Artı eksi işareti nasıl yapılır? (±) Klavyede artı eksi işareti nedir?

Artı eksi işareti nasıl yapılır? (±) Klavyede artı eksi yapmanın kısa yolu var mı? Artı eksi işareti nedir, ne anlama gelir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Artı eksi işareti nasıl yapılır? (±)

Artı eksi işareti nasıl yapılır? sorusu zaman zaman merak konusu oluyor. Peki, artı eksi işareti (±) klavyede nasıl yapılıyor? Bu işaretin anlamı ve klavyede yapılışı ile ilgili detaylar şu şekilde:

Artı Eksi İşareti Nedir? ±

İş hayatının vazgeçilmez elektronik aletleri arasında yer alan bilgisayar klavyesi üzerinde çeşitli simge ve işaretleri oluşturmak için tuş bulunur. Artı eksi işareti matematiksel bir semboldür ve işaretin alt kısmında eksi üst kısmında ise artı bulunur.

± şeklinde görünen işaret yapılan işlemler sonucu matematiksel bir değer olan toleransı ifade eder ve yaklaşık bir sonuç bulunduğunda işaretin sağındaki rakam kadar artı ve eksi oynamalar olabileceğini belirtir. Yani işlem sonucu ortaya çıkan standart sapma veya standart hata payı bu işaret ile temsil edilir.

Matematik, tıp, mühendislik, kimya, botanik gibi bilim dallarında kullanılan işaret satrançta da avantaj belirtmek için kullanılır. İstatistik alanında ise bir birimin sayısal değerinin toleransı ve hata marjını belirlerken hata payını önlemek için belirsizliği korumak amacıyla artı eksi işareti tercih edilir.

Artı Eksi İşareti Nasıl Yapılır? ±

Bilgisayar ortamında işareti yapmak oldukça basittir ve hemen hemen tüm klavyelerde bu işaretin kısayolu bulunur. Bu simgeyi yapmak için boşluk tuşunun sağ tarafında bulunan 'Alt Gr' veya boşluk tuşunun solunda bulunan 'Alt' tuşuna basılı tutulur ve numpad alanından 241 rakamlarına tıklayarak işaret oluşturulur.

artı eksi işareti nasıl yapılır

Bir diğer yöntem ise boşluk tuşunun solunda bulunan 'Alt' tuşu ile yapılır ve bu tuşa basılı tutarak numpad kısmında bulunan 0177 rakamlarına basılır ve artı eksi işareti oluşur.

İnternet ortamında da bu işareti elde etmek mümkündür ve arama bölümüne artı eksi işareti yazılarak çıkan simge (±) kopyalanır ve ilgili dosyaya yapıştırılarak kullanılır.

Karakter Eşlem Tablosunda Artı Eksi İşareti Kodu

Ayrıca karakter eşleme uygulaması üzerinden unicode alanına 00B1 yazılarak da artı eksi işaretini kopyalayarak kullanmak mümkündür.

artı eksi işareti

Mac'te Artı Eksi İşareti Nasıl Yapılır? ±

Mac işletim sistemine sahip bilgisayarda bağlayıcı tuş olarak üzerinde option yazan tuş kullanılır. Option + Shift tuşlarına ve daha sonra tire işaretinin olduğu tuşa basılarak işaret yapılır.

mac artı eksi

Okuyucu Yorumları