Nokia Lumia 520

CHIP Online

Nokia'nın Lumia ailesinde giriş seviyesi kullanıcılara sunulan Lumia 520, iyi bir seçenek.

Nokia Lumia 520
Ercan Uğurlu - CHIP Test Merkezi

Henüz akıllı telefona terfi etmemiş kullanıcılar için iyi bir seçenek olarak sunulan Nokia Lumia 520, giriş seviyesinde yer alan bir cep telefonu. Nokia Lumia serisinden aşina olduğumuz üzere birbirinden farklı canlı renklerde satışa sunulan Nokia Lumia 520 de elbette yine Windows Phone 8 işletim sistemiyle donatılmış. Neredeyse birebir diğer Nokia Lumia'larla aynı tasarlanmış olan Lumia 520, en büyük farkı elbette bulunduğu segmente bağlı olarak teknik detaylarında gösteriyor.

Bizim yakından inceleme fırsatı bulduğumuz siyah renkli modelinin yanı sıra sarı, mavi, kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle de satışa sunulan Nokia Lumia 520, giriş seviyesi kullanıcılara hitap ediyor. Lumia ailesinden aşina olduğumuz gibi oldukça şık bir görünüme sahip olan Lumia 520, önünde yekpare bir ekran ve arka kısmında ise plastik bir malzeme bulunduruyor. İyi bir tutuş hissi yaratan telefon, yine diğer çoğu Lumia'dan da alışık olduğumuz gibi çevresinde herhangi bir arabirim bulundurmuyor. (Şarj bağlantısı hariç.) Bir tek ekranın sağ yanında ses seviyesi kontrol tuşları, güç düğmesi ve deklanşör bulunuyor. Ancak deklanşörü beğenmediğimizi söyleyelim. Diğer tuşlara göre yapısı oldukça sert. Ayrıca cihazın tasarımı ne kadar hoş olsa da elinizde bir süre tuttuğunuzda tüm gövdesinin parmak iziyle dolduğunu söylememiz gerek. O nedenle cihazın –özellikle ekranını- sık sık temizlemek isteyebilirsiniz. Çevresinde herhangi bir arabirim bulundurmayan Lumia 520'nin çıkartılabilir bir pili bulunuyor. Böylece cihazın kapağını açabiliyor ve pilini değiştirebiliyorsunuz. MicroSD kart ile SIM kart arabirimlerini de kapağın altında bulmanız mümkün.

Windows Phone 8 işletim sistemiyle beraber gelen Lumia 520, böylece daha önce akıllı telefon tecrübesi yaşamayan kullanıcılara iyi bir fırsat tanıyor. Oldukça basit ve rahat bir kullanım sunan Lumia 520'ye daha önce akıllı telefon kullanmamış olsanız bile hemen adapte olmanız mümkün.  HERE harita ve navigasyon uygulaması ve bunun yanı sıra ücretsiz müzik servisi de sunan Lumia 520, böylece akıllı telefona terfi eden kullanıcılara iyi bir seçenek olmayı başarıyor. Bunun yanında daha pek çok uygulaması bulunuyor cihazın. Üzerinde 4.0 inç büyüklüğünde bir ekranı bulunan Lumia 520'nin IPS panelli ekranını hassasiyetiyle beğenimizi kazandığını da söyleyelim. Genellikle giriş seviyesi telefonlarda karşımıza çıkan 800x480 piksel çözünürlüğünde bir ekranı bulunan Lumia 520'nin Windows Phone 8 işletim sistemli arayüzünde çözünürlükle ilgili sorun yaşamıyorsunuz. Qualcomm Snapdragon S4 1.0 GHz işlemcisi bulunan Lumia 520'nin, çift çekirdekli işlemcisi ile iyi bir performans gösterdiğini de söyleyelim. 8 GB dahili hafızası bulunan telefonun hafızasını microSD kart ile birlikte 64 GB'a kadar arttırabiliyorsunuz. 14 saati aşkın bir konuşma süresine sahip olan Lumia 520, 9 saatten fazla aralıksız olarak 3G açıkken görüşme imkanı sunmasıyla da uzun telefon görüşmeleri için ideal. Bekleme süresi de 360 saat olarak lanse edilen cihazın ön panelinde yine pek çok giriş seviyesinde olduğu gibi bir ön kamera bulunmuyor. Ana kamerası ile 5 megapiksel boyutunda bir sensör sunan Lumia 520, otomatik odaklama ve 4x dijital zoom özelliklerine sahip. 28 mm'lik odak uzaklığı ve f/2.4 diyafram açıklığı ile fotoğraf ihtiyacınızı karşılayacak olan Lumia 520, gece çekimleri için üzerinde bir flaş bulundurmuyor. Fotoğrafların yanı sıra HD video kaydı da yapabileceğiniz Lumia 520'ye 599 TL'lik bir fiyat biçilmiş olduğunu da söyleyelim.

Sonuç ve Alternatif
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • çok berbat ses ve kilit tuşları çok çabuk bozuluyor ve bataryası zayıf fakat hız ve performansı iyi

  Ziyaretçi (Mobil)
  30 Eyl 2014 17:25

 • Allah aşkına ne tur telefon hiç bir özelliği yok çoook pişmanm aldığıma ne özelliği var ne bşyi nalet olsun böyle telefona flaş yok on kamera yok adam akıllı bşy yok sadece alo diyor

  Ziyaretçi (Mobil)
  16 Ağu 2014 17:56

 • Allah aşkına ne tur telefon hiç bir özelliği yok çoook pişmanm aldığıma ne özelliği var ne bşyi nalet olsun böyle telefona flaş yok on kamera yok adam akıllı bşy yok sadece alo diyor

  Ziyaretçi (Mobil)
  16 Ağu 2014 17:56

 • Lumıa 520 şimdi evrim geçirdi bu tanıttığı sistem özellikleri ile şimdikinin alası yok windows 8.1 yani chan güncellemesi ile sayılamıcak derece özellik geldi expoler ise mac'de kullanılan safari gibi tarayıcılar geçti ayrıca şuda var depolama özellikleri başlangıç ekranında klasörleme arka plan değiştirme akıllı wifi bildirim ekranı daha sayılamıcak derece özellik 300 apps store'ler similasyon oyunlar gibi daha gdr 2 güncellmesi testing aşamasında arkadaşlar lumıa alırsanız her hangi birini ileri dönük yani teknolejiye ayak uydurcak bir telefon almış olursunuz çünkü microsoft durmadan yenilekler yapıyor eğer tabi kullanmayı bilirseniz bilmeyenler buralara yorumlar atıyor ağlara bağlanamıyorum diyenler bir i5 deki wifi adepter özelliği yani uzak çekim wifi si bile var bakın tekrar diyorum kullanmayı bilir detaylarını araştırırsanız telefondaki özellikleri saymakla bitiremezsiniz..

  Ziyaretçi
  11 Ağu 2014 22:23

 • hiç tavsiye etmıyom bende var sağlam ama uygulama mağazası berbat bişe alıcaksanız google playstrore olan telefon aln

  Ziyaretçi
  05 Ağu 2014 12:59

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR

Dijital Hayat İpuçları