2.1 milyon kişi halen "dial-up" kullanıyor!

Belli bir yaşın altındakilerin hatırlamakta güçlük çektiği "dial-up" internet, halen yaşıyor!

2.1 milyon kişi halen "dial-up" kullanıyor!

ABD'de ortalama geniş bant hızı 11.4 Mbps, ancak 2.1 milyon ABD'linin internete hala 1995'ten kalan 56 Kbps'lık modemleriyle bağlandığı ortaya çıktı.

ABD'li internet servis sağlayıcısı AOL'un açıkladığı raporlara göre, 2.1 milyon kullanıcı halen dial-up bağlantıyı kullanarak internete giriyor. Bugün standart bir akıllı telefon bile yüzlerce kat daha hızlı bir şekilde internete bağlanırken, 2.1 milyon kişinin 56 kbps hızında internete bağlanması ABD'de büyük şaşkınlık yarattı.

2.1 milyon bağlantının büyük kısmının, yenilenmeyen ve çağın çok gerisinde kalan bilgisayarlardan kuruluyor. İnternete sadece e-posta kontrol etmek için bağlanmış eski model bilgisayarların, özellikle ABD'de son derece ucuz bir bağlantı servisi olan dial-up'ı tercih ettikleri anlaşılıyor. Hatta bazı kullanıcıların ücretsiz deneme hesapları üzerinden dial-up kullandığı da dikkat çekiyor.

2010 yılında ABD'de 4.6 milyon dial-up bağlantısı varken bu rakamın her yıl 500 bin kişi civarında azaldığı da dikkat çekiyor. Bu hızla ABD'deki dial-up bağlantının 4 sene sonra artık bitecek olması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

dial-up abdde ucretsiz, herhangi bir ucret odenmemekte kisiler tarafindan.

Abd de böyle bir şey bu çağda

dialup bağlantını en güzel tarafı bağlantı sırasında çıkan sesti... win modemle gelen notebookları ne çabuk unuttunuz...

İŞe yaradığı sürece ayakta kalması normaldir.

Bu dial-up internet bağlantısı yüzünden az kazık yememişti bu millet internetin fiyatını sabit gösterip telefon bağlantı ücretinide faturaya yansıtıyorlardı daha ilk ayda iptal ettirmiştim o zaman interneti şimdide bakarsan internet fahiş fiyata saten değişen bir şey yok 60 70 lira fiyat ya bana 8mbyte falan değil 1mbyte 20 liraya ver yeter ama o zamanda sömüremezsin tabi bunlar bu paraları nereye götürecekler saten en büyük kazığı en müslümanım diyenlerden yiyoruz

Bende hala 56K var kasaya bağlı. denedim yavaş da olsa çalışıyor...

@13 Mayıs 2015 20:32 Çevirmeli modeminle bilgisayarı dan telefon görüşmesi de yapabilirsin. İhtiyacın Power4Phone gibi bir program.

Bence izlemeside zordur onları

@13 Mayıs 2015 21:26 yok izleme kolay cunku router yok. Dirrk pc desin acik cok fazla.

56 kbps mi? Bizde 3G sınırsız internet 96kbps. Sizce çok mu farklı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost