Asus Zenfone Selfie incelemesi Zenfone Selfie testte!

CHIP ONLINE Notu
71
 • Kullanım (%30)65
 • İnternet (%20)75
 • Multimedya (%20)76
 • Telefon Fonksiyonu (%10)85
 • Fiyat / Performans (%20)68
Satın Al
 • Değiştirilebilir batarya
 • Gorilla Glass 4
 • Çift SIM kart desteği
 • Uygun performans
 • Full HD ekran
 • Lazer odaklama
 • Çok kalın ve ağır
 • Pahalı
 • Düşük ışık performansı
 • Piyasada daha iyi selfie çeken modeller var
Özetle

Sonuç noktasına geldiğimizde, açıkçası "selfie" iddiasıyla gelen bir telefonun bizi bu anlamda daha fazla mutlu etmesini beklerdik. Bunu daha önce HTC Desire Eye ile yaşamıştık, fakat Zenfone Selfie ile beklediğimizi bulamadığımızı söyleyelim. Performans açısından değerlendirecek olursak, orta segment cepler arasında iyi bir yerde durduğunu görmek mümkün. Fiyat/performans olarak değerlendirirsek ise, piyasada çok daha iyi modelleri daha uygun fiyata almanın mümkün olduğu açık. Örneğin Casper VIA V9 ve Zenfone 2 performans anlamında iyi birer alternatifken, öte yandan selfie noktasında Desire Eye yıldızını parlatıyor. Elbette karar sizlere kalmış.

Asus Zenfone Selfie'nin fiyatı 1299 TL civarında.

Kimler Almalı

Zenfone 2 tasarımına sahip, ancak selfie konusunda 13 megapiksel ön kamerayla desteklenen bir cep telefonu satın almak isteyenler Zenfone Selfie'yi değerlendirebilirler.

Asus'un üst düzey selfie iddiasıyla gelen yeni modeli Zenfone Selfie testte!

Selfie, cep telefonlarına bir süredir yön veren bir akım. Yalnızca bu doğrultuda geliştirilen pek çok cep telefonu modeli gördük. Öte yandan amiral gemisi telefonların da selfie akımından son derece etkilendiği ortada. Bugün elimizdeki modelse, daha önce incelediğimiz HTC Desire Eye gibi, direkt olarak selfie'yi odak alan bir cep telefonu modeli.

Geçtiğimiz hafta yeni Zenfone ailesini tanıtan Asus'un "selfie" akımı için öne sürdüğü Zenfone Selfie modeli, performans açısından da orta – üst segment arasına konumlanan bir model. Tasarımıyla Zenfone 2'nin izlerini büyük ölçüde üzerinde taşıyan telefon, fiyatıyla ise hemen söyleyecek olursak biraz pahalı kalıyor. 1299 TL'lik fiyat etiketine sahip olan Zenfone Selfie, 4 GB RAM'li Zenfone 2'nin yanında daha pahalı kalmasıyla dezavantaj yaratıyor. Peki, telefon bize neler sunuyor? Şimdi daha yakından bakalım...

Büyük ve kalın

Söze ilk etapta tasarımla başlayalım. Hemen söyleyelim: Asus Zenfone Selfie, büyük ve kalın bir cep telefonu modeli. Son dönemde gittikçe incelen cep telefonu profillerinin aksine hareket eden Asus, sadece Zenfone Selfie'de değil, diğer yeni tanıttığı tüm Zenfone modellerinde kalın bir profili tercih ediyor. Her ne kadar arka kısmı ele oturacak kavisli bir yüzeye sahip olsa da, açıkçası firmanın bu kalınlıkta ısrar etmesinin sebebini anlayamıyoruz. Öte yandan telefon ağır da. 10.8 mm'lik bir kalınlığın sahibi olan Zenfone Selfie, tam 170 gram ağırlığında.

Zenfone Selfie, plastik bir kasaya sahip. Ön yüzünde de alt kısımda alışık olduğumuz Zen tasarım çizgisini koruyan telefonun farklı renk seçenekleriyle satışa sunulduğunu söyleyelim. Elimizdeki modeliyle beyaz renkli arka gövdeye sahip olan telefonun arka kapağı açılıyor. Bu iyi haber, öte yandan bataryanın değiştirilebilir olması da bir diğer iyi haber.

Telefonun kapağını açtığınızda burada çift SIM kart slotunu ve birinci SIM'in üzerine konumlanan microSD kart noktasını görebiliyorsunuz. 3000 mAh'lik bataryanın değiştirilebilir olduğunu da söylemiştik.

Telefonun arka yüzeyine baktığımızda birkaç değişiklik dışında Zenfone 2 ile benzer olduğunu görüyoruz. Flaş, kameranın sağ kenarına, Asus'un yeni modellerinde yer verdiği lazer odaklama ise sol tarafına yerleşiyor. Hemen altta ise ses butonlarını görüyoruz.

Güç butonu telefonun üst kısmında bulunuyor. Burada ayrıca kulaklık girişini de görmek mümkün. MicroUSB noktası ise telefonun altında yer alıyor.

Telefonun ön yüzüne baktığımızda ise alt kısımda kapasitif butonları görürken, yukarıda Zenfone Selfie'ye ismini veren devasa ön kamerayı görüyoruz.

Ekran ve arabirim

Zenfone Selfie'nin ekranı 5.5 inç boyutunda ve Full HD çözünürlükte. IPS bir panelden oluşan ekranın piksel yoğunluğu 403 ppi seviyesinde. Normal kullanımlarda göze hoş görünen ekran, güneş altında ise açıkçası çok iyi bir performans sergileyemiyor. Bu kullanımda parlaklığı üst seviyeye getirseniz de, ekranı görmek için farklı açılardan bakmanız gerekebiliyor. Bu arada ekranın Corning Gorilla Glass 4'le korunması güzel olmuş. Zira ekran büyük, bu nedenle zarar görmesi çok doğal. Bu korumayla Asus, darbelere karşı önlem almış.

Zenfone Selfie, Android 5.0.1 işletim sistemiyle çalışıyor, ancak elbette arabirimde diğer Asus modellerinde de alışık olduğumuz Zen arabirimini görüyoruz. Bu arabirimi daha önce kullananlar hiç yabancılık çekmeyecekler, ancak ilk defa kullanacak olanlar, arabirimin kendine özgü klasörleme sistemi nedeniyle uygulamalarını bulmak için çokça arama menüsünü kullanacaklar diye düşünüyoruz.

Arabirimin güzel özelliklerinden biri de ekran kapalıyken ekrana "S" çizdiğinizde Selfie kamerasının, "C" çizdiğinizde ise arka kameranın açılması. "e" çizdiğinizde ise e-posta ekranı açılıyor. Yine arabirimde tek modunun bulunması ve klavyenin swipe desteği göstermesi güzel özellikler.

Teknik kadro

Şimdi gelelim Zenfone Selfie'nin teknik detaylarına. Sahip olduğu işlemci itibariyle orta – üst segment çizgisine konumlanan Zenfone Selfie, önceki Zenfone modellerinin aksine Intel'le değil, Qualcomm işlemciyle geliyor. Snapdragon 615 işlemciyle çalışan Zenfone Selfie, 8 çekirdekli işlemcileriyle 1.50 ve 1.10 GHz hızlarında çalışan Cortex-A53 yongalarını kalbinde taşıyor. Yine Adreno 405 grafik birimini kullanan telefon, elimizdeki modeliyle 3 GB RAM ve 32 GB'lık dahili hafızaya sahip. Telefonun ayrıca 2 GB RAM ve 16 GB kapasiteli farklı modeli de bulunuyor.

Zenfone Selfie'nin microSD kart desteği gösterdiğini söylemiştik. Bununla birlikte 64 GB daha hafıza genişlemesi yapmak mümkün oluyor.

3000 mAh bir bataryanın sahibi olan telefon, geniş bataryasıyla günlük kullanımları karşılıyor ve tam günü çıkartabiliyor. Fakat yoğun kullanım altında yaptığımız testlerde 4 saat 59 dakikalık bir sonuç alan telefon, az sonra paylaşacağımız tablolarda da göreceğiniz gibi pek çok rakibin gerisinde kalıyor.

Wi-Fi 802.11ac desteği gösteren telefon, NFC, 4G, Bluetooth 4.0 ve A-GPS gibi kablosuz bağlantıların da sahibi.

Performans

Zenfone Selfie'nin performans çizgisine baktığımızda, ortalama bir performans gösterdiğini görüyoruz. AnTuTu testinde aldığı 36562 puanla Turkcell T60 ve Huawei P8 Lite'ı geride bırakan telefon, MediaTek'li Casper VIA V9'un ise gerisinde kalıyor.

Bir diğer testimiz olan CPU Prime Benchmark'ta yine Huawei P8 Lite'la Casper VIA V9 arasında kalan Zenfone Selfie, yeni nesil orta segment cepler arasında işlemci performansıyla iyi iş çıkartan modeller arasında bulunuyor.

Peki, telefonun grafik işlemcisi 400 MHz'lik Adreno 405 nasıl çalışıyor. 3D Mark sonucuna göre Ice Storm'da 8737, Ice Storm Extreme'de 5276 ve Ice Storm Unlimited'ta 7691 puan toplayan Zenfone Selfie, bu skorla Turkcell T60 ve HTC Desire 820'nin gerisinde kalıyor. Zenfone Selfie'yle aynı işlemci ve grafik işlemciyi kullanan T60'ın buradaki artısı HD ekranı oluyor. Ancak bu grafik işlemci oyunlar için yeterli. Biz incelememiz sırasında telefonla rahatlıkla Mortal Kombat X oynadık.

Geekbench 3 skoruna baktığımızda tek çekirdekte 598, çoklu çekirdek kullanımında ise 2446 skor alan Zenfone Selfie, bu skorlarla yine P8 Lite ve VIA V9'un gerisinde, Vodafone Smart 6 ve T60'ın ise bir adım önünde yer alıyor.

Son olarak Geekbench 3 pil testi sonucunu gösterelim. Yoğun kullanımda 4 saat 59 dakikalık sonuç alan telefon, bu sonucuyla daha önce incelediğimiz orta segment telefon modelleri arasında dokuzuncu sıraya yerleşiyor. Bu da Zenfone Selfie'yi gün içinde sürekli kullanacaksanız bir mobil şarj cihazına ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor. Fakat normal kullanımlarda günü çıkartmanız mümkün.

Kameralar

Şimdi de Zenfone Selfie'nin kameralarına gelelim. İlk olarak söze elbette ön kameradan başlamak gerekiyor. Telefonun önünde çift LED flaşlı ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip bir lens yer alıyor. 13 megapiksel çözünürlüğünde olan ön kamera, bu anlamda daha önce incelediğimiz HTC Desire Eye'ın rakibi konumuna yerleşiyor.

88 derecelik görüş açısına sahip ön kamera, Selfie Panorama özelliği ile geniş selfie'ler için ideal olabiliyor. Ancak kaliteden söz edecek olursak, açıkçası bu anlamda çok memnun kalmadığımızı söylememiz gerekiyor. Otomatik ve yüz güzelleştirme modunda yaptığımız çekimlerde soluk renkler ve grenlerle karşılaşmak mümkün. Bu da telefonu, yine 13 MP'lik ön kameralı Desire Eye karşısında zayıf kılıyor.

Yine ön kamera için yüz güzelleştirme modunu da sunan telefon, bu modu kişiselleştirebilmenize de imkan tanıyor. Ayrıca yine ön kamera için manuel, HDR, gece, düşük ışık, yavaş çekim gibi arka kamera için sunulan modları da bulabileceğinizi söyleyelim.

Peki, arka kamerada neler var? Burada da diğer yeni telefon ailesinde yer verdiği Laser odaklamayı sunan Asus, bu lazer odaklama sistemiyle hızlı odaklanma iddiasında. Telefon hızlı odaklanıyor, ancak farklı modellerle kıyaslandığında büyük fark yarattığını görmek zor.

Arka kamera da ön kamera gibi 13 megapiksel. Burada da çift tonlu LED flaş bulunuyor ve f/2.0 diyafram aralığı sunuluyor. Güzel fotoğraflar çekebilen arka kamera, en iyi performansı uygun ışık koşulları altında gösteriyor. Işık koşulları düştükçe performans kaybı da artıyor. Bunu zaten çektiğimiz fotoğraflar da görmek mümkün.

Özellikle telefonun 3 megapiksellik düşük ışık modunda, tamamen karanlık bir ortamda yakın plandan nesneyi başarılı bir şekilde çekemediğine şahit olduğumuzu da söyleyelim.

Asus Zenfone Selfie Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus Zenfone Selfie
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 71
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
İşletim Sistemi Android 5.0.2
İşlemci Qualcomm Snapdragon 615
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Adreno 405
Grafik İşlemci Hızı 400 MHz
Bellek (RAM) 3 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 64 GB
Ön Kamera 13 MP
Arka Kamera 13 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Boyutlar 77 × 156 × 10.8 mm
Ağırlık 170 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Asus Zenfone Selfie'ye alternatif olarak HTC Desire Eye'ı rahatlıkla gösterebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

iyi gommüşsünüz telefonu.:)

Asusn karsit firmasi gibi yorumlamisiniz bence gayet iyi

Bence bu video gayet yanıltıcı htc met eden arkadaş 155 gr telefonu hafif 170 gr asusu ağır diye hitap ediyor. Peki htc 2400mAh ken asusun 3000mAh olduğunu unutuyor. Ayrıca asus pahalı diyor peki htc asustan çokmu ucuz. Komik olmayın bu özelliklerle fiyat performans harika. Ayrıca ince telefonlar elden kayarak kırılmaları da cabası ek olarak kalın denen asus met edilen htc den sadece 2 mm daha kalın. Lütfen editör genç arkadaşlar daha objektif bakın. 1300 TL ve 1530 TL arasında fark olur.

Çok pahalı, yani feci pahalı özelliklerine göre Sony Xperia C5 Ultra incelemesi yapacak mısınız?

2 gün önce aldım her yönden çok iyi hiç sıkıntı yaşamadım kamerasıda sizin çekimleriniz kadar kötü değil on numara çekimler yapıyorum bu kadar gömmmenize gerek yoktu

@27 Ekim 2015 01:24 yalnız kulaklığı yok ayrı mi satılıyor

bende almayı düşünüyorum arkadaşlar kullanan arkadaşların yorum yapması benim için muhteşem olur şimdiden çok teşekkür ederim

Arkadaş adamlar selfie ağırlıklı model üretmiş performans isteyen zaten zenfone 2 alır ve en önemlisi cihaz selfie özelliğiyle cikmiş ya ısrarla sonuna kadar videoyu izledim her telefon gündüz tatmin edici resim çekiyor adam bir tane akşam kendini çekip koyar ya tek merak ettiğim konu buydu flaşlı ve flaşsız akşam yada gün batimi çekimi ama adam gün ışığından başka bi çekim yapmamış zenfone selfie testteymiş yesinler yaptığın testi...

Teknolojisini etik incelenmiş.İşletim sis.srn.var.Üretici yzları+İşletim sistem yzları+A.M.Ür ünü yzları+Szn eklenti yzlnız+Bir kaç oyun- nadir mc yükleniyor,Hepsi ana belleğe üşüşüyor =RAM dolup taşdı,Akıllı telefon bayılmaya başlıyor.Oyunları sil yine bayılma,Trc yzl sil.Bu se fer de RAM de boşluğu fark eden üreticiler,yeni yazılım ekliyor.Güncellerken bayılıyor.Aylm etkisileştirme ile yer açıyorsunuz.Zabıta işbortacı kovalamacası,İştahınız kaçıyor,perhiz başlıyor.Yenisi ile başa dönülüyor.

Brnde almak istiyorum ama karar veremedim samsung j7 mi asus zenfone selfie mi sizçe hangisi

Alan pişman olmaz ben memnunum

Radyosu yok yazmışsınız ama radyosu var. Telefonun özelliklerini başka siteden inceledim. Telefonda herşey var. Benim için en önemli özellikler arasında, pili değiştirilebilir olması, radyosu olması ve kaliteli kamera çekimidir. Ön kamerası 16-20 mp olsa süper olurdu hani. Tek olumsuzluk olarak 156 mm ile gerçekten kocaman bir telefon olması. (Bu telefondaki özelliklere sahip daha ucuz ama ram 1,5 GB; ekran kalitesi daha düşük ve ön kamera 5mp olan Samsung Galaxj J7 var. Şu an piyasada 850 TL)

Öncelikle telefonu neden bu kadar kötülediğinizi anlamış değilim belkide haklısınızdır kameraya önem verilerek çıkarılmış bir telefonun zenfone 2 de olduğu gibi digital görüntü sabitleyici ve optik görüntü sabitleyici özelliği yok bu yüzdende kalitesiz bi görüntü veriyor olabilir asus zenfone 2 düşük ışıkda gayet iyi bu telefon neden böyle anlamadım

benimde telefonum şuan elime geçti muhteşem bir şey bu herkese tavsi ederim....

Aynı ekrana sahip Zenfone 2 için gün ışığı kullanımında sıkıntı yaratmıyor diyip, Zenfone Selfie için güneş ışığı altında çok iyi bir performans sergilemiyor, parlaklığı son seviyeye getirsenizde farklı açılardan bakmanız gerekebiliyor demeniz biraz manidar geldi :D

bence iyi bir telefona benziyor ama siz iyi gömmüşsünüz

Abi böyle bir şey olamaz şu inceleme yapacak insanları düzgün seçin lütfen . İsminiz markanız olabilir fakat sen burada halka tanıtım yapıyorsan biraz daha samimi ezber cümlelerden uzak halktan yakın cümleler kurabilirsen daha sevimli ve izlenebilir bir hal alır. Kasıntı kasıntı kendini yıpratmış arkadaş.

Telefonu bugün aldım performans ve şarj açısından yeterli kasma gibi bi sıkıntısı hiç yok kameraları çok iyi bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi telefon bence alan ve kullananı pişman etmez :)

fiyatına göre iyi telefon fazla oyun oynayan ve yoğun kullanan bataryadan memnun kalmayabilir.Normal kullanıma fazlasıyla yetiyor.Zaten incelemede de belirtilmiş.Tabi incelemelerde kıyaslama yapılan telefon htc olmuş.Aradaki fiyat farkıda dikkate alınmalı.Birde Htc telefonları herzaman pahalı ve az fiyat indirimi yapılıyor.Asus bu telefona şimdiki fiyatıyla giriş yapsa daha çok satardı.Tek hatası bu oldu.

Merhaba Arkadaşlar Vatanbilgisayardan 999.01 tl ye alı verdim. 1000 lira değil bile yani :D Oyun oynayan biri değilim ayda yılda bir sıkıntıdan yükleyecem onuda bir iki kez oynayıp aynı gün içerisinde silen biriyim. İşimi görüyor. Biraz kalın ama milletin abarttığı kadar değil. Fotoğraflarıda idare eder yani ayarlarınızı yapıp kişiselleştirdikten sonra seri şekilde kullanabiliyorsunuz. Zaten Facebooktaki sitesinde öğretici videoları var fotoğrafla ilgili. Çok para vermeyin tele alın derim...

İncelemeye göre anlaşıldı 1500 lira verip htc desire eye alalım bu incelemeden çok kıyaslama olmuş.

Zenfone için 71 puan veriyorsunuz ancak Teknosa Preo P2'ye 85 puan veriyorsunuz ? Ya hesap bilmiyorsunuz yada sopa yememişsiniz.

Vatandan 999 tl ye aldim 3 4 gun once ekran dokunmatigi kamerasi herseyi gayet super bu fiyata alinacak en guzel telefon uzun suredir kullanan arkadaslarim var, hepsi de gayet son derece memnunlar . kamerasi mukemmel telefonu cok kullanan biri olarak sarj sabahtan aksama kadar gidiyor ne kasma var nede isinma mukemmel bi cihaz tavsiye ediyorum

Radyosu felanda var telefon buyuk evet ama abartilacak kalinlikta degil ve agir da degil tasarimi ozellikleri herseyiyle mukemmel

Htc desire eye yada asus zenfone selfie almak istiyorum ama herkes farklı birşey söylüyor lütfen yardımcı olur musunuz sizce hangisini almalıyım kamera şarj ve hız açısından değerlendirir misiniz birde htc nin suya dayanıklılığı var tabi sizce ne yapmalıyım ?

@03 Şubat 2016 22:23 selfie kullanan biri olarak gayet memnunum fotograf sarj acisindan felan htc hakkinda bi bilgim yok ama selfie baya iyi bir telefon

Abi 71 Puanı görünce 3310 sandım bir daha baktım başlığa

arkadaslar bu telefonu aldım cıft hat kullanıyorum ama bı telefondan gorusme yaparken dıger hattım kapalı gorunuyor herhangı bır bıldırım alamıyorum yardımcı olurmusunuz?

Telefonda tek beyin var bu sebeple a hattiyla gorusme yaparken b hatti pasif oluyor orta segmentde genelde boylediir

Ben çok araştırarak aldım bu telefonu harika kelimesi az kalır iyiki aldım hemde 999 tl ye aldım :)) kamerası, sarjı, hızı herşeyi harika birçok uygulama indirmeme rağmen. böyle beklemiyodum inşallah hep böyle devam eder

Bekleme modunda şarj uzun gidiyor ama oyun oynamaya dayanmıyor ısınması da var. Marshmellow bekliyoruz düzelmesi için...

Asus neden ucuz? Pahalı olsa bizim millet hemen atlardı zaten de ondan.:) Değerli okuyucular. Ben Satış elamanı veya bir akıllı telefon modelini şişirme görevlisi falan değilim. Telefon ısınıyormuş, şarjı gitmiyormuş tamamı hikaye. O kadar bakındım ettim sonra Asusun bilgisayar alanında ki performansına güvenerek almaya karar verdim. On numara bir telefon. Bir UÇAK mühendisi olarak iddia ediyorum ki bu fiyata şu şartlar altında bundan daha kaliteli bir model yok. Sırf

En radyo var,pusula yok

Sen de yorum yaz