40 yaşına giren farenin geleceği karanlık

40. yaşını kutlamaya hazırlanan fare teknolojisi 3 yıl sonra yok olabilir mi? İşte farklı görüşler.

40 yaşına giren farenin geleceği karanlık
Farenin sonu ne kadar yakın? Gartner'a göre bu son çok da uzağımızda değil.

İcat edileli yaklaşık 40 yıl olan bilgisayar fareleri yerlerini dokunmatik ekran, yüz tanıma cihazları gibi sistemlere bırakıp emekli olmaya hazırlanıyor.

Önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner'ın analiz uzmanı Steve Prentice, bilgisayar faresinin 3 ila 5 yılda ortadan kalkacağı tahmininde bulunarak, bunun yerini, dokunmatik ekran ve yüz tanıma cihazları gibi harekete duyarlı bilgisayar sistemlerinin alacağını belirtti.

"Fare, masaüstü çevreyle iyi çalışıyor, ama ev eğlence sistemleri için veya dizüstü bilgisayar ile çalışırken artık bitti" diyen Prentice, bu tahminini, oyun dünyasından esinlenerek yeni interaktif arayüz üreten tüketici elektroniği firmalarının çabalarının yönlendirdiğini kaydetti.

Ev eğlence elektroniği yüz tanıma sisteminde Panasonic şirketinin liderlik yaptığını ve klasik uzaktan kumanda yerine kullanıcı bir elini kaldırdığında cihazın verilen komutu anladığını kaydeden analist, "Hem yüzünüzü tanıyor ve sizin siz olduğunuzu biliyor, ardından ekrana sizin menünüzü getiriyor. Elinizi hareket ettirerek, istediğinizi seçiyorsunuz" diye konuştu.

Prentice, Sony, Canon ve diğer video ve fotoğraf makinesi üreticilerinin de gerçek zamanlı yüz tanıma sistemleri kullandıklarını belirterek, "Bunlar siz gülseniz bile sizi tanıyor. Bunların hepsi daha akıllıca şeyler için bilgisayarın gücünü kullanmak anlamına geliyor" dedi.

Farenin vedası bu kadar çabuk olmaz

20 yılda 500 milyondan fazla bilgisayar faresi satan Logitech firmasının üst düzey yöneticisi Rory Dooley de, yakında farenin "ölümünün" beklendiğine katıldığını belirterek, insanların bilgisayarlarla iletişim kurabilme yollarının giderek arttığını, kendi şirketinin de bu yönde çalışmalara hız verdiğini söylüyor. Ama farenin bu kadar çabuk ortadan kaybolacağına da pek ihtimal vermiyor.

Bilgisayar faresi Dr. Douglas Engelbart tarafından Stanford Araştırma Enstitüsü'nde icat edilmiş, ancak PC devriminin fareyi gerekli kılmasından önce, 1987'de patent süresinin dolmasından ötürü, Engelbart hiçbir zaman bu buluşundan maddi kazanç sağlayamamıştı.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ya faresis bilgisayar oyunu nasıl oynicaz fps oyunlarında fare çok önemli yaw

Yüz tanıma ile Mouse kadar hassasiyet sağlanamaz .
Dokunmatik ekranda aynen öyle ...
Ayrıca ekran dokunmatik olursa parmak izlerini nasıl engelleyecekler
bu imkansız , bilgisayar ekranı temiz kalsın diye eldivenmi giyecez .
Ben hiç sanmıyorum mouse'ların ortadan kalkacağını ,
Daha millet Windows XP'yi bırakmak istemiyor ,
Mouse'lar nasıl bırakılır !!

Oyun oynarken ne yapacağız acaba?

Mouse ismi hiç bir zaman solmaz

bilgisayarlarda istediği kadar dokunmatik olsun, mouse kadar pratik ve kolay değil.

En az 10 yıl daha kullanırız.

mouse beynimizin kendisi olmak zorunda yoksa böyle eciş büçüş şeylerle uğraşır dururuz.

işim gücüm yok işten yiğenim yada abim oyun oynayacak diye veya bi partinin ortasından pc açmaya gelemem aman abi kalsın :)

Dokunmatik ekran ve yüz tanıma biraz Uzay Yolu filmleri gibi oldu. Yurdum insanımın parmakları değişkendir. Kiminin kalın parmakları vardır; kiminin incecik... Düşünsenize, gemide makineci olarak çalışan bir adam dokunmatik ekran ile bağlantılara tıklamaya çalışıyor. Ama üç bağlantıyı aynı anda tıklıyor. XD

hiçbişey mouse nin yerini tutmaz daha cok kullanırız

ben de en az 10 yıl kullanımda kalacağı kanısındayım, hele fareye bu kadar alışmışken (özellikle multimedia fareler)

fareler kalkmazda dahada gelişir hatta gelişiyor optik yerine lazer gibi

dokunmatik ekran da ne, fare 1 numara kolaylık!! bide ekrandaki parmak izleriyle mi uğraşcaz canım alaala:/

Dikkatli Okurunursa Taşınabilir Pcler.. Ve O Kolaylıqa Sahip Olan Aletler İçin Söylenmiş.. Masaüstü İçinse Gene Fare Denmiş... Okurken Aklınız Nerde Arkadaşlar ??

... Fare, masaüstü çevreyle iyi çalışıyor, ama ev eğlence sistemleri için veya dizüstü bilgisayar ile çalışırken artık bitti" ...

counter-strike ı faresiz mi oynıcaz asla... !!

Dokunmatik ekran farenin yerini alamaz çünkü 2*2 cm lik bir alanda tüm ekrana hakim olabilirken 17 inclik bir ekranda parmak dolaştırmak yorucu olur. Ancak yüz tanıma ya da beyin sinyalleri ile bilgisayarla iletişimin önü çok açık. düşüncelerimin anında ekrana yansıması gerçekten heyecan verini aslında...

Yani call of duty oynarken yüz mimikleriyle mi oynayacaz :D

Counterı faresiz oyasaydık adamın kafasına daha rahat nişan alırdık da tarama işlemi zor olabilirdi :P

Ekonomik yönden bakarsak elektronik pazarı bu icattanda çok para kazanacağa benziyor,özellikle yüz tanımada düşünülene en hızlı tepki veren yazlım gibi :) 1.1 le başlar ve allah bilir kaça kadar kaç para isterler :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir