Bilgisayardaki Müzik Seti: Winamp

MP3 ya da müzik CD'lerini dinlemek için kullanabileceğiniz Winamp hakkında bilinmesi gerekenler.

Şarkı Listesi (Playlist)

ŞARKI LİSTESİ (PLAYLIST)

Winamp'ın sunduğu faydalı özelliklerinden birisi de "playlist", yani şarkı listesidir. Bu özellik, adından da anlaşılabileceği gibi kendi şarkı listenizi oluşturmanızı sağlar. Liste, bilgisayarınızın kapasitesine bağlı olarak sayısız parçayı içerebilir.

Winamp'ın ana penceresi üzerinde yer alan "Playlist" düğmesine tıklayarak, şarkı listesinin görüntüleneceği pencereyi açabilirsiniz. Eğer daha önce Winamp ile farklı bir listeyi çaldıysanız, açılışta bu liste ile karşılaşırsınız. Listeyi silmek için, "Playlist" penceresindeki "REM" düğmesine basın ve açılan menüden de "REM ALL" düğmesine tıklayın. Sadece tek bir şarkıyı listeden çıkartmak isteyenler ise, "REM" düğmesine çift tıklayarak amaçlarına ulaşabilirler.

Listeye şarkı eklemenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, dosyayı sürükleyerek pencere içerisine getirmek ve buraya bırakmaktır. İkinci yol ise, "Playlist" penceresindeki "ADD" düğmesine çift tıklamaktır. Düğmeye çift tıkladığınızda, karşınıza küçük bir diyalog penceresi gelir. Bu pencereyi kullanarak listeye eklemek istediğiniz dosyaları bulabilir ve işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dilediğiniz tüm parçaları listeye eklediyseniz, artık şarkıları çalmak için de hazırsınız demektir. Yapmanız gereken sadece "Play" düğmesine tıklamak ve müziğin tadını çıkartmak. Winamp, tüm şarkıları listedeki sıraya göre çalmaya başlayacaktır.

Winamp ile çok sayıda farklı liste oluşturtmanız da mümkün. İlk listenizi kaybetmek istemiyorsanız, tek yapmanız gereken bu listeyi kaydetmektir. Bu sayede farklı türdeki şarkıları bir araya getirmeni de mümkün olabilir.

Listeyi kaydetmek için "Playlist" penceresinin sağ alt bölümünde yer alan "LIST OPTS" düğmesine basın. Açılan menüden "Save List" düğmesine tıklayın ve listenin nereye kaydedileceğini belirtin. "Kaydet" düğmesine bastığınızda, işlem tamamlanacaktır ve listeniz, ".m3un uzantısı ile belirttiğiniz konuma kaydedilecektir. Artık bu simgeye tıklayarak listenizi tekrar tekrar açabilirsiniz. Listeden bir parçayı sildiğinizde, orijinal dosyanın da silineceğini düşünmeyin.

Winamp'ın şarkı listesinden kaldırılan bir parça, aslında olduğu yerde kalır. Yaptığınız işlem ise, sadece parçayı listeden çıkartmakla sınırlıdır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

slm ben bu kursu çok faydalı buldum bilgisayarda bilmedigim çok şey varmış bunu anlamama yardımcı oldunuz çok sagolun ama bide eleştirim var çok ayrıntı var ve aynı konu bi kaç kere işlenmiş kursu okumakta zorlanıyorum
emegi geçen herkese teşekkürler.........

winamp ın üstüne tanımıyorum müzik çalma konusunda .. windows media player 11 de şu sıraya koyma olayı yok mesela .. winamp ta tek q tuşuyla hallediyorsunuz olayı ..

artı her şey çok kolay.

winamp çok güzel ve kullanışlı arayüze sahip bi mediaplayer

winap listeme yeni şarkıları internetten indirmek istiyorum.ama yapamadım.yardımcı olurmusunuz arkadaşlar?

only winamp listen ur music :-)))

Arkadaşlar winamp tv çalıştırmıyor ne yapabilirim. fikretdag@mynet.com

En sevdiğim, en çok kullandığım program. :)

winamp'a altarnetif olarak aımp player'i tavsiye ederim benim son günlerde kullandığım multimedia aracı

Bence Winamp Artık Eski Winamp Değil. Pc yi çok kasıyor. Bende artık winamp yerine aimp kullanıyorum. cok daha hızlı.

winamp 3 gibisi yok be şimşek gibi :D

bilgisayarima nasil koyabilirim winamp sarki dinlemek icin

nasıl acılıor yaaaaaaaa......

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir