Sony DCR-SR32E incelemesi CCD yongalı bir kamera

Sabit diskli kamera sınıfında giren DCR-SR32E'yi sizler için zorlu bir teste tâbi tuttuk...

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
68
  • Dokunmatik ekran
  • Az miktarda boğuklaşma
  • İyi otomatik odaklama
  • Temiz stereo ayrımı
  • Ekran 4:3 formatında
  • Fotoğraflar VGA kalitesinde
  • Güvenli olmayan resim dengeleyici
Dış görünüm olarak büyük kardeşi SR290'a çok benzese de DCR-SR32E de CMOS değil CCD çipi var ki bu da 800.000 pikselin üzerine çıkamıyor. Sony SR32'nin dış kasası da yanlara doğru yuvarlatılmış. Bu yüzden kamerayı tutarken sanki sağlam bir şekilde elinizde durmuyormuş hissi veriyor. Şükür ki ağır olan SR290'dan daha hafif, tabi bunun sebebi eksik olan resim dengeleyiciden kaynaklanıyor. İlgi çekici özelliklerden birisi ise 40X optik zum ama bu özelliği bir tripod yardımıyla kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 2000X dijital zum paparazzileri bile tatmin edecek nitelikte değil zira bloklardan daha fazlası görünmüyor. Kullanışlı olarak sayabileceğimiz özellikler arasında dokunmatik ekranın fonksiyonlarını var. "Nokta-Odaklama" ile parmak ucunuzla ekrandaki bir suratı işaretlemeniz yeterli; çoktan S32 odaklama işlemine başlıyor. Aynı şekilde "Nokta-Ölçümü" de objektifi ayarlıyor. 4:3 oranındaki ekran aydınlık bir çevrede ne yazı ki fazla yansıtma yapıyor. Çektiğiniz tüm fotoğrafları genel bir bakış açısıyla görmeniz için cihaz bunları çekim tarihine göre sıralıyor. Sahneleri kendi zevkine göre bir araya getirmek isteyenler ise bir - sadece bir - liste oluşturabilirler. Bunun dışında sahneler ayrılabilir veya kısmen silinebiliyor. Videoları DVD'ye yazmak isteyenler ise USB ile bunları PC'ye aktarabilir ve ürünün yanında verilen yazılımı kullanabilir. DVD-Kaydedici ile yazım işlemini gerçekleştirmek isterseniz video aktarma işini ancak ekstradan temin edebileceğiniz Kombi-Kablo VMC-15FS ve Y/C sinyali ile taşıma şartları altında yapmanızı tavsiye ederiz. Bir FBAS kablosu kutu içeriğine dahil edilmiş ama bununla kalite kayıplarını göz önünde bulundurmalısınız. Görüntü ve ses İç mekan çekimlerinde Sony biraz karanlık bir hava veriyor, renkler de biraz mat gözüküyor. Kamera sallantılarını cihaz çok az bir bulanma ile belli ediyor. Yeterli ışıklandırma da resim boğukluğu sınır değerlerde kalıyor. Otomatik odaklanma ise son derece iyi işliyor. Küçük Sony en iyi değerleri ses kalitesinde elde etti: ses yoğunluğu son derece dengeli ve stereo kanallar çok iyi ayırt edilebiliyor.
Sony DCR-SR32E Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sony DCR-SR32E
Ürün Türü Video Kameralar
CHIP Online Notu 68
Üretici Sony
Teknik Detaylar
Video formatı/Veri taşıyıcısı MPEG2/30 GB HDD
Fotoğraf format/Veri taşıyıcısı JPEG/Memory Stick Duo
CCD büyüklüğü/Piksel ortalaması 1,6 inç/800.000
Fotoğraf çözünürlüğü 640 x 480 piksel
Resim dengeleyici Elektronik
Flaş/Lamba Hayır/Hayır
Cihazda içerik düzenleme Evet
Fiyat 1.072,03 YTL + KDV

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

küçük ergonomik olması,kullanımı kolay olması,ele rahatlıkla gelmesi ve parmaklarla kolay ayarlanabilmesi çok güzel.yani kamerayı tutarken sağlam br şekilde elde durmamasına katılmıyorum.ama dvd kaydı dvd görüntüsü gibi net değil maalesef:(fotoğraf kaliteside iyi değil(enazından bu fiyata ise megapikseli olması gerekirdi).ama menüsü kullanılır ve türkçe olduğu için değer.

Arkadaşlar ben harddiskli, ışıklı (gece çekim yapabilen) bir kamera almayı düşünüyorum. ne önerirsiniz?

Biraz pahalı almak isteyenlerebiraz sabredin derim...

fiyatı sunduğu özellikleri haketmiyor

ben kullanıyorum ve fotoğraf hariç çok memnunum

DCR-SR200 40GB Handycam® Camcorder
Get the best of both worlds with the DCR-SR200 Handycam® camcorder. It records video directly to the built-in hard disk drive and lets you take 4.0 megapixel photos.
Ben bu cihazı kullanıyorum. Süper. Almak isteyenlere tavsiye ederim.

Sony DCR-SR32E, grubundaki diger kameralarla kıyaslansa iyi olurdu. yani 100 - 150 ytl daha fazka verip eksi leri artı ya cevirmek mümkün olabilirmiydi diye düşünüyorum.
Bu fiyatlara daha iyi özelliklere sahip verilen parayı hakeden marka ve modeller neler?

ben sr32e aldım zoom olarak süper gece aydınlatması gece çekimi çok güzel yanlız bi sorunu mu var bilemiyorum video çekerken yanlara yukarı aşağıya hareket ettiğinizde göruntude çizgi oluyor göruntu dengeleyicisimi bozuk acaba ? yoksa normalmi_? tşkler

2006 yılının kasımayında ilk çıktığı zaman aldım.diğer modellere göre o zaman 2.5 kat pahalıydı.ben aldığımda fiyatı 2,650 ytl idi.ama bence yeni modelleride inceledim sr32e nin yanında yine hangisini alırsınız diye sorsalar yine sr32e derim.gayet memnunum.kameranın da bir kullanma şekli, adabı vardır.zoom lama yapacaksanız profesyonel kamera alacaksınız.

ben makinayı alalı bir sene oluyor.ilk başlarda makinam problemsiz çalışırken şimdilerde kendi kendine reset atıyor ve lcd ekranı açıldığında ekranda çizgiler oluşuyor .bir kaç açma kapama yaptıktan sonra ekran normale dönüyor.bunun dışında gayet iyi bir makina şu anki teknolojiye uygun, görüntüleri net ve fazla yere ihtiyaç duymadan depolayabilirsiniz.40 x optik zoom güzel.garantisi dolmadan servise göndereceğim.

bende geçen sene aldım 30 gb olması alma sebeplerimden biriydi birde sony'e her zaman güvenirim :)
Konsere gittiğimde kapalı bir mekana güzel çekim yapıyor ses kaliteside gayet iyi biraz daha net olsa ne güzel olurdu ama tatmin ediyor gayet... tavsiye ederim

arkadaşlar usb girişini bulamadım yardımcı olurmusunz

Arkadaşlar serdar kardese katılıyorum kesinlie odaklama sorunu olan bir model puslu çekerim diyen alsın ama bana kalırsa almayın servis birşeyi yok deyip gönderiyor ilk serviste mercek dendi değiştiler olmadı ikinci serviste anakart dediler olmadı ya işi bilmiyorlar yada bizim cihaz üzerinden sony firmasından malzeme alıyorlar sony firmasına güvenip mal aldık ama servisleri şahıslar çalıştırıyor güven vermiyorlar.

Oğuz

arkadaşlar televizyona bağlama kablosunu kaybettım yakınlarda sony best buy media markt gibi yerler var orada var mıdır yardımcı olur musunuz

Sen de yorum yaz