Yıllarca inandığımız, 10 astronomi yanılgısı!

İnsan oğlunun yıllar boyunca doğru sandığı ama gerçekle hiç ilgisi olmayan, 10 büyük yanılgı!

Yıllarca inandığımız, 10 astronomi yanılgısı!

Güneş sistemimizin dokuzuncu ve en küçük gezegeni olarak bilinen Plüton, 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından gezegen statüsünden çıkarıldı ve cüce gezegen kategorisine alındı. Bunda, 2005 yılında keşfedilen ve ilk başta 10. gezegen sayılan Eris'in katkısı büyük oldu. Plüton'dan daha büyük olan Eris'in keşfinin ardından, "gezegen" teriminin tanımını yeniden ele alan Uluslararası Astronomi Birliği, Plüton ve Eris'in bu tanıma uymadığına karar verdi.

Bu karara rağmen tam olarak ikna olmayan insanlar olayı; söz konusu kararın, çok hızlı ve az sayıda astronomun katılımıyla alındığı gerekçesiyle protesto etti.

İnsanoğlunun astronomi bilgisi günden güne gelişirken, basit gözleme dayalı bilgiler de zamanla değişime uğrayabiliyor. Teleskop gibi bilimsel araçlar kadar, matematiğin etkisiyle de astronomi anlayışımız ve bilgimiz gelişiyor.

Astronomi konusundaki anlayışımızı değiştiren bazı gelişmeler yüzyıllar öncesine dayanırken, bazıları Plüton'da olduğu gibi tazeliğini koruyor. Üstelik Plüton'un gezegen kategorisinden çıkarılması kararı ve bu kararın gördüğü tepki ilk kez yaşanmıyor.

Astronomi söz konusu olduğunda, insanoğlunun hataya düştüğü sayısız inanış söz konusu. Bunlar içinden en önemli 10 yanılgıyı araştırdık; bir araya getirdik.

İşte, astronominin ve bilim dünyasının terk ettiği, tarihin en büyük 10 astronomi yanılgısı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

pluton yeniden gezegen ilan edildi 2014 te

@09 Mar 2015 07:55 Edilmedi. Tartışmaları sürse de yok öyle bir şey.

Maymundan geldiğine inanan var mı

@09 Mar 2015 16:35 ben inanıyorum. zaten maymundan gelmesek ne ile gelecektik güvercin ile mi :D

@09 Mar 2015 16:35 senin gibilerden hala var mı?

Maymundan gelmeye inanılmaz. Işık hızının saniyede ortalama 300.000 km olduğuna inanan varmı gibi bir soru bu. Bilimde inanmak yada inanmamak diye bir şey olmaz.

@09 Mar 2015 23:32 Bilimi bu derece Sonsuz Yüce Yaratıcı'sından koparan ve O'nun adını anmaktan utanan bilimci-evrimcilerden utanıyoruz! Peki, adama sormazlar mı, Sonsuz Yüce Tanrı'ya, O'nun yarattığı ilmi kullanarak düşman olanlar; neden "şeytani kabala felsefesi"ni yalarlar. Neden tüm Roma, Eski Yunan, Hint, Sümer, Mısır ve Mu-Atlantis şeytani felsefesini ve tanrılarını" takdis edip baş tacı ederler? Neden modern bilimlerini ve kitaplarını, Eski Yunan tanrılarının altın(!) sözleriyle başlatırlar. Neden her keşfettikleri "şey"e, Yunan tanrılarının isimlerini vermekten usanmazlar. Neden Jüpiter, Mars, Venüs, Merkür, Uranüs, Uranyum, Herkül, Draco, Serpens, Ophiuchus, Scorpius, Orion vs. saymakla bitmez, Yer'de ve Gök'te keşfedilen en küçük şeylere; durmadan çok tanrıcı eski toplumların "dince kutsal saydıkları isimleri" vererek yaşatırlar? Diğer taraftan ağzından Allah kelimesi çıkan bilim insanları üzerinde engizisyon baskıları işletirler? Neden Yer ve Gök, bu Lusifer (İblis) kökenli tanrılarla utanmadan doldurulur? Neden bu çağa kadar taşınmış, çağdışı-akıldışı ve akla ziyan Hint tanrılarını takdis etmekten utanmazlar? Neden nükleer araştırma merkezinde(CERN'de) bir "Hindu tanrısı Şiva"nın heykeli var?

Yav 10 sene sonra yeniden toplanır o birlik, PARDON der, gezegenleri 11 e çıkarırlar... Bilim deki tüm ölçüler, görecelidir... Göreceli olmayan tek şey, Kelime-i Tevhid dır... Örneğin, tüm evren genişlemekte olduğu için, bu yüzden iki gezegen arası daima değişir, al sana görecelilik... Yarın bizim güneş sistemini başka galaksiye dahil etmeye kalkarlar....

@10 Mar 2015 22:25 Din=İnanmak, Bilim=Bilmek. Neyin kıyasını yapıyorsun yani? Bilmek mi bilmediğin şeye inanmak mı daha önemli yada daha doğru? İnanıyorsan inan kime ne fakat bilimi inanç ile çökertmeye çalışmak kendi ayağına sıkmak gibi bir şeydir. Bilimi istemiyorsan bir zahmet bilimsel tedavilerden filan faydalanma. Yediğin kaba tükürmüş olursun zira!!!

@10 Mar 2015 22:25 sen ne diyon ya şapşal :)

@11 Mar 2015 13:04 Bilim ile Dini, birbirinden ayıramazsın. Hayal dünyasında yaşarsın, inkar edersin ama ayıramazsın. Din, tüm soyut ve tüm somutu kapsar. İçinden herhangibir parçayı veya bilimi ayıramazsın. Ayrılıyorsa o din değil, inanıştır. Gerçek dinden, bilimi ayırdım diyen yalan söyler...

@15 Mar 2015 00:27 Sen masallara inanmaya devam et. Din ile Bilim ne aynıdır, nede birbirinin alternatifidir. "ayrılıyorsa o din değil inanıştır" demişsin nasıl bir kafa ile yazıyorsun anlayamadım. din, inanç değil mi? :) Biraz okuyun araştırın gençler. Gerçeklerden bu kadar korkmayın. Bilim doğru yolu göstermekte insanın en yakın dostu olacaktır, bırakın masalları bilime güvenin.

olaya ben el atıyorum tartışmaya gerek yok pluton için ülkemize vatandaşlık başvurusu yapacam

@11 Mar 2015 20:11 seni atıp onu alacaklarsa kabul...

Bir teorinin dogrulugunu veya yanlisligini delicesine savunmak aptalliktir. Su an canlilarin ortaya cikisi icin Darwin teorisi gecerli aciklamalardan biridir. Zamanında Dalton teorisi de atom modeli olarak en gecerli en teori oldugu gibi. Ancak bir seye körü körüne takilip kalinarak bilim gelismez. Aksi sekilde ancak Piltdown adami ve Nebraska adami gibi sahtecilikler bu sekilde kendine yer bulur.

@14 Mar 2015 11:47 O sahtecilikler sayesinde, o insanlar, seni bu yalana inandıranları, inandırdılar... O sahteciliklerle büyüdü darwin yalanı...

Birgün aynı şeyler tanrı ve dinler içinde söyleniyor olacak.

Bu konuda cem yılmaz güzel söylüyor. Sen Pluton olarak milyarlarca yıldır devran et, kalksın kahverengi takımlı bi fen bilgisi öğretmeni gelsin Pluton gezegen değildir desin.. :))

Yeminle bu ateistlerde zerre akıl yok.

@15 Mar 2015 13:13 bak sen şu konuşan şapşala :)

Tüm evren zaman ve mekan şartlarına bağlıdır... Evrende, zaman da mekan da değişkendir... Bugün doğru denen bilgilere yarın yalandı onlar denilir...

Kitaba göre 12 gezegen var ister inanın ister inanmayın 12. Gezegen kıyamete yakın zamanda görünmeye başlayacak

@20 Mar 2015 19:17 Hangi kitab, yehova şahitleri mi...

oralara giden yok gelen yok ABD ne derse millet ona inanıyor ne derece gerçek??????

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir