bilişim

En çok virüslü ülke Türkiye

Niye teknolojik yönden en kötü durumlar hep Türkiye'dedir.

Microsoft tarafından ilk kez Türkçe yayınlanan Güvenlik İstihbarat Raporu ’nun sekizinci sürümü (SIRv8) sonuçlarına göre dünyada bilgisayarlara en çok virüs bulaşan ülke Türkiye. Bilgisayar güvenliği sağlama açısından yapılan değerlendirmeye göre geçen yılın ikinci yarısında Türkiye’de her bin bilgisayardan 20’sine virüs bulaştı. Dünya genelinde 26 ülkeden 500 milyonu aşkın sayıda bilgisayardan derlenen ve web ortamında milyarlarca sayfayı, 300 milyonu aşkın hotmail adresi ‘ni kapsayan verilerle hazırlanan raporda, Türkiye binde 20 (yüzde 0,20) oranı ile değerlendirmeye katılan 26 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi Brezilya ve İspanya izliyor. Microsoft Güvenlik İstihbarat …
 
 
 Microsoft tarafından ilk kez Türkçe yayınlanan Güvenlik İstihbarat Raporu ’nun sekizinci sürümü (SIRv8) sonuçlarına göre dünyada bilgisayarlara en çok virüs bulaşan ülke Türkiye. Bilgisayar güvenliği sağlama açısından yapılan değerlendirmeye göre geçen yılın ikinci yarısında Türkiye’de her bin bilgisayardan 20’sine virüs bulaştı. Dünya genelinde 26 ülkeden 500 milyonu aşkın sayıda bilgisayardan derlenen ve web ortamında milyarlarca sayfayı, 300 milyonu aşkın hotmail adresi ‘ni kapsayan verilerle hazırlanan raporda, Türkiye binde 20 (yüzde 0,20) oranı ile değerlendirmeye katılan 26 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi Brezilya ve İspanya izliyor. Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’na göre Türkiye zararlı kodların bilgisayarlara bulaşma oranında başı çekmekle birlikte olumlu gelişmeler de yaşıyor. Örneğin, geçen yılın ilk yarısında 1 milyon 161 bin bilgisayar zararlı kodlardan temizlenirken, ikinci yarıda bu oran yüzde 26,2 oranında gerileyerek temizlenen bilgisayar sayısı 857 bine düştü. Bu nedenle Türkiye zararlı koddan temizlenen bilgisayar sayısında azalma açısından da ilk sırada yer alıyor.
Güvenli bir bilgisayar ortamı sunmayı hedefleyen Microsoft, Güvenlik İstihbaratı Raporu her altı ayda bir düzenli olarak yayınlanmaktadır. Araştırmanın ortaya koyduğu çarpıcı neticeye göre virüs bulaşma olasılığı açısından Microsoft’ un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, Windows Xp’ ye oranla iki kat daha güvenli olarak ortaya çıktı. Microsoft yetkilileri, virüslere karşı önlem, zararlı yazılımlara, e-posta şifresi çalınmalarına karşı daha fazla bilinçlenme çağrısı yaparken, sürekli güncellemenin de çok önemli bir tedbir olduğuna dikkat çekiyorlar. Microsoft’un kötü amaçlı ve sahte güvenlik yazılımlarına karşı geliştirdiği güvenlik ürünleri 2009’un ilk yarısında dünya çapında 5.3 milyon bilgisayarı temizlerken, yılın ikinci yarısında bu sayı artarak 7.8 milyona yükseldi.Win32/fakeXPA isimli sahte güvenlik yazılımı Microsoft’un dünyada saptadığı en yaygın tehditlerden biri olurken, Microsoft tüketicileri sahte güvenlik yazılımlarına karşı bilinçlendirmek için tüketici odaklı üç yeni video hazırlayarak internet adresine yükledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

linux kullanın virüs derdiniz kalmasın.

Heryerde korsan yazılım satılıyo.insanlar bilinçsiz.polis bile korsan yazılım kullanıyo.virüs sayısının artmasına şaşırmamak lazım.sokak kenarlarında "cd lazım mı abi? müzik,film,oyun.." diye ticaret yapanlara birilerinin dur demesi gerekiyor.

Heryerde korsan yazılım satılıyo.insanlar bilinçsiz.polis bile korsan yazılım kullanıyo.virüs sayısının artmasına şaşırmamak lazım.sokak kenarlarında "cd lazım mı abi? müzik,film,oyun.." diye ticaret yapanlara birilerinin dur demesi gerekiyor.

1000 de 20 % 2 eder % 0,2 değil :)

1000 de 20 % 2 eder % 0,2 değil :)

100 olsa dediğin doğruda 1000 diyo senin matematiğe bakış açın nedir anlamadım :D

Sen de yorum yaz

Turhost