Açık kaynak kod nedir, size de gerekli mi?

Sıkça duyduğumuz "açık kaynak kodlu yazılım" tam olarak ne anlama geliyor? Size gerçekten lazım mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Açık kaynak kodlu yazılım nedir, size gerekli mi?
Kaynak kodları çoğumuz için bir anlam taşımaz

"Açık kaynak kodlu yazılım" terimini sıkça duyuyoruz. Android, Linux gibi yazılımların açık kaynak kodlu olduğunu biliyoruz. Peki açık kaynak kodlu tam olarak ne demek ve açık kaynaklı yazılımlar sizi gerçekten de ilgilendiriyor mu?

Açık kaynak kodlu yazılım nedir?

Programlar, yani .exe dosyaları, binlerce "kaynak kodu" satırından derlenmiştir. Programlama dilini bilmeyenler için fazlasıyla karışık görünebilecek bu kodlar, bir uygulama dosyası olarak "derlenir". Derleme işleminden sonra artık kaynak koduna ihtiyaç duyulmaz.

Dolayısıyla iTunes gibi bir yazılımı çalıştırırken kaynak kodunu görmez, sadece ürünün son halini görürsünüz. Çoğumuz için bu zaten olması gereken şeydir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise kaynak kodlarıyla beraber yayınlanırlar. Geliştirici, bazen onları derleyip, kaynak kodlarının yanında bir uygulama dosyası da sunabilir. Bazı durumlarda ise derleme işi kullanıcıya bırakılır.

Açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodları herkese açık olan yazılımdır. Bunun anlamı, onun üzerinde herhangi bir değişiklik yaparak kendi sürümünüzü meydana getirebileceğinizdir.

Neden açık kaynak kodlu yazılım? Avantajları ne?

Neden açık kaynak kodlu yazılım?

Normalde bir programı çalıştırdığınızda onun kaynak kodlarına erişemezsiniz. Yani uygulamanın size sunduğu işlevleri nasıl sunduğunu göremez, onun özelliklerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

Bunu taşındığınız, yeni yapılmış bir ev örneğine benzetebiliriz. Evin her şeyi hazırdır, elektrik hattı, su boruları ve diğer altyapı duvarların arkasına gizlenmiştir. Örneğin elektrik hattınızda bir sorun meydana geldiğinde, hatlara erişemiyorsanız yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. Elektrikçinin gelip sorunu gidermesinden etmesinden başka.

Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda da durum buna benzer. Bu tür programlarda programın geliştiricisine bağlısınızdır, herhangi bir sorun gördüğünüzde onu düzeltmeniz mümkün olmaz.

Açık kaynak kodlu yazılımın avantajları

Açık kaynak kodlu yazılımların faydaları, sadece programcılara dokunmaz. İşte açık kaynak kodlu yazılımın faydalarından bazıları.

  • Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
  • Açık kaynak kodlu yazılımlarda örneğin bir açık bulunduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha çabuk kapatılabilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ise uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.
  • Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin Mozilla Firefox, Chromium ve Linux'dan türeyen birçok yazılım var.
  • Yazılım geliştiricisinin PC'nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Şunu belirtmekte fayda var logosunu koyduğunuz OSI'ye göre bir yazılımın açık kaynaklı olması için lisansında ticari kullanıma izin vermesi gerekir. Ayrıca açık kaynak yerine özgür yazılım kullanmanız daha uygun olur.

güzel olmuş teşekkür.......

Androidin açık kaynak kodlu olmasının tek artısı (olay androidten çıkmış gibi) firmaların kendi sürümlerini yeniden yazıp derleye bilmeleri bu yüzdendir ki.samsungun android surumu ile orjinal android surumu arasında oldukça fark var, son kullanıcıya bir faydası yok.

@04 Şub 2013 12:06 linux ile pardus gibi mi?

@ALPEREN3 hala öğrenemedin mi? Pardus Linux dağıtımı... en populer 5 dağıtımdan 5. olmuştu... Türk milleti beğenmedi yada kullanmayı beceremedi... Tubitak kaçmaya kalktı...

Ayrıca hataların daha çabuk kapatılmasının yanı sıra hata oluşma olasılığı da fazla çünkü koda erişim sağlayan kişi dayısı fazla.

Köşesi yuvarlatılmış patent alanlardan kaynak kodlarını açması beklenmez zaten

Bu açık kaynakçılara çok gülüyorum ya :) 20 senede anca Linux, Unix vb.. gibi hala doğru dürüst çalışamayan zırvaları çıkardılar. ee sonuç? koca bir hiç. ondan sonra kendilerini sorgulamayıp birde üstüne asabi davranıp sağa sola sataşır gariplerim :) hadi bakalım zıplamaya devam....

@04 Şub 2013 14:40 Bende sana çok gülüyorum 21 yüzyılda yaşayan bu kadar cehalet örneği sunan başka biri görmedim sağolasın iyi güldüm.........

@04 Şub 2013 14:40 Senin hiçbir şeyden haberin yok gülüm. Okursan eğer sana bir kitap tavsiye edeyim. LINUX ile çalışan devasa sunucuları kullanan Google'a bir yaz bakalım. Yabancı dil bilmezsin diye Türkçe bir kitap yazıyorum. "Kim Korkar UNIX'ten" veya "Kim Korkar LINUX'tan" isimli kitapların önsözlerine bakman yeterli. Çok okuma, valla etkisinden kurtulamazsın. :) Başımıza LINUX'cu olur çıkarsın sonra...

@04 Şub 2013 14:40 Unix ve linux doğru dürüst çalışmıyor mu?hadi canım hadi....Kişisel bilgisayar alanında kullanımı zor olabilir ama bu onun düzgün çalışmadığını göstermez.Bugün süper bilgisayarlar,server ve bilimum kişisel bilgisayar alanı dışındaki heryerde linux ve unix varyasyonları kullanılıyor.

@04 Şub 2013 14:40 yazıdaki uslüba + oy veriyorum

@04 Şub 2013 14:40 bunu yazan arkadas internetteki neredeyse butun sitelerin acik kaynak kodlu yazilimlar ustunde calistigini bilmiyor olmali.

@04 Şub 2013 14:40 En basitçe söylüyorum anlayacağın şekilde olsun diye: Dünya üzerinde kullanılan en yüksek orana sahip olan cep işletim sistemi Android Unix tabanlıdır.

@04 Şub 2013 16:54 Olay budur.

@04 Şub 2013 14:40 sen ne saçmalıyorsun ezik Winzort kölesi? bi şeyden anlamazlar atıp tutarlar...

@04 Şub 2013 14:40 hiç düşündün mü neden acaba sunucuların birçoğu linux tabanlı?

tabi herkes programcı ya, ilk önce açık kaynak/kapalı kaynak mı ona bakıyorlar. gören de 2 satır kod yazıyorlar zanneder.

@04 Şub 2013 15:17 Açık kanyak kod kullanmak ğrogramcı olmakla alakası yok.Daha çok ögürlükle alakalı.Ben uygulamalarımın arkada ne iş çevirdiğini bilmek istiyorum diyorsan açık kanyak kullnaırsın.Ha ne işler çevirdiğini nasıl anlayacağım dersen zaten ondan kodları inceleyen programcılar bahsediyor internette.

@04 Şub 2013 17:20 bir de yorum yazabilsen :)

Açık kaynak, kodlarını şifreleyerek gizli işler yapan, kullanıcılarından bilgi çalan sistemlere karşı oluşturulmuştur. (bnkz.windows-microsoft) Program veya sistem kendini açık kaynak olarak sunuyorsa, 1. Açık Kaynak program veya sistem kişi yada kurumlara göre özelleştirilebilir demektir. 2. "Kodlarımız açıkta, buyrun bakın, biz sizlerin bilgilerinizi çalmak için yırtınan firmalardan değiliz, programın yaptığı işlemleri inceleyebilirsiniz, herşeyden önce size saygı duyuyoruz" diyen firmalar demektir.

@04 Şub 2013 21:56 Düzeltme yapayım, Windows Kapalı Kaynaklı DEĞİLDİR. Windows kaynakları paylaşılmıştır, yani gerekli koşullar sağlandığında Windows kaynak kodu akademisyenlere kullanım sözleşmesini kabul etmek karşılığında bedava dağıtır.

@05 Şub 2013 16:21 Kernel veya çekirdekten haberin olmadığını anladıkta microsoft avukatlığını anlamadık

fazlasıyla lüzumsuz ve gereksiz.....

programlama bilmiyorsanız uygulamaların güvenliğini kontrol etmek ve özelleştirmek konusunda pek fazla fark eden bir şey yok her durumda başka birinin eline bakacaksınız...

açık kaynak gerekli tabiki, herşeyden önce ücretsiz hizmetlerin temel demek açık kaynak.

google, facebook ve dahası global şirketler açık kaynak üzerinde çalışıyorlar bu arada pardus anka geliyormuş

Bilgiler yanlış değil, ama eksik. Açık Kaynak kod tek başına özgürlüğü, şeffaflığı ve devamlılığı getirmez. Yeni yapılmış ev örneği güzel, ama o EV hala başkasının, sizin değil. Sizin olması için asıl önemli olan Özgür Yazılım Lisansı ile kamuya mal edilmiş olmasıdır. GNU\Linux çekirdeği, Mozlilla (firefox, thunderbird) ürünleri, LibreOffice, OpenOffice gibi yazılımlar özgür lisanslarla dağıtılan Özgür Yazılımlardır. Hepsi de açık kaynak kodludur... Volkan Evrin

volkan bey ıyı aksamlar bız özgur ve acık kaynak kodlu yazılım uzerıne bır sunum gerceklestırecegız ancak konuya ornek bulmak acısından sıkıntı yasıyoruz yardımlarınızı ruca edıyorum

ziyaretçilerin kafası bir milyon

evet çok güzel işime yaradı ellerinize sağlık

evet çok doğru bir bilgi çok teşekkürler

yıl 2018 siz her şeye yettiniz sizin sayenizde sınavdan 100 aldım

Yazılım geliştiricisinin PC'nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir. NASİL YANİ?

hata var android açık kaynaklı değil. açık kaynaklı temel üstünden yapılınca açık kaynaklı olmuyor. öyle olsaydı chrome, opera yada edge de açık kaynaklı olurdu.

Sen de yorum yaz