihtiyaç duyulur. En iyisi bu işlemciyi yalıtımlı bir kutuya koyup küçük bir delikten 5kw'lık bir vakum pompasıyla dışarıya ısıyı atmak olsa gerek :D

@30 Kasım 2016 23:39 Başarılarını kutluyorum tabiikide ama birazda dalga geçelim dimi ?? Yalnız fanlar ustesinden gelmezse yangın çıkar yani. Sonuçta ıntel amd gibi küçük değil

GTA 5 oy... :) tamam tamam

@01 Aralık 2016 00:00 Minecraft ? :D

@02 Aralık 2016 14:34 Valla işin gerçeği Mario oyununu bileoynayamaz hatta Mario reyizin kendisini bile işleyemez 20Khz ne lan ??

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir