30 saniyede şarj olan "flaş pil" videoda!

İnanması güç de olsa bu pil, sadece 30 saniyede tamamen şarj oluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat 30 saniyede şarj olan "flaş pil"! İnanması güç de olsa geliştirilmekte olan bu pil, 30 saniyede şarj oluyor!

Lityum iyon piller, akıllı telefonların en zayıf halkalarından bir tanesi. Telefonumuz ne kadar akıllı olursa olsun, gün ortasında pili bittiğinde bu aklın faydası pek kalmıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek isteyen firmalardan bir tanesi ise, yeni pilinin 30 saniyede şarj olduğunu iddia eden StoreDot.

Nanoteknoloji firması StoreDot'un henüz tanıttığı "flash-battery", sadece 30 saniyede tam kapasite şarj olabiliyor. Tel Aviv, İsrail'de yapılan tanıtımda StoreDot, pili yüzde 27 seviyesinde olan bir Samsung Galaxy S3'ü sadece 26 saniyede yüzde 100'e şarj etti. Galaxy S3'ü orijinal piliyle ve şarj adaptörüyle şarj etmeniz ise 2-3 saat sürebiliyor.

Ancak StoreDot'un pili, Galaxy S3'ünkinden çok daha büyük ve kapasitesi de daha düşük. StoreDot, bu sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor ancak firmanın asıl satış stratejisi, çevre dostu olmak üzerine kurulu. Pilin tamamen biyo-organik maddelerden oluştuğu, bunların peptide ve amino asit zincirlerinden üretilmiş nanokristallerden meydana geldiği söyleniyor. Bu maddeler, kadmiyum veya lityum gibi ağır metallerden oluşan günümüz pillerine göre çok daha güvenliler.

StoreDot, pillerden kullanılan nanokristallerin üretiminin pahalı olmadığını ve üretimin hızla gerçekleştirilebildiğini söylüyor. Yeni teknolojinin hayata geçtiğini çok da uzak olmayan bir gelecekte görmemiz olası.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bataryayı çürütme riski veya daha kötüsü geliyor aklıma üreten firmanın israil firması olunca

@09 Nis 2014 14:08 hee bu pili kullananları mossad dinliyomuş!

O kadar ses çıkaran bişeye gerek yok.

İnanası gelmiyo insanın.

süper bir buluş.

Önemli Olan Süresi Değil Ne Kadar Dayanacağı :) Ve Boyut'ta Önemli Tabii

Akıllı maymun yahudi

Pilin ömrünü bitirir bu sistem bi de pili çıkmayan telefonları da düşünmek gerek güzel bi sistem ama pilin ömrü için ne denilir acaba onu çok merak ediyorum

Apple bunun patentinide satın alır kesinki,inşallah alır.

10 yıl sonra çıkar piyasaya bizde alırız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost