Kesme işareti nasıl yapılır? Klavyede ayırma işareti (')

Kesme işareti nasıl yapılır? Ayırma işareti ya da tırnak işareti olarak da bilinen kesme işaretinin (') bilgisayar klavyesinde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, işte yapma yolları...

Kesme işareti nasıl yapılır? (')

Klavyde kesme işareti nasıl yapılır? Bu yazıda bu sorunun yanıtına bakıyoruz. Ayırma işareti ya da tırnak işareti olarak da bilinen kesme işareti (') bilgisayar klavyesinde kolaylıkla yapılabiliyor. Türkçe'de kullanımı yaygın noktalama işaretlerinden biri olan kesme/ayırma işareti, özel isimlere eklenen ekleri ayırmak için kullanılır.

Kesme İşareti Nedir? (') Ayırma İşareti

Doğru bir yazı dili için ayırma işareti, kullanım önemlidir. Özel isimlere gelen ekleri ayırmak için kullanılan bu işaret ile ekler arasında boşluk bırakılmaz. Kesme ve tırnak işareti olarak bilinen ayırma işareti, farklı dillerde kullanılır.

Fransızca, İngilizce ve Almanca gibi farklı dillerde de tırnak işareti görülür. Her dilin yapısı farklı olduğu için ayırma işaretlerinin kullanıma ve kuralları farklıdır. Ayrıca, ayırma işaretinin ifade ettiği anlam dil yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Türkçe'de kullanım yaygın kesme işareti, apostrof ve kesme imi olarak da bilinir. Farklı biçimlerde ifade edilen ayırma işaretinin, dilbilgisi kurallarında farklı görevleri bulunur.

Apostrof işaretinin en belirgin işlevi, özel isimlere gelen ekleri ayırmasıdır. Sayı, harf ve kısaltmalara gelen eklerin ayırmak için kesme işareti kullanılır. Ayrıca, belirli bir tarih bildiren ay ve gün isimlerinde gelen ekler, kesme işareti ile ayrılarak yazılır.

İngilizcede kesme işareti, zamir ve isimlerin yüklem ile birleştiği durumlarda kısaltma yapmak için kullanılır. Kısaltma anlamı katan bu işaret, yazı dilinde sıklıkla kullanılır. Ofis dosyalarında farklı dillerde metinler oluştururken farklı işaretlere ve sembollere ihtiyaç duyulur.

Kesme İşareti Nasıl Yapılır? (Ayırma İşareti)

Bilgisayarda ayırma işareti yapmak için ikili tuş kombinasyonları kullanılabilir. Standart tasarıma sahip farklı marka klavyelerde, benzer komutları kullanarak ayırma işaretini yazılır.

Alt Gr ve Shift tuşları farklı işaret kombinasyonları için kullanılır. Ayırma işaretini yazmak için klavye üzerinde yer alan sayı tuşlarından 2 ve Shift tuşlarına aynı anda basılması gerekir. Böylece farklı metin dosyaları içinde ayırma işaretini kolayca oluşturabilirsiniz.

kesme işareti

Klavye üzerinde bozuk tuşlar var ise kopyala yapıştır yöntemini tercih edebilirsiniz. İnternette ayırma işareti (') araması yaparak çıkan sembolü kopyalayarak istediğiniz her alana yapıştırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları