Nokia Lumia 520

CHIP Online

Nokia'nın Lumia ailesinde giriş seviyesi kullanıcılara sunulan Lumia 520, iyi bir seçenek.

Nokia Lumia 520
Ercan Uğurlu - CHIP Test Merkezi

Henüz akıllı telefona terfi etmemiş kullanıcılar için iyi bir seçenek olarak sunulan Nokia Lumia 520, giriş seviyesinde yer alan bir cep telefonu. Nokia Lumia serisinden aşina olduğumuz üzere birbirinden farklı canlı renklerde satışa sunulan Nokia Lumia 520 de elbette yine Windows Phone 8 işletim sistemiyle donatılmış. Neredeyse birebir diğer Nokia Lumia'larla aynı tasarlanmış olan Lumia 520, en büyük farkı elbette bulunduğu segmente bağlı olarak teknik detaylarında gösteriyor.

Bizim yakından inceleme fırsatı bulduğumuz siyah renkli modelinin yanı sıra sarı, mavi, kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle de satışa sunulan Nokia Lumia 520, giriş seviyesi kullanıcılara hitap ediyor. Lumia ailesinden aşina olduğumuz gibi oldukça şık bir görünüme sahip olan Lumia 520, önünde yekpare bir ekran ve arka kısmında ise plastik bir malzeme bulunduruyor. İyi bir tutuş hissi yaratan telefon, yine diğer çoğu Lumia'dan da alışık olduğumuz gibi çevresinde herhangi bir arabirim bulundurmuyor. (Şarj bağlantısı hariç.) Bir tek ekranın sağ yanında ses seviyesi kontrol tuşları, güç düğmesi ve deklanşör bulunuyor. Ancak deklanşörü beğenmediğimizi söyleyelim. Diğer tuşlara göre yapısı oldukça sert. Ayrıca cihazın tasarımı ne kadar hoş olsa da elinizde bir süre tuttuğunuzda tüm gövdesinin parmak iziyle dolduğunu söylememiz gerek. O nedenle cihazın –özellikle ekranını- sık sık temizlemek isteyebilirsiniz. Çevresinde herhangi bir arabirim bulundurmayan Lumia 520'nin çıkartılabilir bir pili bulunuyor. Böylece cihazın kapağını açabiliyor ve pilini değiştirebiliyorsunuz. MicroSD kart ile SIM kart arabirimlerini de kapağın altında bulmanız mümkün.

Windows Phone 8 işletim sistemiyle beraber gelen Lumia 520, böylece daha önce akıllı telefon tecrübesi yaşamayan kullanıcılara iyi bir fırsat tanıyor. Oldukça basit ve rahat bir kullanım sunan Lumia 520'ye daha önce akıllı telefon kullanmamış olsanız bile hemen adapte olmanız mümkün.  HERE harita ve navigasyon uygulaması ve bunun yanı sıra ücretsiz müzik servisi de sunan Lumia 520, böylece akıllı telefona terfi eden kullanıcılara iyi bir seçenek olmayı başarıyor. Bunun yanında daha pek çok uygulaması bulunuyor cihazın. Üzerinde 4.0 inç büyüklüğünde bir ekranı bulunan Lumia 520'nin IPS panelli ekranını hassasiyetiyle beğenimizi kazandığını da söyleyelim. Genellikle giriş seviyesi telefonlarda karşımıza çıkan 800x480 piksel çözünürlüğünde bir ekranı bulunan Lumia 520'nin Windows Phone 8 işletim sistemli arayüzünde çözünürlükle ilgili sorun yaşamıyorsunuz. Qualcomm Snapdragon S4 1.0 GHz işlemcisi bulunan Lumia 520'nin, çift çekirdekli işlemcisi ile iyi bir performans gösterdiğini de söyleyelim. 8 GB dahili hafızası bulunan telefonun hafızasını microSD kart ile birlikte 64 GB'a kadar arttırabiliyorsunuz. 14 saati aşkın bir konuşma süresine sahip olan Lumia 520, 9 saatten fazla aralıksız olarak 3G açıkken görüşme imkanı sunmasıyla da uzun telefon görüşmeleri için ideal. Bekleme süresi de 360 saat olarak lanse edilen cihazın ön panelinde yine pek çok giriş seviyesinde olduğu gibi bir ön kamera bulunmuyor. Ana kamerası ile 5 megapiksel boyutunda bir sensör sunan Lumia 520, otomatik odaklama ve 4x dijital zoom özelliklerine sahip. 28 mm'lik odak uzaklığı ve f/2.4 diyafram açıklığı ile fotoğraf ihtiyacınızı karşılayacak olan Lumia 520, gece çekimleri için üzerinde bir flaş bulundurmuyor. Fotoğrafların yanı sıra HD video kaydı da yapabileceğiniz Lumia 520'ye 599 TL'lik bir fiyat biçilmiş olduğunu da söyleyelim.

Sonuç ve Alternatif
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Abi telefon düştü.Birşey olmadı ama kapağın köşesi yamuldu.Napim? Ha bide 3 kolonlu başlangıç ekranı gelir mi? cevabınızı bekliyom ha bide loş ışıkta iyi çekmiyor bilginize

  Ziyaretçi
  14 Nis 2014 17:03

 • Merhaba Nokia lumia 520 kullanıyorum.ama çektiğim her fotoğraftan ikişer. Bazen de üçer tane çıkarıyor.birini sildiğimde hepsi siliniyo.bunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Ziyaretçi (Mobil)
  11 Nis 2014 19:22

 • Dünyanın en berbat telefonu 2 ayda milyon kez hata verdi. Mesaj göndermediği oldu. Uygulamalardan sürekli atıyor ve ayrıca şunu itiraf etmek gerekir mağazası çok berbat Windows bence sadece bilgisayar alanında uğraşsın. Android olmazsa olmuyor. Kesinlikle ALMAYIN derim. 100 Tl koyun Discovery alın

  Ziyaretçi (Mobil)
  06 Nis 2014 22:45

 • Lumia 525 kullanıyorum. Tek farkları ram olduğu için buraya yorum yapma hakkını tanıdım kendime. Gayet güzel telefon, her şeyiyle. Önemli 2 sorunu var sadece. Windows Phone mağazası resmen kullanıcılara teslim edilmiş. Doğru düzgün uygulama bulmak zor. Google Play gibi olsa veya ek olarak Google Play olsa çok güzel olurdu. Son olarak diğer sorunu ise şarjı su gibi akıp gidiyor. Günde 2 kez şarja takmak zorunda kalıyorum en az. Başka sorunu yok. Birde alacak olanlara, özelliklede önceliği fiyat olanlar için tavsiye, biraz daha fiyatların düşmesini bekleyin ve üst modellerden almaya çalışın. Emin olun ki lumianın ilk adımı olan bu telefonu satın aldığınızda, diğer lumialara imrenerek bakıyorsunuz her yeni modelde..

  Ziyaretçi (Mobil)
  03 Nis 2014 20:52

 • arkadaşlar devamlı ekranı açık tutmak istıyorum ne yapabiirim.5 dak. 3 dak ayarlamak istemiyorum.lutfen yazarmısınız.

  Ziyaretçi
  25 Mar 2014 19:36

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR