Yenilenen Office İkonları Görücüye Çıktı

Microsoft, Office'in yenilenen ikonlarını ve değişen tasarım anlayışını resmi olarak tanıttı!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Yenilenen Office İkonları Görücüye Çıktı

Microsoft, geçtiğimiz gün Office 2013'ten beridir aynı kalan Office uygulama ikonlarının yenilenen yüzünü tanıttı. Görsellerden de anlaşılacağı üzere yıllar sonra gelen bu yenilik, oldukça farklı bir tasarım anlayışını beraberinde getiriyor.

Medium üzerindeki bir Microsoft Design  gönderisinde Microsoft, beş yıllık aradan sonra ilk kez değişen Microsoft Office uygulama ikonlarını görücüye çıkarttı. Yenilenen ikonlarda ilk göze çarpan değişiklik, dokümanları çevreleyen çizgilerin ortadan kalmkmış olması. Microsoft Word'ün yeni ikonundaki çizgiler bir yazı belgesindeki satırları simgelerken Excel ikonu, yeşil tonları ile veri hücrelerini tanımlıyor. Bu ise halihazırda alıştığımız ikonlardaki tek bir harfin arkasında bulunan doküman simgelerinden çok daha anlaşılır bir tasarım anlayışının ürünü.

Şimdi ise programların baş harfleri ikondaki dokümanlardan tamamen ayrılmış durumda ve bu da "gelenekleri ayakta tutarken sınırları biraz daha genişletmek" mesajını net olarak veriyor. Önceki doküman simgeleri ikonun üçte birini kapsarken yeni semboller programın baş harfi ile doküman sembolleri arasında kapladıkları alan bakımından farklı bir dengeyi yakalamış durumda.

Yeni başlık menüsü ile beraber yenilenen ikonlar, önümüzdeki aylarda mobil uygulamalar ve internette yüzünü göstermeye başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

LibreOffice gerçekten güçlü bir yazılım ama hala eksiklikleri var. Başta arayüz sorununun çözülmesi gerekiyor. Yan panele istenilen toolbar'ların da eklenebilmesi gerekiyor. Hatta iki yan panel olabilir. Sol panel toolbar'lar için kullanılabilir. Arayüzde örneğin bir şekle tıklandığında geçişler olmamalıdır. Draw'a image manipulation özelliklerinin tamamının eklenmesi gerekiyor. Draw, Fireworks MX'i örnek alabilir. Base geliştirilmelidir. Sunum için bir viewer oluşturulmalıdır. >>>

>>> Özellikle PDF conversions çok önemli bir konu. Single/Batch X to PDF - PDF to X işlemleri kolayca yapılabilmelidir. Yapılacak çok şey var ama bunlar en önemlileridir. Çok ilginçtir Draw'da import edilen bir resmin bir kısmını seçip silmek/kesmek/kopyalamak/boyutlandırmak için bir araç bulamadım. Bir layers paneli bile yok. Web sitesi oluşturabilmek için Dreamviwer ve Fireworks'teki bazı özellikler alınabilir. Yazılım çok geç açılıyor. Dediğim gibi LibreOffice'te yapılacak çok iş var...

Microsoft tüm simgelerini Fluent Tasarımı'na uygun bir biçime sokmaya çalışıyor gibi görünüyor. Videoda gözüktüğü gibi Windows uygulamalarının da simgeleri bu yeni Office ikon tarzıyla aynıydı.

Sen de yorum yaz