Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Ekranın kalitesi nasıl anlaşılır?

dizüstü bilgisayar notebook laptop rehberi
Görüş açısı, aydınlatma ve parlaklık değerleri birkaç ince nokta sayesinde kolayca değerlendirilebilir. Dikkat etmeniz gereken noktaları açıklıyoruz.

Parlak mı mat mı?


Dizüstü bilgisayarların ekranları yansımaları önleyen bir tabaka ile kaplıdır. Son zamanlarda öne çıkan 'parlak ekran' (glare panel) tanımı, bir miktar yansıma yapsa da, renkleri daha canlı göstermeyi vadeden ekranlar için kullanılıyor. Resim ve videoları izlerken bir avantaj teşkil eden bu ekranlar, yoğun ışık altında yansımaya sebep olarak kullanıcıyı rahatsız edebiliyor. Bu nedenle parlak ekranlı dizüstüler, dış ortamda kullanım için çok elverişli sayılmazlar. Gün ışığında ekrandakilerin okunabilmesi için, ekranın metrekare başına 200 kandela (200 cd/m2) ışık şiddetine sahip olması gerekir.

Ekran kalitesini test edin

1) Görüş Açısı:
Ekrana kenardan bakın. Renklerin bozulmaya başladığı açıya dikkat edin. Bu açı ne kadar büyükse, görüş açısı o kadar iyidir. Dikey görüş açısı testi için ise, ekranda beyaz bir sayfa açıkken, ekranı hareket ettirin. Beyaz renk, küçük bir konum değişikliğinde bile griye dönüşüyorsa, o ekranın mobil çalışma için uygun olmadığını söyleyebilirsiniz. Bir otobüste veya trende seyahat ederken ekranın hareket etmesini önleyemezsiniz. Bu da renklerin gözünüze sürekli bozuk yansıması anlamına gelecektir.


2) Parlaklık:
Masaüstü arka plan resmini kapatın ve arka planı düz beyaz renk olarak ayarlayın. Parlaklığı en son değere kadar açın. Beyaz renk gözlerinizi kamaştıracak kadar parlaksa, o ekran dış ortamda kullanım için uygundur.


3) Aydınlık: Parlaklığı orta seviyeye getirin ve arka planı siyah renge ayarlayın. Ekranın alt kısmına dikkat edin. Arkadan ışıklandırmanın etkisiyle üst bölgelere göre biraz daha açık olacaktır. Ancak bu bölgede siyah yerine açık gri ile karşılaşıyorsanız, film ve oyunlarda bu ekran sizi rahatsız edebilir.
DEVAMI:Klavye ve Fare: Önemli Ayrıntılar
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Konu çok güzel açıklanmış yalnız yazının tarihi Ekim 2007 okuyan arkadaşların bu tarihi dikkate almaları önemli. Ayrıca yazı günümüze göre güncellenirse çok iyi olur :)

  Ziyaretçi
  16 Oca 2013 19:04

 • ASUS X54HR CORE İ3-2330M 2.2GHZ-4GB DDR3-500GB-15.6"-DVDRW-1GB AMD 7470M-CAM-BT-W7BAS Sizce Böyle Bir Bilgisayar İyimi Cvplarınızı Bekliyorum

  Ziyaretçi
  23 May 2012 13:00

 • ben çooooooooooook sevdim

  Ziyaretçi
  05 Nis 2012 15:21

 • YA BİLGİSAYARIN RENGİ SOLDU ONU GERİ GETİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ???

  Ziyaretçi
  12 Şub 2011 17:19

 • ya biliyorum konuyla pek alakası yok ama bir şey sormak istiyorum.laptopa usb den format atmaya çalıştım fakat bios dan usb yi ilk sıraya koysamda görmüyo.sorun sadece benim notebookta mı yoksa genel olarakmı dell marka blgsyrda böyle.bilginiz varsa bekliyorum.aynı usb ayarını toshibaya yaptım direkt gördü.marka dell inspron 1525 laptop.teşekkürler

  Ziyaretçi
  26 Oca 2011 00:19

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar