1 yılda 9 milyar dolar zarar!

1 yıl önce onun için büyük bir servet döktüler, şimdi bu büyük zararın sorumlusunu arıyorlar!

  • Berk Toparlak
1 yılda 9 milyar dolar zarar!

Ünlü bilgisayar üreticisi HP, geçtiğimiz günlerde bundan yaklaşık 1 yıl önce satın aldığı yazılım firması Autonomy yüzünden yaklaşık 9 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı. Autonomy'yi satın almadan önce şirketi yanlış değerlendirmiş olabileceğini belirten HP, suçun büyük kısmını yazılım firmasına atmaktan da çekinmedi.

Zararın 5 milyar dolarının Autonomy yöneticilerinin kendilerinden sakladığı muhasebe kayıtlarından kaynaklandığını belirten şirket, geri kalan 4 milyar doların ise yanlış kar tahminlerinden dolayı gerçekleştiğini açıkladı.

Suçlamalara anında karşılık veren Autonomy kurucusu ve eski HP çalışanı Mike Lynch, HP'nin hatasını ancak şimdi fark etmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi: "HP, son 70 yılın en büyük mali zararını açıkladı. Bunun tesadüf olup olmadığı ise tartışılmalı."

Autonomy yöneticilerinin görevlerini kötüye kullanarak yatırımcıları ve müşterileri bilerek yanlış yönlendirdiği konusunda ısrarlı olan HP, finans uzmanlarını göreve çağırdı. HP'nin yaklaşık 9 milyar dolar zarar etmesine neden olan olay, önümüzdeki günlerde büyük ihtimalle mahkemeye taşınacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

enayi olamzsa dunyada uyanıklar aç kalırmış:P

ve hp batar..

@27 Kas 2012 19:18 hp hala dünyanın en çok satan bilgisayar markası. yazıcı gibi aletlerden elde ettiği geliri saymıyorum.120 milyar dolar hacmi var. ve sen batar diyorsun.

@30 Kas 2012 21:26 dünyanın en çok satan bilgisayarı lenovo

benim asıl anlamadığım nokta şu; HP'nin zarar ettiği 9 milyar dolar nereye gitti? 9 milyar dolardan bahsediyorduz. Çok çok büyük bir para. Ne oldu da HP bu kadar zarar etti?

@BEYAZ KUŞAK bu sorunun cevabini öğrenmek istersen şikayet vara HP yaz gir bak neden oldugunu anlarsin cevabi orda bulabilirsin.

çok basıt tutup bundan sonra şunu uretmıcem bunu uretmıcem dıyolar normaldır zarar etmelerı

hp zaten dandik bir marka umarım batar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play