2012 sürüm Kaspersky'ler neler sunuyor?

Kaspersky, 2012 model yepyeni güvenlik yazılımlarını tanıttı. İşte Kaspersky'nin en yenileri...

2012 sürüm Kaspersky'ler neler sunuyor?

Kaspersky Anti-Virus ve Internet Security 2012 sürümlerindeki en büyük özellik bulut tabanlı imza veri tabanı ile standart imza veri tabanını bir araya getirmesi. Firmanın Hybrid Protection yani Melez Koruma olarak adlandırdığı bu sistem ile sürekli internete bağlı kalmadan da virüslerden korunabilirken internete bağlı olduğunuzda en son tehlikelerden çok daha hızlı bir biçimde korunmuş oluyorsunuz. Zira milyonlarca Kaspersky kullanıcısının bilgisayarından gelen veriler tek bir sunucuda toplanıp inceleniyor ve bu sayede en son zararlılar anında tespit edilip diğer kullanıcılarla paylaşılarak bilgisayarınızın daha en baştan korunması garanti altına alınıyor.

Kaspersky'nin yeni sürümle birlikte sistem performansına daha fazla önem verdiğini görüyoruz. Firmanın odaklandığı bir başka nokta da sıklıkla gerçekleştirdiğiniz film izleme, HDTV'nize görüntü aktarma ve radyo dinleme gibi işlemler sırasında sistemin mümkün olduğunca rahat çalışmasını sağlamak. Yine web sitelerinden dolaşırken, Skypke veya Messenger ile görüşme yaparken ve oyun oynarken de 2012 Kaspersky sürümleri sisteminize çok daha az yük bindirecek. Firmanın toplantıda gösterdiği Passmark sonuçları da bunları kanıtlar nitelikteydi.

Bulut tabanlı koruma

Ağaçkakan olarak adlandırılan Kaspersky çalışanı virüsleri inceliyor.

Kaspersky'nin yeni kullanmaya başladığı bir teknoloji de bulut tabanlı imza veri tabanı sistemi. 300 milyondan fazla dosya barındıran firmanın bulut sunucularına her gün 1 milyon yeni dosya ekleniyor. Eklenen dosyalar sürekli incelenerek yeni zararlılar anında tespit ediliyor ve güvenlik programınızın imza veri tabanını güncellemenize gerek kalmıyor. Bilgisayarınızda tespit edilen dosya sunucudaki ile karşılaştırılarak zararlı olup olmadığı anında tespit edilebiliyor.

Bulut tabanlı sistemin bir başka avantajı da büyük veri tabanı sayesinde sadece exe dosyalarının değil, dll, sys ve pdf dosyalarının da artık zararlı olup olmadığının tespit edilebilmesi. Bütün bu dosya biçimlerinin imzalarının bilgisayarınızda depolanması büyük yer kaplayacakken bulut sunucu sayesinde buna gerek kalmadan çok sayıda zararlı imzası taranıp tespit edilebiliyor.

Yine Cloud sayesinde internetteki tehlikelerden de kullanıcıların daha hızlı korunması sağlanıyor. Örneğin bir web sitesine giren kullanıcıya bu siteden zararlı geliyorsa yeni Kaspersky Internet Security 2012, bunu anında bulut sistemine gönderiyor ve bu sayede diğer kullanıcıların aynı zorundan etkilenmesi çok daha hızlı bir biçimde önlenmiş oluyor.

Siber suçlular

En son tespit edilen virüsler bu ekranda görünüyor.

Firmanın bu yıl özellikle üzerinde düştüğü nokta da siber suçlular. İnterneti bir bütün olarak ele aldığımızda dünyanın öbür ucunda PC başına oturan bir siber suçlunun kolayca size ulaşabileceğini belirten firma, söz konusu yasalar olduğunda siber suçluların gerçek hayattaki suçlular gibi cezalandırılmadıklarından bahsediyor.

İnternetteki en ufak bilginin dahi siber suçlular tarafından kullanılabileceğini belirten firma, hakkınızda veya şirketiniz hakkında açığa çıkardığınız bilgilere dikkat etmeniz konusunda uyarılarda bulunuyor. Örneğin şirketlerin kullandıkları güvenlik yazılımını dahi söylemeleri siber suçlular için büyük bir önem taşıyor. Örneğin X firmasının güvenlik yazılımını kullandığınızı söylediğinizde siber suçlular da yazdıkları zararlı kodu bütün güvenlik yazılımlarının tespit etmesini engellemek yerine sadece X yazılımı tarafından tespit edilemeyeceğini garantiye almaya çalışarak büyük bir zaman kazanıyorlar ve hedeflerine ulaşma ihtimalleri çok daha artıyor.

Siber suçluların sadece kredi kartı bilgileri çalmadığının üzerinde duran firma, pasaportunuzun da suçlular için büyük bir değer taşıdığının üzerinde duruyor. Örneğin bir yurt dışı gezisi için taradığınız pasaportunuzun masaüstündeki resmi, Zeus gibi zararlılar tarafından anında çalınarak siber suçluların eline geçebiliyor.

Bir başka nokta da sosyal ağlardaki hesaplarınız. Siber suçlular sosyal ağlardaki hesaplarınızı ele geçirdiklerinde sizin üzerinizden hem reklam içerikli resimler gönderiyor hem de ellerindeki virüsleri çok daha kolay bir biçimde arkadaşlarınıza yayabiliyorlar.

Güncellemenin önemi

Firmanın kurucusu Eugene Kaspersky'nin ofisi.

Firmanın dikkat çektiği konulardan biri de bilgisayarınızdaki yazılımların güncelliği. Örneğin güncel olmayan yazılımlar sayesinde siber suçlular, eksi sürümlerdeki açıkları kullanarak kolayca bilgisayarınıza sızabiliyorlar. Yazılımların karşınıza çıkardıkları güncelleme kutucukları ile yetinmek bile siber suçlulardan kurtulmak için yeterli değil, bilgisayarınızdaki yazılımların güncel olup olmadığını kendiniz kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin Adobe Reader, Flash, Java ve Quicktime Player sürekli güncel tutmanız gereken yazılımların en başında geliyor.

Zararlılar hangi ortamlardan yayılıyor?

Kaspersky'nin raporuna göre en büyük kaynak %35 ile USB bellekler. Ardından %20 ile yerel ağlar geliyor. Sonrasında %19 ile Messenger benzeri anında mesajlaşma programları listenin devamını oluşturuyor.

Rakamlarla Kaspersky

2009 yılına göre gelirlerini 2010'da %38 oranında artıran Kaspersky, Pazar payını da %28.3 seviyesine çıkararak sektördeki en büyük 4. Güvenlik firması durumuna gelmiş. Firma'nın en büyük Pazar payına sahip olduğu bölge ise %41 ile Avrupa iken bunun ardından %25 ile orta doğu geliyor. %24 ile Amerika kıtası bunu takip ederken Asya Pasifik'te de ülkenin payı %9.

Firmanın imza veri tabanındaki imzaların sayısı 2007 yılında 500 bin civarındayken 2011 yılında bu rakam 6 milyona ulaşmış durumda. Dünya civarında ise 15 milyon zararlının bulunduğu tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Kaspersky nin üstüne antivirüs programı tanımam. Her kuruşun hakkını sonuna kadar veriyor, asla vazgeçmem.

harika bir antivirus. 3 sene önce kurdum bir daha da değiştirmedim antivirusumu.

Henüz final verisyonları çıkmadı sanırım.

güzel antivirüs bi de kasmasa mükemmel olacak

evet kesinlikle her kuruşu hak ediyor .daha az kaynak kullansa çok daha iyi olacak ama çok mu fazla şey istiyoruz acaba

güzel antivirüs bi de kasmasa mükemmel olacak

Antivirusler bilgisayarı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz...

cloud olayınıda melez diye adlandırdılar ya helal olsun. bence melez demeyelim madem cloud diğer firmalardada olduğu için melez diyorlar aslı kırma demek olmalıydı farklı yazılımların özelliklerini barındırdığı için.

güzel antivirüs bi de kasmasa mükemmel olacak
------------------------------------------------------------------
bütün antivirusler yavaşlatır bilgisayarı. başka bir antivirus kullanırken bilgisayarıma virüs bulaşmıştı ve beni saatlerce uğraştırmıştı. o yüzden kasmasına falan razıyım virus bulaşmasın yeter. şu da var her antivirüs her yeni çıkan virusleri bulamıyor ama en başarılılarından birisi Kasperskydir. verilen parayı sonuna kadar hakkediyorlar diyebilirim.

Trend Micro bu teknolojiyi 2009 dan beri kullanıyor ve bütün ürünleri bu teknoloji ile çalışıyor dünya genelinde Kaspersky den daha iyi bir ürün bireysel üründe bilinirliği çok az hemde kasmıyor belki bu sürümden sonra kaspersky de kasmaz. :))

Kaspersky güzel bir antivirüs programı fakat bilgisayarı okadar yavaşlatıyorki virüslerin tehlikelerini göze alabiliyorsunuz!

anti degil internet securty yukleyin...ozaman yavaslatmaz..

birde bilincli bir kullaniciysaniz kolay kolay virus bulasmaz

Hayrola kardeş Helyum'da mı çalışıyorsun.

---------------------------------------------------------------------------------
Trend Micro bu teknolojiyi 2009 dan beri kullanıyor ve bütün ürünleri bu teknoloji ile çalışıyor dünya genelinde Kaspersky den daha iyi bir ürün bireysel üründe bilinirliği çok az hemde kasmıyor belki bu sürümden sonra kaspersky de kasmaz. :))

Kaspersky Internet Security 2011'den memnun kalmadım, bilgisayarıma virüs bulaştırdı. Bende kaldırıp eski versiyonunu tekrardan kurdum.
Kaspersky Internet Security 2010'dan gayet memnunum.

Kaspersky 2012'nin virüs yakalama başarısı nasıl olur acaba?

5 para etmez yazılım. Aman onu yapma, oraya girme, yas-sak. Adam gibi kullanmak için ayar yap dur. Bilgisayarı adam akıllı kullanan antivirüs programı olmadan bile virüs bulaştırmaz. üstelik 100GB dosya indirdikten sonra.

diğer anti vürüs firmaları Kasperin 5 yıl geride takip ediyor ve bu değişmeyecek .Pc yi kasması olayına gelince kesinlikle yeni 2010 sonrası paketleri sistemi kasmıyor .2 gb ram ve üzeri günümüzde kaçınılmaz raminizi yükseltin fiyat olarakta lider

kis 2011 kulanıyorum gayet memnunum pc yı kasmıyor.
ıyı bir kullanıcı antivirüs kullanmaz gibisınden seyler yazılmıs bunlar bence sacma 10 yıla yakın net kullanıyorum deneyımım var girdiğin sitelere indirdigin dosyalara baglıdır virüs bulasması
ıyı bır kullanıcı demek ne demek sadece facebook a gırıp cıkan kullanıcılarsa evet iyi kullanıcılara bulasmaz haklısınız

Bilinçli kullanıcılar için antivirüs gereksiz gibi gözükebilir. ama genede bir antivirüs koruması şart ben her zaman kaspersky kullandım ve şaşmadım gücellemesi ile 1 numara 10 dk'da bir yeni gücellemeler geliyor ve sistemi güzel bi şekilde koruyor.Laptop kullananlara özellikle tavsiye ediyorum.
2012 sürümündede güzel bi iş çıkartmış kullanıp görcez.

Helyum deteği kesmiş,sitede küfür kıyamet yazılar yıllardır duruyor.SİTEYE,DESTEĞE BAKAN YOK!!! Aldığım güne yazıklar olsun bu yazılımı.

içinizden hanginiz bilgisayarı bir yıl kullanıyor.Bir yıl sonunda bilgisayarınızdaki antivirüsün kullanım süresi bitiyor eee sonra git yeni bir lisans al. kaç lira ? 50 tl.5 yılda 250 tl. gider yeni parça alır upgrade ederim. ücretsizler ya da crackler sağolsun yeter bize.Çökerse de yeniden kurarız sistemi.sistemde önemli bilgi mi var ?

bende kasperski kullaniyorum gayet iyi kasma falan olmuyor bilgi sayarda

bende kasperski kullaniyorum gayet iyi kasma falan olmuyor bilgi sayarda

Kastırski'nin bu yeni sürümünü deneyen var mı, bu da kasıyor mu? Yoksa?

Kaspersky Internet Security 2011'den memnun kalmadım, bilgisayarıma virüs bulaştırdı. Bende kaldırıp eski versiyonunu tekrardan kurdum.
Kaspersky Internet Security 2010'dan gayet memnunum.
------------------------------------------------------------------------------
eski sürüm yeni sürüm fazla fark etmez. istersen Kaspersky Internet Security 2009 kullan ama güncellemeni yap yeter. tabii 2012'de cloud olayı var o ayrı bir özellik tabii. ben windows vistalı laptopumda 3 sene KIS 2009 kullandım hiç yükseltmedim. Windows 7'de destekleseydi KIS 2009'u gene kurardım çünkü en hızlı çalışan versiyonlardan birisi 2009.

Bedava ve en iyisi Microsoft Essentials.Hemen temizleme olanağı var,spy var.Daha ne .Yalnız Online Havale olanğı biraz zayıf.

Bulut teknolojiler her ne kadar yararlı olsa da gizlilik konusunda endişeleri de beraberinde getiriyor. Dosyalarınızı biriyle paylaşmak istemeyebilirsiniz ve ufak bir hata dosyalarınızı kaspersky bulutuna yükleyebilir.

norton dan şaşmam kasperky çok ram yiyor

2012 sürümü diger sürümlere göre pc yi kasıyor genel tarama yaptıgınız zaman 2009 3-4 saatte taradıgı laptopumu 2011 8 saatte 2012 24 saatte tarama yapıyor buda eksi bir özellik 2012 sürümü görsellık üzerine kurulmus çokta fazla bi degişiklik yok sadece daha yavas tarama gelmiş lisansım biterse bi daha kurmam

hızlı bilgisayarlarda hiçbir antivirüs kasmaz . pcniz benimki gibi 10 yaşına geliyorsa tabiki kasacaktır. yani bu kasıyor kasmıyor muhabbetlerinin orta bi yolu yok

''hızlı bilgisayarlarda hiçbir antivirüs kasmaz . pcniz benimki gibi 10 yaşına geliyorsa tabiki kasacaktır. yani bu kasıyor kasmıyor muhabbetlerinin orta bi yolu yok''

diye bişey yoktur. sen son model bi makinada bile kasperin yavaşlığını hissedersin çünkü herşeyde seni yavaşlatır video izlerkende internette gezerkende yavaşlık sadece makinanın kasması değildir.

En iyi antivirus kişinin kendisidir.Yeni versiyonun betasını denedim gerçekten çok yavaş tarıyor.4 çekirdekli işlemci,3gb rem ve raid hdd olasına rağmen yavaşlığı beni şaşırtı.PCyi gerçekten kasıyor.Eset 5'i de deneme imkanım oldu onda da sistem kaynağı kullanımı artmış.Şuana kadar kullandığım en prof yazılım bitdefenderdi.Ama artık antivirus kullanmıyorum arada bir pcyi taratıyorum.Görev yöntecisinden de exe dosyalarını gözlüyorum.Zaten benim gibi bilindik sitelere girenler için pekte sorun olacağını sanmıyorum.Facebook gibi sosyal ağ sitelerinden,msn den virius trojen bulaşır diyenler var.Siz önünüze geleni eklemezseniz kolay kolay bulaşacağını sanmam.Msn de trojenli link olayı var zaten karşı tarafın iradesi dışında olduğu belli.Her gördüğüne tıklamican...Ha bide ağ saldırılarından korkanlar var.Siz yetki vermezseniz kimse sizin pcsinide bişi yapamaz.Olduk olmadık sahte hata mesajlarıyla kandırmaya çalışırkar ok dediniz mi kontrolü onlara verirsiniz.Bu konuda da biraz dikkatli olmak gerekiyor.Antiviruslerin kullandığı sistem kaynaklarını düşünce ve bazen aldığınız uyarıları ve kaçırdığı virusleri kullanmamak en iyisi sanki :) Kredi kartıyla alışveriş yapmayan,xxx sitelere,bilmedik sitelere girmeyen,güvenilir olmayan sitelerden download yapmayan biri için çokta gerekli değil.Ha kredi kartınız olsa bile çoğu site de sanal klavye var.İnternet tarayıcınızı güncel tutun,flash player,java gibi sık kullanılan programları güncelleyin yeter.

Antiviruslar tum viruslari bulacak diye bisey yok.Dunya uzre 15 milyon zararli yazilim oldugu biliniyor..Ama kasperskinin virus imza veritabaninda 6 milyon virus imza sayisi var.Geri kalan 9 milyon zararli yazilimi bulamiyor demekki..amma her zaman antivirus kullanilmali...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost