CapanQGLU

Siteleri Nasıl Engellerim ?

Çocuklarımın Gezmesini İstemediğim Siteleri Nasıl Engellerim..!

İşyerinde veya bir aile toplantısında bu soruya maruz kalmadan bir aybile geçirmiyorum sanırım. Şüphe yok ki bu, bir açıklama ve çözümgaranti eden ciddi bir soru.

Bugünün çocukları, bizden çok dahafazla bilgisayar ustası, o yüzden Internet Explorer ayarlarıylaoynamayı içeren tek bir çözüm tavsiye etmem.

Aşağıdakiler farklı seviyede güvenlik sağlayan öneriler.

1) Internet Explorer ayarlarını değiştirin

Çoğu durumda Internet Explorer’da tıkladığınız ve kaydettiğiniz değişikleri geri almak, çocuklarınıza bir Google araması uzaklığındadır, ama ilk savunma hattı bu olabilir.

Microsoft Windows ve Internet Explorer 5.5 veya üstü kullanan bir bilgisayara sahip olduğunuzu varsayıyorum.

1.        Internet Explorer’ı açın

2.        Ayarlar’ı tıklayın

3.        Internet Seçenekleri’ni tıklayın

4.        İçerik sekmesini tıklayın

5.        İçerik Danışmanı bölümünde Etkinleştir’i tıklayın.

Şimdi İçerik Danışmanı’ndasınız. Buradan ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Derecelendirmeler sekmesi: Dil, çıplaklık, seks ve şiddet için derecelendirmeyi ayarlayın.

Onaylanansiteler sekmesi: Sitenin derecelendirmesinden bağımsız olarakçocuklarınızın her zaman görmesini istediğiniz veya asla görmeleriniistemediğiniz siteleri adlandırın.

Genel sekmesi:Derecelendirilmemiş sitelere çocuklarınızın erişmesine izin verin veyavermeyin. Parola oluştur – büyük çocuklarda kullanmak için bu çokiyidir. Bir şifre koyarsınız, sonra eğer çocuğunuz görmek istediği birsayfaya giderse, ama bu yasaklı bir siteyse, şifreyi girerek siteyeizin verebilirsiniz. Siteye her zaman izin vermek ya da bir defalığınaizin vermek seçeneklerine sahip olursunuz. Derecelendirme sistemine gözatın veya değiştirin.

2) Router’ınızın varsayılan ayarlarını değiştirin

Tamam,bu biraz ileri teknoloji ve zor gibi gelebilir, ama kulağa geldiğindendaha kolay, ve bunu yaptıktan sonra arkadaşlarınızaböbürlenebilirsiniz. Eğer evinizde yüksek hızda internet bağlantısıvarsa, büyük ihtimalle bir router vardır (Netgear, Linksys, Beklin,vs). CD’yi ve yüklediğinizde yazdığınız bilgileri bulun. InternetExplorer’a bir IP adresi girip, kullanıcı adı ve şifreyi de girdiktensonra, bir arayüz karşınıza gelir. ”Engellenen Siteler” linkinetıklayın ve çocuğunuzun erişimine kapatmak istediğiniz siteleri girin.Lütfen şunu bilin ki, siteleri bu şekilde engellemek evdeki herkesinerişimini kapatır. Router’ınızın marka ve modeline bağlı olarak, evdekibelli bir bilgisayarın erişimine kapatma seçeneği olabilir.

3) Yazılım yükleyin

Çocuklarınızınette sörf yaparken güvende tutmak için özel olarak tasarlanmış ticariyazılımlar mevcuttur. Eğer engellemek istediğiniz siteleribiliyorsanız, 2. seçenek sizin için mükemmeldir, ama genellikle çok geçolana kadar sitelerin adreslerini bilmezsiniz. Ek olarak, zaman değiştive web siteleri ebeveynlerin endişelenmesini gerektiren tek şey değil.Sosyal web sitelerinin patlamasıyla (MySpace, Facebook, vs), kontroletmek isteyebileceğiniz başka şeyler de var, anında haberleşme gibi.Aşağıda söz konusu sitelere erişimi kısıtlamak için özel olaraktasarlanmış yazılımlardan bazılarının isimleri var.

NetNanny

CyberSitter

Cyberpatrol

Ps. Yukarıdaki çözümler eşinizi spor sitelerinden veya online alışverişten uzak tutmak için de uygulanabilir!

Mehmet KÖ

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

çoooookk tşk ederim 1. maddeyi uyguladım ve şimdi işe yarıyor herkz. tavsiye ederim.

tşkler siteyi kapatınız icin

1. Maddeyi uygulamaya çalıştım fakat içerik danışmanı diye birşey göremedim bana yardımcı olursanız sevinirim.mümkünse hemen lütfen

İçerik danışmani yok ben nasıl yapıçam yardım edin lutfen

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler