AB'de 2017 yılında roaming ücretleri kalkıyor

Cep telefonu kullanıcılarının önemli bir sorunu, Haziran 2017 ile birlikte son buluyor!

  • Onur Seven
AB'de 2017 yılında roaming ücretleri kalkıyor

Avrupa Parlamentosu üyeleri, yurt dışı telefon kullanımında yüksek maliyete son vermek üzere Haziran 2017'de uluslararası dolaşım (roaming) ücretlerini ortadan kaldırmak için oylama yaptı.

Kabul gören yasal düzenlemeye göre, dolaşım ücretleri 2017 yılında yürürlükten kaldırılacak ve kullanıcılar ülke dışında herhangi bir ek ücret ödemeden mevcut operatör tarifesi üzerinden arama, mesajlaşma ve internet kullanımına devam edebilecekler.

Yeni düzenleme aynı zamanda fatura şoku stresi ile geçirilecek yurt dışı seyahat ve tatillerini de bir anlamda sonlandırmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

harika tabi eğer mümkünse...

Bak iste bu guzel bir haber.

Bizim içinde geçerli mi bu uygulama?

Hadi bakalım heyecanla bekleyip görcez

Bizim ülkenin faturaya "Kayıp-Kaçak Bedeli" yansır.

Bakalım kullanıcılara fahiş fiyatlarla bize tarife satan operatörler bunun acısını bizlerden ne ile çıkartacaklar.

Haberde ''AB'' diyor, biz birliğe tam üye değiliz! Bu durumda burada yine eski tas eski hamam olur. Avrupa Parlamentosunda 2010 yılında tüm parlamenterlerin tepki gösterdi, operatörler Roaming AB içinde nerede olursan ol farklı tarifeden telefon ücreti , internet vs. ödemeyi adaletsiz bulmuşlardı. 2017 de yasa ile nihayet operatörleri dize getirmişler. Bizdeki Operatörler 2017'de 3 maymunu oynarlar, hiç şüphem yok, çünkü etkisiz bir BTK var.

@28 Ekim 2015 21:57 Belki beleş olmaz ama AB ile tek bir fiyat üzerinden anlaşma yapılma olasılığı olacağı için, en azından yurt dışı görüşmelerimizin ücretlendirilmesi hakkında daha hazırlıklı olacağız.

@lterlemez İyimser olmak güzel şey haklı olmanızı dilerim! AB kendisi zaten operatörleri zor dize getirmiş, AB'ye aday TR için operatörler üzerinde tesir oluşturamaz. Ha ne olur, yoğun talep ve tüketici derneklerinin aktif çalışması ve baskısı sonucu bizde operatörler gönüllü bunu yapmış gibi iyileştirme opsiyonları yoluna giderler, bu da yine AB de uygulananın yanından geçmez!

@28 Ekim 2015 21:57 Kastettiğim, AB'de kalkacağı için, dışarıdan gelen hangi ülke olursa olsun, tek bir fiyatla karşılaşır en azından. Çünkü, normalde, her AB ülkesi ile ayrı ayrı anlaşma yapılıyordu bildiğim kadarıyla. Dolayısı ile farklı fiyatlandırmalar ile karşılaşıyorduk.

Yurt dışında alınan bir simkart burda sınırsız internet kullanabileceğizmi yanı yurt dışında paket alsam burda kullanabiliryor muyuz yoksa kullanamıyormuyuz?

@28 Ekim 2015 22:04 Kesinlikle Hayır! EU yani birliğe tam üye ülkeler içinde geçerli olacak. Türkiye AB üyesi olmadığı için kapsam dışı kalacaktır. Bu yasaya harfiyle uyacak olan, Dünyanın en büyük İngiliz operatörü olan Vodafone bile Türkiye'de bilmezden gelecektir.

Aslinda bugun bile neredeyse kalkti. Turkiye bu ucret kaldirmayacak tek ulke :D En iyi ihitmal kaldiracak olan son ulke )))

Avrupa birligi icinde olmadigina gore avcunu yalarsin kendini uyanik mi sandin

AB ? Bizi ne ilgilendirir bu? Biz 3. Dünya ülkesi degilmiydik

Whatsup ve skype varken aramalar dustu tabii, para kazanamadilar.

burada 10 mb internet 69 tl thank you turkcell

Bu karar ab ülkeleri içinde geçerlidir. Türkiye AB üyesi değil.Yine bir AB üyesi Afrikaya gittiğinde roaming ücreti ödeyecektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play