16 GB depolama alanı sizin için yeterli mi?

Yeni ceplerde 16GB'lık depolama alanı, oyunlar, müzikler ve HD videolar için hala yeterli mi?

  • Zeynel A. Öztürk
16GB depolama alanı sizin için yeterli mi?

Katı hal sürücüleri, küçük boyutları ve mekanik sürücüleri geride bırakan hızlarıyla harikalar. Bugünkü tablet ve telefonlar, mevcut depolama teknolojisi olmadan var olamazlardı. Ancak katı hal depolama birimlerinin bir dezavantajı da var. Bu sürücüler pahalılar ve bu nedenle genellikle sundukları depolama alanı genellikle küçük. Bu yüzden çoğu telefonun 16GB'lık sürümünü tercih ediyoruz.

Peki 16GB, bir sonraki cihazınızda size yetecek mi? İsterseniz gelin, cevabını beraber arayalım.

Size kalan alan ne kadar?

Yeni telefonunuzun kutusunda 16GB'lık olduğu yazsa da size kalan boş alan, bundan daha az, bazı durumlarda çok daha az olacaktır. Örneğin Galaxy S4'te bu alanın yarısına yakını, Android tarafından kaplanmış oluyor. iPad Air'de size kalan alan ise yaklaşık 12GB.

Yani üreticinin size söylediği boş alanı tam anlamıyla kullanabileceğinizi düşünmemenizde fayda var.

Ne kadar müzik depolayabilirsiniz?

Ne kadar müzik depolayabilirsiniz?

16GB'lık cihazınızda yaklaşık 12GB boş alan olduğunu kabul edersek, müziklerinizin 128kbps kalitesinde olması halinde yaklaşık 12.000 dakika müzik saklayabilirsiniz. Yani 200 albümü rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. 256kbps kalitesinde ise 6.000 dakika müzik, yaklaşık 100 albüm depolayabilirsiniz.

Ne kadar video depolayabilirsiniz?

Yanınızda HD videolar taşıyacaksanız, microSD kart yuvası bulunmayan 16GB'lık cihazlar size göre olmayabilir. Sıkıştırmaya göre 45-60 dakikalık tek bir TV dizisi, birkaç GB yer kaplayabiliyor. 2 saatlik bir filmin boyutları ise 4 ile 5 GB arasında değişiyor.

HD olmayan, standart çözünürlüklü 2 saatlik bir film için bile yaklaşık 1.5GB alana ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla 12GB'lık boş alana sahip bir cihazda 4 HD video veya 8 SD video saklayabileceksiniz.

Kaç oyun yükleyebilirsiniz?

Oyunların boyutunu etkileyen en önemli etken, yüzeyler. Angry Birds HD sadece 44MB yer kaplarken, bir strateji oyunu olan Eclipse: New Dawn For The Galaxy 158MB'a ihtiyaç duyuyor. 3D dövüş oyunu Infinity Blade III ise detaylı grafikleri nedeniyle 1.8GB yer kaplıyor.

Sadece iki boyutlu oyunlar oynuyorsanız, 16GB'lık cihazınızda sorun çekmeyeceksinizdir. Her oyunun 100MB kapladığını düşünürsek, bu durumda 120 oyunu aynı anda yükleyebilirsiniz. Bu, çoğu kişinin aynı anda cihazında bulundurmak isteyeceği oyun sayısının çok üstünde olsa gerek. 3 boyutlu oyunları seviyorsanız, 32GB'lık modellere göz atmanızda fayda var.

Peki ya diğerleri?

Fotoğraflar, kitaplar, kişi listeleri gibi öğeler ise büyük bir fark oluşturmuyor. Örneğin iPhone'da 1.000 fotoğraf sadece 1.5GB yer kaplıyor. Elbette özel durumlar olabilir. Binlerce PDF dosyasını yanınızda taşımak, her şeyin panoramasını oluşturmak istiyorsanız, ek depolamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bunlar, herkes için geçerli olmayan özel durumlar ve çoğu durumda sadece müzik, film ve oyunları düşünmeniz gerekecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

faydalı yazı yani burdan anlayacağımız sd karta mutlaka almalıyız bir önceki haberinizde sd karta gerekyok diye haber vardı bu haber onu çürütdü bir bakıma kullanmak isteyen zaten sd kart kullanır isteyende dahiliyle idare ederim diyip kart almaz

HD olmayan, standart çözünürlüklü 2 saatlik bir film için bile yaklaşık 1.5GB alana ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla 12GB'lık boş alana sahip bir cihazda " 4 HD 'video' veya 8 SD 'video' saklayabileceksiniz." Bu biraz hatalı olmuş gibi yani örneğin sadece 4 HD video yerine o videoların 2 saatlik filmler olduğunu da belirtseydiniz yazının gidişatında mantıken daha iyi olurdu. Darılmaca yok ama ben sadece yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum. Bunun dışında makaleniz çok güzel ;)

16 gb en alt sınır olması gerekiyor.Günümüzde hala 4 gb versiyonlar var.

Nokia Lumia 1020 kullanıyorum. Fotoğrafların durumu belli 41 MP Mükemmel çektiği için çok yer kaplıyor. Nova 3 ve Asp. 8 Oyunu ve vb. küçük uygulamalar sayısız müzik ve Full HD Video klipleri olmasına rağmen hala 19 GB Boş alanım var. Gerçekten hala 16 GB Telefon üretmeleri çok saçma geliyor. Özellikle amiral gemilerde. Mesela ara modellerde 16 GB Çok uygun fakat Amiral telefonda 16 GB Gerçekten çok yetersiz. Allah'tan Nokia bu konuda titiz davranıyor :)..

Milleti bilmem ama ben birsonraki telefonu 64 gb almayı planlıyorum

bizim paramız ancak 4 gb a yetiyor:)parası olan düşünsün bunları...

Bir an aklıma nedense piyango parasıyla neler satın alınabilir? zırvası geldi. :)

eğer cihazınızda hafıza kart girişi varsa 16 gb yeterli. google nexus serileri gibi hem 16 gb olup hem kart takılamayacaksa yetersiz. örneğin bir galaxy s5, bir xperia z2 alıp, 16 gb'lık kendi hafızalarına oyun ve uygulamaları kurarsınız, müziklerinizi filmlerinizi hafıza kartına atarsınız, kameranın kayıt yerini de hafıza kartı seçerseniz, 16 gb değil 8 gb bile yeter.

fazlasıyla yeterli....

zamanında 16 MB ile hava atıyorduk,şimdi 16 GB yetmiyor...

Yetmez yetmez

iphone de sd kart desdeği yokki kullanalım keşke 32 gb alsaydım diyorum şimdi 5s

16 gb iphone cafede masanın üzerine koyup artizlik yapmak için yeterli, kullanmak için yetersiz.

Arkadaşlar 1000foto ve 1 saat 2 saat video çekmekten bahsediyor yorumda arkadaşlar samimi olun bi insan örnek ben Lgg4 kullanıyorum 56 foto çekili istesem çok çekerim gerek suymuyorum yani 200 foto en fazla benim için arkadaş 1000 fotodan bahsediyor arkadaşlar 16Gb kullandım çok rahat yetiyoooo millete inanma.

Sizce GM discovery air nasıl telefon

Bencede yeterli dünyayı sığdıracak halimiz yok kasten satmak için tlfon şirketleri milleti kazıklıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play