TCL 20 SE İnceleme

TCL'in Türkiye'de yerli üretime başlayarak ürettiği ilk telefon TCL 20 SE'yi tüm detaylarıyla inceledik.

CHIP Online Notu 85
  • NXTVISION ekran
  • İyi tasarım
  • İdeal performans
  • 2 güne varan pil ömrü
  • Android 11 işletim sistemi
  • Ücretsiz ekran koruma garantisi
  • Ekran çözünürlüğü

Teknoloji noktasında ülkemiz için son dönemde sevindirici gelişmelere şahit oluyoruz. Ünlü teknoloji devleri, birbiri ardına ülkemizde fabrikalarını açıyorlar ve yerli üretime başlıyorlar. Dünyanın sayılı tüketici elektroniği şirketlerinden biri olan TCL, biliyorsunuz ki son dönemde ülkemizde fazlasıyla aktif bir oyuncu haline gelmişti. Şirketin arka arkaya yeni modelleri Türkiye'de satışa çıkarttığını görmüş ve bunlardan pek çoğunu da inceleme şansı bulmuştuk. Şirket, artık işleri bir adım daha öteye götürdü ve TCL, Arçelik ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle beraber, TCL markalı akıllı telefonlarının üretimine Türkiye'de net olarak başladı. Bunun ilk örneği de şu an elimizde. TCL 20 SE, bugünkü konuğumuz.

TCL 20 SE'ye geçeceğiz, ancak TCL'in Türkiye'deki üretiminden ve açtığı tesisten biraz bahsetmek gerekiyor, zira bu konu oldukça önemli.

TCL, Çerkezköy'de kurulan tesiste üretime başlamış durumda. Türkiye'ye yatırım yapılması hem ülkemize katma değer sağlayacak olması, hem diğer şirketlerin de ülkemize yatırım yapmalarına ön ayak olacak olması, hem de ülkemizde istihdam olanağı sağlayacak olmasıyla, bu konu gerçekten de çok ama çok önemli. Şu an 100 kişilik bir istihdam sağlanmış ve fabrikada böylece çalışmalar başlamış durumda. Toplamda yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon olurken, elbette şirketin planları bu sayıları yukarı çekmek yönünde. 2022 yılında bu tesiste üretim kapasitesinin tam 1 milyon telefona çıkması gibi bir plan söz konusu ki, bu kuşkusuz istihdam rakamına da pozitif yansıyacak bir adım olacaktır.

Evet, şu an elimizdeki TCL 20 SE'nin de bu tesisten çıkmış ilk TCL akıllı telefon olma gibi bir özelliği var. Kutunun üzerinde siz de görüyorsunuz zaten, Türk Bayrağı ve "Gururluyuz, yerli üretime başlıyoruz!" yazısı yer alıyor. Bu vesile ile TCL'e de tekrar hayırlı olsun dileklerimizi iletelim ve şimdi TCL'in ilk yerli üretimi olan 20 SE modeline geçelim.

TCL 20 SE Hakkında İlk Bilmeniz Gerekenler

TCL 20 SE Hakkında İlk Bilmeniz Gerekenler

Evet, TCL 20 SE ile ilgili ilk dikkatimizi çeken yanlarıyla incelemeye başlayalım. Öncelikle bu telefonun, büyük ekranıyla göz doldurduğunu söyleyebiliriz. Böylece satın alacağı telefonda büyükçe bir ekran arayanlar, net olarak bu telefonu alışveriş listesinde listenin en tepesine yazabilirler. Zira TCL 20 SE'nin ekranı tam 6.82 inç büyüklüğünde -ki bu da son dönemde karşılaştığımız en büyük ekranlı telefonlardan biri olmasını sağlıyor.

Bir diğer önemli detay, telefonun arkasında 4 tane kameranın bulunması oluyor. Bu da çoklu kamera kurulumları arayanların ilgisini çekecek bir başka özellik. Kameralara birazdan daha detaylı olarak bakacağız.

Öte yandan sizleri sonuç bölümüne kadar bekletmemek için fiyatı da bu noktada söyleyelim. TCL 20 SE, artık uygun fiyatlı diyebileceğimiz giriş – orta segmente oturan bir model oluyor. TCL Türkiye'nin tavsiye edilen fiyatı 2799 TL olurken, yine de biraz internette araştırırsanız, bu telefonu 2699 TL civarına da bulabiliyorsunuz. Bunu da söyledikten sonra artık incelemeyi biraz daha derinleştirebiliriz.

TCL 20 SE Tasarımı Nasıl?

TCL 20 SE Tasarımı Nasıl?

Evet, TCL 20 SE tasarımıyla güzel görünen bir model. Evet, arka yüzeyi plastik bir malzemeden oluşsa da, güzel bir hissiyat verdiğini söylemek lazım. Malzeme kalitesini beğendik. Arka yüzeyde kamera bloğunun konumlandırıldığı yerde bir renk kontrastı yapılması da güzel bir detay olmuş. Böylece telefonun tasarım yönü güçlenmiş.

Arka yüzeyde dikkat çeken bir diğer detay da parmak izi sensörü oluyor. Bu telefonda arka tarafa konumlandırılan parmak izi sensörü, hızlı çalışıyor, kolay tanılama yapabiliyor. Ayrıca telefonda ön kamera yoluyla yüz tanıma sisteminin bulunduğunu da söyleyelim.

Telefonun çevresine baktığımızda, sağ kenarda ses ve güç butonlarının olduğunu, sol tarafta da sesli asistana hızlı erişim için ek bir tuş daha bulunduğunu görüyoruz. Bu kenarda ayrıca microSD kart slotu ile SIM kart çekmecesi de yer alıyor. microSD kart ile telefonun hafızasını artırabiliyorsunuz. Ayrıca TCL 20 SE, çift SIM kart desteğine de sahip.

Alt kenara geldiğimizde burada USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz. TCL 20 SE, tek hoparlörlü bir telefon değil, ahize hoparlörünü de kullanarak stereo ses sağlıyor. Ha, yatay kullanımda ses dengesinin biraz alt hoparlörlere kaydığını hissedebiliyorsunuz, ancak yine de sesin çift yönden gelmesi, segmentine göre oldukça iyi haber.

Telefonun üst kenarında 3.5 mm kulaklık girişi de yer alıyor. Kutu içeriğinde bir kulaklık bulunmuyor, ancak kulaklık girişinin olmasıyla kendi kulaklığınızı kullanabiliyorsunuz. Öte yandan telefonu korumak için silikon kılıfı kutu içeriğinde bulabildiğinizi de söyleyelim.

TCL 20 SE Ekran Özellikleri Neler?

TCL 20 SE Ekran Özellikleri Neler?

Şimdi gelelim ekrana. TCL cihazlarda sıra ekrana geldiğinde, karşımızda ne göreceğimizi artık çok iyi biliyoruz. NXTVISION teknolojisi, gerçekten de çok güzel görüntü sağlıyor arkadaşlar. Daha önce TCL telefon ve tabletlerinde de gördüğümüz NXTVISION ekran teknolojisi, 20 SE modelinde de yerli yerinde duruyor ve gerçekten de işini çok güzel şekilde yerine getiriyor.

Telefonun ekranı, dediğimiz gibi 6.82 inç büyüklüğünde. Ekran – gövde oranı da bir hayli yüksek seviyede tutulmuş; ince ekran kenarları ile yüzde 90 ekran – gövde oranının sağlandığı telefonda, 20.5:9 görüntü en – boy oranı sağlanıyor. Yani bunun anlamı, bu telefon tam bir film izleme, dizi seyretme, multimedya uygulamalarını kullanma ve oyun oynamaya uygun diyebiliriz. Tam burada da konu NXTVISION özelliğine geliyor zaten.

NXTVISION sayesinde telefonun ekranında görüntülediğiniz bir görüntü, SDR olsa bir HDR'a yükseltilebiliyor. Telefonun ayarlarından NXTVISION bölümüne girdiğinizde, buradan "görüntünün kontrastını, netliğini ve koyu ayrıntıları otomatik olarak geliştir" anahtarını açtığınızda, ekrandaki görüntüler, gerçek zamanlı olarak iyileştiriliyor. Burada ayrıca video ve oyun geliştirmesini de açabilir, böylece sık oyun oynayan biriyseniz, oyun görüntülerini de yüksek dinamik aralık kalitesine çıkartabilirsiniz.

Yine renk modu ve sıcaklığını istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz ekranda, okuma modu, göz yormayan mod gibi bir telefonda artık muhakkak aranması gereken ekran özellikleri de yer alıyor.

Doğruya doğru, bir noktaya da parmak basmak gerekli: Ekranın çözünürlüğü rakip modellere kıyasla düşük gibi gelebilir. Zira TCL 20 SE'nin ekranı 720x1640 piksel seviyesinde. Fakat rakiplerde olmayan NXTVISION özelliği, bu çözünürlük farkını iyi kotarıyor, telefonun özellik kağıdına bakmazsanız da eksikliğini hiç fark etmeyeceğinizi de net olarak söyleyebiliriz.

Bu arada ekran paneli olarak da IPS LCD tercih edilmiş ki bu panel de görüş açıları ve kontrast seviyesiyle de gayet dengeli bir paneldir.

Ekrana ilişkin bir diğer önemli noktayı da atlamayalım: TCL Türkiye, 20 SE için 3 aylık ekran koruma paketini de telefonu satın alanlara ücretsiz şekilde veriyor. Yani olur da telefonun ekranını bu süre içinde kırarsanız, o zaman sizden herhangi bir ücret talep edilmeden, TCL Türkiye tamamen ücretsiz şekilde ekranı yeniliyor.

TCL 20 SE Özellikleri Neler?

TCL 20 SE Özellikleri Neler?

Peki, TCL 20 SE'nin özellikleri neler? Telefonda Snapdragon 460 işlemci kullanılmış. Bu işlemci, bu telefonun sınıfı için yeterli performans üretmesini sağlıyor. 8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemciye, 4 GB kapasitesinde RAM ve 64 GB kapasitesinde hafıza eşlik ederken, grafik tarafında da işlemciye bağlı olarak Adreno 610 GPU'yu görüyoruz.

Günlük kullanımlar için gayet ideal performans üreten telefonda, Android 11 işletim sistemi üzerine kurulu olan TCL'in kendi arayüzü yer alıyor. Kurulum esnasında özelleştirme seçeneklerini de soran bu arayüz ile menü yapısını çekmeceli ya da düz bir şekilde tercih edebiliyor, alttaki navigasyon tuşlarını sağ ve sol el kullanım tercihinize göre belirleyebiliyorsunuz.

Sosyal medya dolaşımlarını ve internet gezinimlerini yapabileceğiniz, YouTube ve Netflix gibi video platformlarını ve popüler uygulamaları kullanabileceğiz, yine gündemdeki oyunları da rahatlıkla oynayabileceğiniz bir performans sağlayan TCL 20 SE, NFC özelliğini bulundurması ve FM radyo içermesiyle de pek çok bu sınıf rakibinden ayrılıyor.

Özellikle oyun tarafını merak edenlere, telefonu kullandığımız süre içinde hem PUBG Mech Arena gibi oyunları akıcı bir şekilde oynayabildiğimizi de söyleyelim.

Telefonun batarya kapasitesi de 5000 mAh. Böylece normal kullanımlarda 2 güne kadar kullanım sağlayabiliyorsunuz. Daha ılımlı kullanımlarda bu süreyi artırmanız da mümkün pek tabii. Kutu içeriğinde de 10W'lık şarj adaptörünün yer aldığını söyleyelim.

TCL 20 SE Kamera Yetenekleri

TCL 20 SE Kamera Yetenekleri

Başta da söylediğimiz gibi TCL 20 SE'nin arka yüzünde 4 farklı kamera bulunuyor. Buradaki ana kameramız 16 MP değerinde, f/1.8 diyafram açıklığına sahip olurken, telefonda ultra geniş açılı kamera, makro kamera ve derinlik sensörü de yer alıyor. Ultra geniş açılı kamera, 5 MP lensten oluşurken diyafram değeri, f/2.2 şeklinde. Makro kamera ve derinlik sensörü de 2 MP olarak görev alıyor.

Kamera arayüzü bu kameraların kullanımını zenginleştirmek adına çeşitli seçeneklere sahip. Arayüzden hızlıca portre moduna geçebiliyor, profesyonel çekim modunu açarak ayar yapabiliyor veya otomatik modda bırakarak fotoğraf ayarını, yapay zekanın otomatik sahne tanıma özelliğine emanet edebiliyorsunuz. AI sahne algılama özelliğini de Ayarlar menüsünden açıp kapatabileceğinizi de yeri gelmişken söyleyelim. Yapay zekayı mümkün mertebe kullanmanızı tavsiye ederiz, zira sahnenin ve çevre koşullarının durumuna göre en uygun modda çekim yapabiliyor. Eğer nispeten düşük ışıklı bir ortamdaysanız, sahneyi parlatabiliyor veya bitki ya da yemek modunda çekim yapabiliyor.

TCL 20 SE ile yaptığımız fotoğraf çekimlerinde telefonun sınıfı için güzel fotoğraflar çektiğini gördük. Sosyal medya paylaşımları için yeterli. Özellikle gündüz yapılan çekimlerde daha iyi sonuçlar üreten telefonda, ön kamera da 8 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu arada telefonla hem ön kamera hem arka kamera ile Full HD video kaydı yapılabildiğini de söyleyelim.

TCL 20 SE ile çekilen fotoğrafları hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Evet, sonuç olarak baktığımızda, TCL 20 SE, çıkış noktasını Türkiye'de üretilen bir model olmasıyla yaparken, multimedya tüketimi açısından büyük ekranlı bir telefon arayanlara hitap eden, ideal performans sağlayabilen ve uzun pil ömrü ile dikkat çeken bir seçenek oluyor. Özellikle NXTVISION ekran teknolojisi ile fark yaratan telefonu, söylediğimiz gibi piyasada 2699 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli TCL 20 SE
Ürün Markası TCL
CHIP Online Notu
85
İşletim SistemiAndroid 11
İşlemciQualcomm Snapdragon 460
Çekirdek (CPU)8
İşlemci Hızı1.8 - 1.6 GHz
Ekran TeknolojisiIPS LCD
Ekran Boyutu6.82 inç
Ekran Çözünürlüğü720 x 1640 px
Grafik İşlemciAdreno 610
Bellek (RAM)4 GB
Dahili Depolama64 GB
Arttırılabilir Depolama256 GB
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera16 MP
Arka Kamera (2)5 MP
Arka Kamera (3)2 MP
Arka Kamera (4)2 MP
Çift HatVar
Wi-FiVar
NFCVar
GPSVar
LTE (4G)Var
HDMI (MHL)Yok
BluetoothVar
FM RadyoVar
Batarya Kapasitesi5000 mAh
Parmak İzi SensörüVar
Yüz TanımaVar
Boyutlar77 x 172 x 9.1 mm
Ağırlık206 gr.