1TB RAM ile Yapılabilecek 5 Şey

1TB RAM'iniz olsaydı, bu kadar çok RAM ile neler yapabilirdiniz? Peki 1TB RAM nasıl görünürdü? Tüm cevaplar içeride...

1TB RAM ile Yapılabilecek 5 Şey

Sisteminizdeki RAM'in miktarı kaç GB? Bugünkü üst düzey iş-istasyonu PC'leri 32GB RAM'e sahipler. En üst düzey olanlar ise 64GB'a çıkabiliyorlar. PC'lerdeki ortalama RAM miktarı ise 8GB. Bu miktar, eski laptop'larda 2GB veya aşağısına düşebiliyor.

128GB, on yıl önceki sabit diskler için fazlasıyla yeterli bir alandı ancak bugünkü sabit diskler, 24TB'ı zorlamaya başladı. Peki RAM'de de aynı hızda bir büyüme görecek miyiz? Bunu bilmiyoruz ancak hayal etmek bile ilginç. İşte 1TB RAM ile yapabilecekleriniz.

1TB RAM nasıl görünüyor?

Yukarıdaki fotoğrafa sosyal medyada rastlamış olabilirsiniz. Burada her biri üç bellek modülüyle donatılmış 16 bellek bankına sahip bir sunucu görüyorsunuz. Her bank üzerine 64GB'lık RAM bulunuyor, bu da toplam 16x64GB = 1.024GB ediyor. Bu görüntü aslında birkaç senelik; bugünlerde 1TB RAM'e daha sık rastlanıyor.

Aşağıda 1TB RAM'li daha modern bir sistemi görebilirsiniz:

Bu sistemlerin maliyetini merak ediyor olabilirsiniz. Bunu söylemek zor çünkü 16GB ve 32GB RAM çubukları sunucu özelliklerine göre üretiliyor ve normal masaüstü PC'lerde kullanılmıyor. Ancak karşılaştırma açısından Amazon'da satılan 16GB'lık tekli DDR4 modülünden 64 tane almanız gerektiğini (1TB'a ulaşmak için) düşünürsek RAM'lerin fiyatı, 10.000 dolara ulaşıyor.

1TB RAM'le neler yapılabilir?

1. Bin sekme açılabilir: Chrome ve diğer web tarayıcılarının sekmeleri bellekte geniş yer kaplıyor. Ancak 1TB RAM ile bunu umursamanıza hiç gerek yok.

2. Binlerce videoyu arabelleğe alın: İnternetten video izlerken videonun indirilen bölümleri, belleğe alınır. Böylece internet bağlantınız teklerse, videonun takılması önlenmiş olur. 1TB RAM ile düzinelerce, hatta yüzlerce YouTube videosunu arabelleğe almanız mümkün.

3. Her oyunu yüklü tutun: PC oyunları, siz oyuna başlamadan önce dokulardan müziklere her tür veriyi RAM'e yüklüyor. Bu işlem biraz yavaş gerçekleşiyor çünkü veriler sabit diskten yükleniyor. Ancak 1TB RAM ile her oyunu çalıştırabilir ve hiçbirini kapatmadan aralarında geçiş yapabilirsiniz. Hatta kapatsanız dahi Windows, önbellek işlevleri sayesinde verileri RAM'de tutmaya devam edecek ve oyunu bir sonraki açışınızda daha hızlı açacaksınız.

4. Birkaç işletim sistemini aynı anda çalıştırabilirsiniz: Sanal makinede işletim sistemi çalıştırırken sizi en çok kısıtlayan şeylerden biri, RAM miktarı. 1TB RAM ile bu, sorun olmaktan çıkıyor. Bu kadar RAM ile sadece birkaç işletim sistemini değil, düzinelerce işletim sistemini yan yana çalıştırabilirsiniz.

5. RAM diske dönüştürün: RAM disk, veri depolamak üzere kullandığınız bir sanal sürücüdür. Windows'ta RAM disk oluşturmak, SoftPerfect RAMDisk'i kurmak kadar kolay. RAM diskler çok ama çok hızlı olduklarından müthişler (SSD'lerden bile birkaç kat hızlılar). Elbette bazı dezavantajları da bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

1000 sekme nedir 4 gb ramim var sır firefox quantumda 450 sekme açıyor tarayıcı banamı demedi 1000 sekmeyi ben 6-8 gb ramli pcdde rahatlıkla açarım siz onu 15 bin 20 bin falan yapın.

@SonKraLL evet ben bile sahibindene bir şey alacakken bi bakmışım 100 sekme olmuş oluyor ram a baksam anca 2gb harcamıştır. 50bin sekme bile rahat açar tabii boş bi sekmeden felan bahsediyorsak 2milyon de :D

@SonKraLL Aslında açtığın siteden siteye ram kullanımı değişebilir 1000 tane boş sekme(yada google) mi açıcan yoksa chip gibi bir haber sitesinin ana sayfasının tütektikleri ram miktarı çok farklı

@10 Kasım 2017 14:29 valla onları test etmek için açtım bol videolu siteler bol resimli siteler 450 sekmenin 50 tanesi face anasayfasıydı misal ram kullanımı 3.2 gbtı ramimim 4 gb pc zorlanıyordu ama gram kasma yoktu :)

@SonKraLL olay sekmeleri nasıl açtığında bence. Yeni tür tarayıcılar sekmeleri tam anlamıyla açmıyor, bazıları açılmalarını geciktirirken bazıları açıp ram'e kaydedip donduruyor. Eğer gecikmeli açma ayarlı bir tarayıcı kullanıyorsan yüzlerce sekmeye küçük önbellek boyutlarıyla ulaşman çok olağan sanıyorum.

@KARARTI şöyleki firefox quantum 57 beta kullanıyordum onları yaptığımda şuan final sürümdeyim :D

5. seçenek çok ama çok daha anlamlı. Bu durumda diğer özelliklere gerek yok zaten....

konuda düzeltme yapın 32 limit değil standart bir 4 ram slotlu makine 64 gb ram desteğine sahip üst sınıf kartlar ise 8 ram slotlu geliyor ve 128gb standart ram desteğine sahip. ddr 2 dönemindeydi 32 gb limiti.

10 sene sonra tekrar goruselim, o zaman "ya 1 tb ram mi alsam yoksa 2 tb mi?" diye soruyor olacagiz...

10 sene sonra tekrar goruselim, o zaman "ya 1 tb ram mi alsam yoksa 2 tb mi?" diye soruyor olacagiz...

Görmek için çok uzağa gitmenize gerek yok, İTÜ'deki Süper Bilgisayar merkezini işleten firmada bunlardan onlarca sayıda var. Hatta 4,5 TB belleğe kadar da çıkarabiliyorlar.

Oyun konusunda gerçekten güzel oluyo aynı anda 2-3 oyunu 16gb ram ile açık tutuğumu bi oyun bitince diğerini oynamaya başladığım olmuştu

Ben bilgisayarimda hic oyun oynamiyorum. Daha önceki iMac modelimde 8Gb ram ve 1tb HDD vardi simdikinde 32 Gb ram ve 1Tb SSD var ama ben pek fark hissetmiyorum. Tek fark bilgisayar acilirken inanilmaz hizli aciliyor (birkac saniyede) Ama sanirim bu fark SSD den kaynaklaniyor. Zeynel

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir