48 çekirdekli işlemci geliyor!

Intel'in Yüksek PC sistemleri için geliştireceği Larrabee grafik çipi ne zaman hazır olacak?

48 çekirdekli Larrabee yolda!
Larrabee'nin 2009 ila 2010 yılları arasında son kullanıcıyla buluşacağı sanılıyor.

Intel'den geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, yüksek PC sistemleri için üretilecek olan Larrabee grafik çipinin 2009 ya da 2010 gibi pazara sunulması planlıyor.

Bu modele bağlı olarak, 8 ile 48 çekirdeği içerisinde barındıracak olan Larrabee'nin her bir çekirdeği, söz konusu çipin birden fazla görevi aynı yapma işlemini de hızlandıracak. Tek ya da çift çekirdek yerine küçük çapta olan birçok çekirdeğin bir araya gelmesiyle oluşan Larrabee'nin oyunseverler için de daha etkin bir çözüm olacağı sanılıyor.

Intel'den gelen bu son haberin AMD'nin birkaç gün içerisinde grafik stratejisi üzerine yapacağı açıklamadan önce gelmesi de ilginç bir tesadüf.

IEEE standartları başta olmak üzere Microsoft DirectX ve OpenGL'i de destekleyen Larrabee, bu sayede yazılım geliştiricilerine görsel ve grafik yoğunluklu uygulamaları oluşturma konusunda da yardım edecek ve bu alanlarda söz konusu çipin avantajlarından tamamen yararlanılabilecek.

Yılın ilk çeyreğine bakıldığında çipset pazarının yaklaşık %47.3'ünü elinde bulunduran Intel'in ardında, %31.4 ile AMD geliyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Vay be 8-48 çekirdek diyor. Biz daha pentium 4 ten terfi edemedik:D

nvidia ati hade hade geridesiniz işlemcileri gölgede bırakınuz gelişin ve bu çıkacak işlemciye ayak uydurmaya çalışın milyar basarsınız

Ati bunun altında kalmaz ve daha iyisini yapar.Intel işlemcide iyi grafik kartı üretimi ona göre değil.ATI number one!!

İnşallah piyasaya bu sene çıkar.

Yazılımlar ona göre yapılmadıktan sonra isterse 100.000 çekirdek olsun. Aldıracaksa 48 çekirdek, oyunlar da bi zahmet destekleyi versin di mi

ben daha celeronu zor aldım 8- 48 işlemci ne kadardır :)

intel bize çekirdek kolleksiyonunu göstecekmiş :)

sakın kanmayın

evet ilk yine intel.yakındada amd dede duyurur =)=)

kalbim sıkıştı :D

intel delirmiş galiba

chip.om.tr den özür silerim ama bu habere yorumum şudur

oha !

bunu 3 yıl önce okumuştum, hindistanda ar-ge çalışmasını yaptılar. işlemcideki core 'lar arasında mesh teknolojisi var ve diyelim 25 numaralı core 'a fazla yük biniyor yada ısınmaya başladı, diğerleri hemen bunun farkına varıp güç dağılımı yapıyorlar. yada çalıştırdığınız uygulama çok düşük işlem potansiyeline sahip, sadece işi yürütebilecek kadar core' lar aktif kalıyor, diğerleri sleep moduna dönüyor. gereksiz yere ısınmıyor ve güç harcamıyor... teraflops 'luk işlemci diye tanıtmışlardı bunu...

:D vay bee helal intel'e, amd nerde? göremiyorum:D hiç ses seda yok:)

hala amd diyenlere şaşırıyorum....

Durun yaw 4 çekirdek hızına ayakuyduramadık.

4 ile 8 arasına virgül koymayı unuttular herhalde ya koydular biz göremiyoruz yada ................

fiyat ne kadar acaba? :) iyy çok merak ettim ... :)

ne gerek var.
ben 1 çekirdekli işlemcimden(p4) gayet memnunum. internetime giriyorum,video mu izliyorum,resimlerime bakıyorum, yazılarımı yazıyorum vb. her türlü işimi yapıyorum. daha ne isteyeyim. 4 çekirdekli veya 48 çekirdekli işlemci kullanmak bana ne gibi bir artısı olacak ki.
kısaca: ceviz kırmak için atom bombasına gerek yok.

48 işlemciyle ne yapmayı düşünüyorsunuz arkadaşlar. 2 işlemci bizi ihya ederken bir de 48 işlmeci çıktı. Daha neler göreceğiz...

yeterli hız diye birşey olmaz.Daha fazlasına her zaman ihtiyaç olacak.Herkes evde internetde gezip yazı yazmıyor.Özellikle de tıbbi araştırmalar için sınırsız bir güç gerekiyor.Pek çok ev kullanıcısının bile 4 çekirdeğe geçtiği düşünülürse 48 çekirdek çok da abartı sayılmaz.

gercekten super dahada ıyı olur

bunun benzeri amd nın yan sanayısımı yoksa yandaşımı olan bir yerın server işlemcisinde vardı o da 40 kusur yada 60 kusur ve aynı mantıkla çalışmakta idi şimdilik arada fark inteldeki sanal işlemci yoksa yinemi taklit dicem ben o işlemciyi zamanında okuduktan sonra

ARKADAŞLAR BU İŞLEMCI GENELIKLE DEV ŞİRKETLERDE KULLANIYOR YANI SİZ KENDİNİZİ DEV AYNASINDA GORMEYINIZ

Ben kullanıyorum şu an :P .Şaka bir yana böyle bir işlemci gelecekteki dev oyunlarda kullanılabilir.

48 çekirdeğe ihtiyaç duyan yazılımlar, oyunlar vs. önümüzdeki 10 sene içinde olmayacağından ev kullanımı için gerek yok. hadi diyelim dayanamadın bi çılgınlık yapıp aldın nasıl soğutacaksın :)

büyük işler yapan reklam ajansları şirketler grafik tasarımcılar için yapılan bişey sana git al evinde kullan diyen yok
zaten sana satmazlar bnce süper bişey

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir