Yeni, hızlı bir web tarayıcısı: Vivaldi

Opera'nın eski günlerini özlüyorsanız, bu yeni web tarayıcı tam size göre!

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni, hızlı bir web tarayıcısı: Vivaldi

Netscape ve Internet Explorer sayesinde tanıştığımız web tarayıcılarında bugün seçeneklerimiz biraz daha geniş. Firefox'u yavaş bulanlar Google Chrome'u, IE'den nefret edenler Opera'yı tercih edebiliyorlar. Yeni bir web tarayıcısı ise Opera'nın "eski" halini tekrar canlandırmayı amaçlıyor.

Bazı Opera kullanıcıları, tarayıcı birkaç sene önce Presto motorunu bırakıp Chrome'a geçtiğinden beri değiştiğini düşünüyorlar. Vivaldi ise Opera'nın sekme yığınları, klavye kısayolları, sayfa içi not alma gibi işlevlerini geri getirmeyi amaçlayan yeni bir web tarayıcısı. Henüz teknik önizleme aşamasında olsa da Vivaldi'nin tüm işlevleri çalışır halde ve oldukça hızlı.

Tarayıcının arayüzünde URL çubuğu ve arama çubuğu, Chrome'un aksine ikiye ayrılmış. Sol taraftaki dikey çubuk, not sayfaları, indirmeler, kişiler, epostalar ve yer imleri arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. Sol altta ise ayarlar düğmesi var.

Chrome'la aynı rendering motorunu kullandığı için Vivaldi oldukça hızlı, dahası aynı sayıda sekmeyi açtığınızda Vivaldi'nin kullandığı RAM miktarı daha az oluyor. Eklenti desteğinin olmadığı doğru, ancak çoğunlukla JavaScript ve CSS'den oluşan arayüz, işleri hızlandırıyor olsa gerek.

Vivaldi'nin teknik önizleme sürümünü Windows, OS X ve Linux için bu adresten indirmeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Güzel ama geliştirilmesi lazım chrome a göre biraz yavaş kalıyor ama beğendim tasarım olarak güzel

opera ile aynı işlevi görüyor. isim benzerliği bile var :) kısaca modası geçmiş çöp....

Denedim ve hemen sildim. Adamlar hiç utanmamış, Maxthon Tarayıcı'nın aynısını yapmışlar. Soldaki kenar çubuğu, fare hareketleri, indirme yöneticisi, durum çubuğu, hatta sekme ve araç çubuğu arayüzü bile aynı.

Maxthon'un birebir kopyası

Vivaldi güzel ama Maxthon çok daha hızlı...

Halen Operanın 12.17 versiyonu kullanıyorum... yeni versiyonunu hiç beğenmedim chrom'a benziyor ve hiç pratik değil hemen sildim...

zaten opera'nın eski ceo su yaptı vivaldi'yi:)

ie ve opera hep en iyisi olmuştu zaten. en basit işlem olan sitedeki resimi sürükle bırakla masa üstüne atılamıyor ie haricindeki tarayıcılarla daha bir sürü bunun gibi komiklikler var. Vivaldi nasıl bakalım.

pencerenin solundaki kisayol cubugu, hizli erisim, indirme yoneticisi falan bildigin maxthon. ozelliklerin adlari bile maxthonunkiyle ayni :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play