3D hakkında korkutan açıklama...

Herkes 3D film ve TV yayınlarının peşine düşmüşken, yapılan bu açıklama korkunç gerçeği anlatıyor...

  • Gökay Özbudak
Çocuklar için sakıncalı!
Çocukları özellikle 3DS'ten uzak tutmak oldukça zor olabilir...

3D teknolojisinin hayatmızdaki yeri günden güne arttığı bu zamanlarda, bu teknolojinin verebileceği potansiyel zararlar da konuşulmaya başlandı. Audioholics, yetişkinler için pek sorun teşkil etmediğini ancak yedi yaşından küçük çocuklar için 3D'nin zararlı olabileceğini belirtiyor.

E3'te Nintendo'nun 3DS'i açıklamasından sonra da, firmanın başkanı yedi yaşından küçük çocukların oyunları 3D oynamaması gerektiğinin üstünde durmuştu. Bunun sebebi ise yedi yaşının altındaki çocuklarda göz kaslarının tam olarak gelişmemiş olması.

Audioholics'e göre ise bunlar yalnızca çok küçük uyarılar ve sorunlar derinlik algısının bozulmasına hatta şaşılığa kadar gidebilir. Gözlerin aynı noktaya odaklanamamasıyla göz tembelliği bile 3D kullanıcılarda söz konusu olabileceğini söyleyen Audioholics, kullanıcıları şimdiden uyarıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

3D TV zararlı . Gözünü seven ona göre kararını versin.

Bu haberin çıkmasını bekliyordum. Elbette çocukların hassas yapılarını düşümek gerekir.

gerçekten özellikle 3D oyun oynarken gözler çok kötü yoruluyor 3D yi aşırıya kaçmadan kullanmak lazım

en iyisi tüplü

gözümüze gözümüz gibi bakalım. hehehe... :) 3d zararlısından korunalım. en iyi görüntü kalitesinde tüplü monitör, iyi görüntü ve hafiflik konusunda LCD monitör.

hava da kirli. nefes de almayın!

Bende garip hisse kapılıyorum. Çok merak ettiğim için bir iki tv kanalının 3B yayınını seyrettim. Gerçi gözlük biraz uyduruk ama ilk edindiğim izlenim, 3B ile seyrettiğimde sanki gerçek değilde kara kalemle (yani suni) yapılmış hissine kapılmam oldu. Ayrıca, gerçekten gözleri yoruyor (gerçi gözlerim problemli ama yinede yoruyor), ve bence gereksiz bir olgu, tamam sonuçta insanı eğlendiriyor ama bunun her ortamda olması işin zevkini kaçırıyor. 3B'yi koltukların arasında, sade, normal bir ortamda seyretmek var, birde bulunan ortama aynı duyguyu yansıtıp seyretmek var.

Bir haber veriyorsunuz ama neyin ne olduğu belli değil haberinizde bahsi geçen Audioholics kimdir?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play