Yeni PC'niz için 6 açık kaynak kodlu yazılım!

PC'nizi yeni aldıysanız veya yakın zamanda alacaksanız, bu 6 bedava yazılımı sakın es geçmeyin!

  • Zeynel A. Öztürk

Yeni yıla yepyeni bir PC ile girmeyi düşünüyorsanız, onunla yapabileceğiniz birçok yeni şey ve yükleyebileceğiniz sayısız yazılım var. Bu yazımızda yeni bir PC'de ihtiyaç duyabileceğiniz 6 açık kaynak kodlu yazılımı bir araya getirdik.

1. Ubuntu Linux yükleyin

Windows için bir alternatif arıyorsanız, veya çift işletim sistemi kullanmayı düşünüyorsanız sayısız Linux alternatifiniz bulunuyor. Bunlar arasında Ubuntu Linux ve Linux Mint, yeni kullanıcılar için en uygun dağıtımlardan.

Kullanımı oldukça kolay olan açık kaynaklı işletim sistemi Ubuntu'nun son sürümü 11.10, Ubuntu sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ubuntu'yu Windows ile beraber kullanmak istiyorsanız, bu adresi takip etmeniz yeterli.

Bu adresten indirebileceğiniz Linux Mint de kullanım kolaylığına büyük önem veren bir dağıtım ve size birkaç farklı masaüstü ortamı sunabiliyor.

Web tarayıcısı, e-posta istemcisi ve ofis yazılımı

Thunderbird, eklentileri de destekliyor

2. Firefox veya Chrome'u kurun

Windows kullandığınızı varsayarsak, Internet Explorer web tarayıcısına sahip olacağınız kesin. Ancak farklı bir tarayıcı denemenin de zararı olmayacaktır. Güvenliği ve eklenti desteğiyle dikkat çeken Mozilla Firefox'u, "ışık hızındaki tarayıcı" Google Chrome'u denemenizi öneriyoruz. Tabi, dilerseniz ikisini birden yüklemeniz de mümkün.

İndirin: Firefox

İndirin: Chrome

3. Thunderbird

Ücretsiz bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird ile e-postalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Yazılımın eklenti desteği de bulunuyor.

İndirin: Mozilla Thunderbird

4. LibreOffice

En çok kullanılan açık kaynaklı ofis paketi OpenOffice.org'un yerini son zamanlarda LibreOffice aldı. Kelime işleme, hesap tabloları ve sunumlar için çözümler sunan LibreOffice, çok iyi bir MS Office alternatifi ve tamamen ücretsiz.

İndirin: LibreOffice

Grafik düzenleme ve virüs koruması

5. GIMP

Fotoğraflarla ve görsellerle çalışıyoranız, ücretsiz ve iyi bir Adobe Photoshop alternatifi olan GIMP'i mutlaka yüklemelisiniz. GIMP ile web grafikleri, reklam içerikleri oluşturabilir, fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve Photoshop biçimi dahil sayısız biçimde kaydedebilirsiniz.

İndirin: GIMP

6. ClamAV

İşletim sisteminiz ister Windows olsun, ister olmasın bir güvenlik yazılımı yüklemeniz iyi bir fikir olacaktır. Bu konuda iyi bir ücretsiz alternatif sunan ve birçok platformda çalışan ClamAV'yi önerebiliriz.

İndirin: ClamAV

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

kısaca ubuntu yükleniyor windows xp yuklü ise bide ubuntu iki tane işletim cıkıyor YÜklendi denendi :D

yani özet olarak Microsoft'a ait tüm yazılımları silin denmek istenmiş sanki bi Microsoft karşıtlığı var işin içinde :S

Şu anda Linux Mint 11 (Katya) kullanıyorum ve bana göre eğer bilgisayarı oyun için kullanmıyorsanız windows yerine linux kullanmanız sizin yararınıza olucaktır

crack bile olsa windows 7...!!! asla vazgeçmem

güvenlik için IE9...!!! hız için belki Chrome olabilir...
ama asla pis tilki olmazzz...!!!

kesinlikle Ms Office...!!! değil alternatif, kıyısından geçemez diğer yazılımlar...!!!

güvenlik için ise beleş avira + beleş comodo firewall...!!!

saygılarrr.r.r.rrr

crack bile olsa windows 7...!!! asla vazgeçmem

güvenlik için IE9...!!! hız için belki Chrome olabilir...
ama asla pis tilki olmazzz...!!!

kesinlikle Ms Office...!!! değil alternatif, kıyısından geçemez diğer yazılımlar...!!!

güvenlik için ise beleş avira + beleş comodo firewall...!!!

saygılarrr.r.r.rrr
-----------------------------------------

aynen öyle fakat hız içinde chrome değil yine İE.
İE 9 64 bit chrome'dan çok daha hızlı. şuan İE10 kullanıyorum o da çok daha hızlı..

yani Linux veya apple düsmanı falan değilim digger bilgisayarımda Linux mint kullanıyorum ama xp kullanmamak için yükledim sadece tamam xp den iyi ama windows 7 yi kullanabiliceğim bir bilgisayarada gidip ne Linux ne ofis müdavili ne İE benzeri hiç birşey kullanmam.

Linux yerine hackintosh kullanmak daha mantıklı !

zaten windows her pcde yüklü geliyor, eğer cebinizde microsoftun ücretli ürünlerine ayıracak paranız varsa bu alternatiflere ihtiyacınız olmaz tabii. ama korsan yahut müsrif değilseniz, açık kodlu yazılımlar alternatiften öte çözümdür!

ister linux ister windows olsun ama programlarda (chrome,firefox+thunderbird+spybot+comodo+aimp+cclenaer+virtualclonedvd+filezilla+utorrent,transmiision+vlcplayer+freestudio) hep ücretsiz ve mümkünse açıkkaynağı tercih edin gelişmelerine katkıda bulunun.saygılar....

Sen de yorum yaz